Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
W zielarniach i aptekach internetowych jest duża dostępność ziół do przyrządzania herbatek. Znajdziemy zarówno mieszanki, jak i produkty jednoskładnikowe. Wybór zależy przede wszystkim od sposobu użycia. Można je bowiem użyć do picia, przygotowania płukanki do włosów lub wcierki. Wśród popularnych ziół do picia znajduje się skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, miłorząb japoński. Do przygotowywania płukanek polecany jest rumianek dla blondynek, a także korzeń łopianu zmniejszający przetłuszczanie skóry głowy. Płukanka z rozmarynu, pokrzywy, tataraku czy tymianku może złagodzić problem z łupieżem. W celu przygotowania wcierki do włosów można użyć nasion kozieradki, które są bogate w związki poprawiające ukrwienie w obrębie cebulek włosów. Ekstrakt z palmy sabałowej (Saw Palmetto) jest z kolei jednym ze sposobów wspomagających leczenie łysienia androgenowego, hamując nadmierne wypadanie włosów.
Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) jest jednym z najbardziej popularnych ziół wzmacniających naczynia krwionośne. Hamuje wypadanie włosów i stymuluje wzrost nowych. W lecznictwie stosowane są pędy letnie. Zawierają flawonoidy, kwasy fenolowe, rozpuszczalne związki krzemu, sole potasu i magnezu. Dzięki obecności krzemionki korzystnie wpływa na skórę, włosy, paznokcie. Poza zastosowaniem kosmetycznym, napar z ziela skrzypu ma działanie moczopędne. W celu uzyskania jak największej ilości krzemionki w roztworze, zaleca się przygotowanie odwaru a nie naparu. Czym to się różni? Napar przygotowuje się tak jak herbatę - zalewa wrzątkiem i czeka. Odwar przygotowuje się w garnku poprzez zalanie suszonego skrzypu wodą i gotowanie przez 10-15 minut, a następnie przelanie przez sitko. Skrzyp suszony można kupić w postaci czystej lub jako składnik mieszanek ziołowych. Dostępne są również suplementy z ekstraktem ze skrzypu.
Pokrzywa zwyczajna (Urtex dioica L.) jest byliną powszechnie występującą w Europie. Jej liście zawierają m.in. witaminę K, chlorofil, witaminy z grupy B, witaminę C, flawonoidy, kwasy organiczne, wapń, magnez i żelazo. W fitoterapii wykorzystuje się również korzeń pokrzywy, bogaty w sterole, związki lipidowe, lecytynę, lignany i liczne sole mineralne, w tym rozpuszczalną krzemionkę. W aptekach i zielarniach dostępne są suszone liście i korzenie pokrzywy wykorzystywane do przygotowywania naparu, świeży sok z liści pokrzywy, ekstrakt z korzenia pokrzywy w tabletkach. Liście pokrzywy poza zawartością witamin i minerałów, działają moczopędnie, zwiększają ilość hemoglobiny oraz działają przeciwzapalnie.
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L), nazywany również bratkiem, zawiera flawonoidy. W kosmetologii stosowane jest w szczególności w przypadku powstawania "pajączków" naczyniowych. Dzięki zawartości rutyny wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejszając ich kruchość. Ziele bratka jest bardzo popularne wśród osób walczących z trądzikiem, ze względu na jego działanie oczyszczające i przeciwzapalne.
Wąkrota azjatycka (łac. Centella asiatica) znana również pod nazwą Gotu kola jest coraz powszechniej stosowana w kosmetologii i medycynie naturalnej. Zawiera liczne składniki aktywne jak kwasy fenolowe, flawonoidy, saponiny triterpenowe. Działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Poza korzystnym wpływem na skórę, zalicza się ją do grupy adaptogenów - substancji, które pomagają w zmniejszeniu negatywnego wpływu stresu na organizm. Preparaty z gotu kola dostępne są głównie w tabletkach lub kapsułkach. Ekstrakty z wąkroty są coraz częstszym składnikiem kosmetyków.
Napary z ziół takich jak skrzyp czy pokrzywa pite regularnie mogą zmniejszyć wypadanie włosów, a przy okazji poprawić wygląd skóry i paznokci. Zawsze należy jednak poszukać przyczyny problemu. Czasami wypadanie włosów ma podłoże hormonalne, na co już mieszanki nie pomogą.
Na porost włosów polecane są przede wszystkim wcierki ziołowe. Można je przygotować samodzielnie w domu, lub kupić gotowy produkt bazujący na ekstrakcie z danej rośliny. Jednym z najczęściej stosowanych domowych sposobów jest wcierka z mielonych nasion kozieradki, poprawiająca ukrwienie skóry głowy.
W pielęgnacji włosów przetłuszczających się głównie zioła wykorzystywane są w formie płukanek. Najbardziej popularna zioła na przetłuszczające się włosy, które wpłyną hamująco na pracę gruczołów łojowych to m.in. korzeń łopianu czy wyciąg z korzenia mydlnicy.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.