Palma sabałowa (saw palmetto) - właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z palmy sabałowej w kapsułkach

Arykuł banner - Palma sabałowa (saw palmetto) - właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z palmy sabałowej w kapsułkach

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym jest palma sabałowa (Saw palmetto, Serenoa repens)?

Wyciąg saw palmetto to ekstrakt z owoców drzewa karłowatego Serenoa repens – Palmy Sabałowej. Znana jest także pod nazwą Bocznia Piłkowana. Roślina ta pochodzi z subtropikalnych, południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Działanie palmy sabałowej wykorzystywano już w medycynie starożytnej. Stosowano ją w przypadku zaburzeń funkcjonowania dróg moczowych u mężczyzn. Wśród składników aktywnych rośliny wymienić można kwasy tłuszczowe i fitosterole, flawonoidy, a także inne związki biologicznie czynne:

 • kwas oleinowy
 • kwas laurynowy
 • kwas mirystynowy
 • kwas linolenowy
 • kwas palmitynowy
 • kwas stearynowy
 • β-sitosterol
 • kampesterol
 • stigmasterol
 • β-karoten
 • pochodne witaminy E
 • polisacharydy

Dokładne proporcje poszczególnych związków mogą się różnić w zależności od konkretnego preparatu. Wyciąg z palmy sabalowej posiada właściwości antyandrogenne. Jest konkurencyjnym, nieselektywnym inhibitorem 5α-reduktazy, blokując wychwyt dihydrotestosteronu (DHT). 5α-reduktaza przekształca testosteron w DHT. Zbyt wysokie stężenie DHT powoduje skrócenie czasu życia włosa i ich nadmierne wypadanie. Palma sabałowa jest rośliną, która zwiększa również aktywność dehydrogenazy 3α-hydroksysteroidowej, enzymu przekształcającego DHT w jego słabszy metabolit, androstanodiol. Ze względu na swoje właściwości może hamować łagodny rozrost gruczołu krokowego. Wykorzystywana jest także jako środek hamujący łysienie androgenowe.

Owoce palmy sabałowej na problemy z prostatą?

Według badań, suplementacja paw salmetto ma potencjał terapeutyczny w łagodnym przeroście prostaty. Objawem tego stanu może być nieustanne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu w małych ilościach. Problemem jest brak standaryzacji preparatów, co uniemożliwia dokładne porównanie poszczególnych preparatów jednoznaczne potwierdzenie skuteczności. Wykazano natomiast, że wolne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas laurynowy, główne składniki ekstraktu z boczni piłkowanej, skutecznie hamują 5α-reduktazę, a fitosterol (β-sitosterol), drugorzędny składnik wyciągu skutecznie zmniejsza stan zapalny prostaty.

Palma sabałowa – wpływ na włosy

Wyciąg z palmy sabałowej wykorzystywany jest w terapii łysienia androgenowego. U kobiet w przebiegu niektórych zaburzeń jak np. PCOS dochodzi do zwiększenia stężenia męskich hormonów płciowych (androgeny), w tym testosteronu. Przerzedzenie włosów obserwuje się na skroniach oraz na szczycie głowy. Ze względu na działanie antyandrogenowe, preparaty zawierające bocznię piłkowaną są stosowane w celu przywrócenia równowagi hormonalnej i zahamowaniu łysienia. Skuteczność wykazały także w grupie mężczyzn z zakolami - wspiera naturalny wzrost włosów u mężczyzn. Według badań, korzystny wpływ palmy sabałowej na włosy może obejmować:

 • zmniejszenie wypadania włosów
 • poprawę gęstości włosów
 • pogrubienie włosów
 • poprawa kondycji włosów
 • zmniejszenie przetłuszczania skóry głowy
 • wzmocnienie mieszków włosowych

Najlepsze efekty obserwowane były przy suplementacji trwającej 6 miesięcy. Dawki dzienne ekstraktu stosowane w badaniach mieściły się w zakresie 100-320 mg.

Suplementy diety z palmą sabałową - rodzaje i dawkowanie

Wyciąg z owoców palmy sabałowej najczęściej dostępny jest w postaci kapsułek. Schemat dawkowania zamieszczony jest na opakowaniu. Najczęściej jest to dawka dobowa 100-320 mg podzielona na 1-2 porcje. Według badań naukowych okres stosowania preparatów, po jakim notowane są korzystne efekty w problemach z układem moczowym i prostatą u mężczyzn, a także zahamowanie łysienia androgenowego to 6 miesięcy. Pierwsze efekty widoczne są już po 12 tygodniach.

Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Jest to preparat o działaniu hormonalnym. Z tego powody należy go przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Przeciwwskazania do stosowania ekstraktu z owoców palmy sabałowej

Stosowanie palmy sabałowej nie jest wskazane u kobiet w ciąży, karmiących piersią, przyjmujących tabletki antykoncepcyjne i leki z hormonami płciowymi. Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, preparat należy odstawić na co najmniej 2 tygodnie. Może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym wpływającymi na krzepliwość krwi. Nie może być stosowany w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. W razie wątpliwości, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Możliwe efekty uboczne stosowania preparatów z palmą sabałową

Większość zgłoszonych działań niepożądanych związanych suplementacją jest łagodne i najczęściej dotyczy przewodu pokarmowego (nudności, zaparcia i biegunka). Ze względu na swoje działanie hormonalne, preparat może powodować u mężczyzn ginekomastię, obniżenie libido i zmniejszenie poziomu swoistego antygenu prostaty (PSA), co podważa wiarygodność wykonywanych podczas suplementacji badań przesiewowych w kierunku raka prostaty. Wyciąg z palmy sabałowej może wpływać na krzepliwość krwi powodując obfite miesiączki oraz skłonności do powstawania siniaków krwotocznych.

 

Przypisy

 1. Evron, Evyatar, et al. "Natural Hair Supplement: Friend or Foe? Saw Palmetto, a Systematic Review in Alopecia."Skin appendage disorders 6.6 (2020): 329-337.
 2. Kwon, Youngjoo. "Use of saw palmetto (Serenoa repens) extract for benign prostatic hyperplasia." Food science and biotechnology 28.6 (2019): 1599-1606.
 3. Liu, Meng, et al. "The Therapeutic Potential of Saw Palmetto Extract in Urological Disorders."Natural Product Communications16.11 (2021).
 4. Bakhaidar, Rana B., et al. "Development and optimization of a tamsulosin nanostructured lipid carrier loaded with saw palmetto oil and pumpkin seed oil for treatment of benign prostatic hyperplasia." Drug Delivery 29.1 (2022): 2579-2591.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*