Pokrzywa zwyczajna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Arykuł banner - Pokrzywa zwyczajna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Pokrzywa zwyczajna przez wiele osób traktowana jest jedynie jako pospolity chwast. Od wieków jednak, znajduje zastosowanie w medycynie. Najbardziej znane są jej właściwości moczopędne. Jakie inne właściwości ma ta roślina? Czy pokrzywę można stosować w kuchni?

Właściwości pokrzywy - składniki aktywne

Pokrzywa (łac. Urtica dioica L.) należy do rodziny Urticaceae. Jej liście pokryte są parzącymi włoskami. Byliny z rodziny Pokrzywowatych pospolicie występują w Europie i Ameryce Północnej. Przez wielu jest traktowana jako chwast, jednak pokrzywa jest rośliną o szerokim zastosowaniu. W fitoterapii wykorzystuje się zarówno korzeń pokrzywy, jak i liść. Korzeń pokrzywy zawiera substancje o charakterze aglutynin, lektyn i polisacharydów, a także beta-sitosterol i inne sterole roślinne, lignany oraz sole mineralne, między innymi rozpuszczalną krzemionkę.

Liście pokrzywy zawierają barwniki roślinne takie jak chlorofil, beta-karoten, ksantofil, witaminy C, K i z grupy B, flawonoidy takie jak astralagina i kwercetyna, kwas kawowy, skopoletynę (pochodna kumarynowa), histaminę, acetylocholinę, serotoninę, kwas mrówkowy, chinowy, bursztynowe, kwasy tłuszczowe takie jak linolenowy i palmitynowy, a także znaczne ilości mikro i makroelementów - głównie krzem, żelazo, magnez i wapń.

Najważniejsze składniki liścia pokrzywy to:

  • witamina C
  • witamina K
  • witaminy z grupy B
  • flawonoidy
  • kwasy organiczne
  • barwniki roślinne
  • fenolokwasy
  • wapń
  • magnez
  • żelazo

Pokrzywa zwyczajna - właściwości lecznicze

Ekstrakt z korzenia pokrzywy w istotny sposób hamuje zdolność wiązania przez SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) w surowicy krwi dihydrotestosteronu, a także wiązania go w sterczu przez cytozolowy receptor androgenowy. Dzięki tym właściwościom znajduje zastosowanie w terapii łagodnego przerostu prostaty. Ze względu na działanie synergistyczne, przyjmowanie ekstraktu z korzenia pokrzywy łączy się z wyciągiem z palmy sabalowej. Lektyny znajdujące się w korzeniu mają działanie immunomodulujące i przeciwzapalne, dzięki pobudzaniu limfocytów T oraz uwalniania TNF-alfa z makrofagów. Ponadto, pomaga zwalczać stany zapalne, łupież.

Liście pokrzywy wykazują działanie:

  • moczopędne
  • łagodnie przeciwkrwotoczne
  • przeciwanemiczne
  • łagodnie hipotensyjne
  • przeciwzapalne
  • przeciwbakteryjne

Zastosowanie pokrzywy

Korzeń pokrzywy stosuje się w terapii przerostu gruczołu krokowego. Związki aktywne korzenia pokrzywy wpływają na procesy biosyntezy testosteronu i hamowanie przerostu gruczołu krokowego.

Zarówno liść pokrzywy, jak i korzeń, są inhibitorami alfa-glukozydazy - poprawiają zależność czasową między wzrostem w osoczu insuliny oraz stężenia glukozy po posiłku. Stanowią częsty składnik mieszanek o działaniu przeciwcukrzycowym. Ze względu na działanie moczopędne, po preparaty na bazie liści z pokrzywy chętnie sięgają osoby z obrzękami, np. w przebiegu chorób układu krążenia. Dodatkowo wykazuje łagodne działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Polecana jest także dla osób z anemią, ponieważ zwiększa ilość hemoglobiny oraz czerwonych krwinek. Stymuluje pracę układu odpornościowego. Przyspiesza wytwarzanie protrombiny, działając łagodnie przeciwkrwotocznie. Przyspiesza usuwanie mocznika z organizmu, dlatego polecana jest dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Może wspomagać kontrolę glikemii na czczo u osób z cukrzycą i upośledzoną tolerancją glukozy. Wspiera pracę układu moczowego. Polecana jest także dla osób z problemami skórnymi np. trądzikiem, ze względu na działanie antybakteryjne. Ponadto, działa przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo. Olej z nasion pokrzyw tłoczony na zimno może być wykorzystywany jako dodatek do potraw, a także jest wartościowym składnikiem kosmetyków.

Jak zrobić napar z pokrzywy?

Suszone liście pokrzywy dostępne są w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i zielarskich. Pokrzywę można kupić również w postaci herbaty w torebkach. W celu przygotowania naparu należy wsypać do kubka 2 łyżki suszonych liści, zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut. Zaleca się pić 2-3 szklanki naparu dziennie. Warto jednak pamiętać, że zbyt długa kuracja, ze względu na moczopędne działanie pokrzywy, wypłukuje sole mineralne i witaminy z organizmu.

Pokrzywa zwyczajna - przeciwwskazania

Pokrzywa, tak jak każda roślina lecznicza, nie powinna być stosowana przez wszystkich. Wśród przeciwwskazań do picia naparu z pokrzywy wymienia się przewlekłe choroby nerek, cukrzycę, po zabiegach chirurgicznych, stosujące leki na nadciśnienie i zmniejszające krzepliwość krwi. Nie jest zalecana u osób z nadmiernym poziomem żelaza we krwi. Powinny jej unikać kobiety z nowotworami narządów rodnych, mięśniakami, krwawiącymi polipami. Długotrwałe, regularne picie dużych ilości naparu z pokrzywy może wywołać reakcje alergiczne i bóle brzucha.

Pokrzywa w kuchni

Liście pokrzywy są jadalne. Po ich umyciu i sparzeniu, można je wykorzystywać podobnie jak szpinak - dodawać do sałatek, jajecznicy, dań w makaronem. Ostatnio na popularności zyskuje pesto z pokrzywy, które przygotowuje się podobnie jak to tradycyjne - na bazie liści bazylii.

Przypisy

  1. Ziaei, Rahele, et al. "The effect of nettle (Urtica dioica) supplementation on the glycemic control of patients with type 2 diabetes mellitus: A systematic review and meta‐" Phytotherapy Research34.2 (2020): 282-294.
  2. Jan, Khan Nadiya, and Sukhcharn Singh. "Stinging nettle (Urtica dioica L.): a reservoir of nutrition and bioactive components with great functional potential." Journal of food measurement and Characterization2 (2017): 423-433.
  3. Bourgeois, Capucine, et al. "Nettle (Urtica dioica L.) as a source of antioxidant and anti-aging phytochemicals for cosmetic applications." Comptes Rendus Chimie9 (2016): 1090-1100.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - PHARMOVIT Pokrzywa zwyczajna - 90kaps.
PHARMOVIT Pokrzywa zwyczajna - 90kaps.
29.90 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - AURA HERBALS Pokrzywa zwyczajna krople, 50 ml
AURA HERBALS Pokrzywa zwyczajna krople, 50 ml
28.20 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł