Hydrokortyzon (hydrocortisonum) - preparaty z hydrokortyzonem, wskazania, skutki uboczne, dawkowanie hydrokortyzonu.

Arykuł banner - Hydrokortyzon (hydrocortisonum) - preparaty z hydrokortyzonem, wskazania, skutki uboczne, dawkowanie hydrokortyzonu.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Jak działa hydrokortyzon (hydrocortisonum)?

Hydrokortyzon należy do hormonów steroidowych wytwarzanych w organizmie. Stosowany jako lek zaliczany jest do grupy glikokortykosteroidów. W zależności od postaci preparatu, może być stosowany miejscowo na skórę i błony śluzowe lub doustnie. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwwysiękowe, przeciwalergiczne oraz immunosupresyjne.

Jakie są dostępne preparaty z hydrokortyzonem?

Hydrokortyzon jest substancją czynną leków występujących w różnych postaciach: tabletki, maść, krem, emulsja na skórę, aerozol, krople do oczu, roztwór do stosowania na skórę, czopki doodbytnicze, a także proszek do przygotowywania roztworów do zastrzyków. W preparatach stosowany jest w formie octanu hydrokortyzonu, maślanu hydrokortyzonu, hydrokortyzonu.

Czy dostępny jest hydrokortyzon bez recepty?

Leki z hydrokortyzonem przepisywane są przez lekarza. W aptekach dostępne są jednak bez recepty maści i kremy z hydrokortyzonem w niewielkich stężeniach.

Hydrokortyzon - wskazania do stosowania

Zastosowanie hydrokortyzonu jest zależne od formy podania leku. Jedną z najczęstszych form jest hydrokortyzon w kremie lub maści do miejscowego stosowania na różne stany zapalne skóry bez cech zakażenia. Sytuacje, w których często zalecane są leki z hydrokortyzonem przedstawione są w tabeli numer 1.

Tabela 1. Zastosowanie różnych form leków zawierających hydrokortyzon.

Postać leku

Zastosowanie

Tabletki doustne

niewydolność kory nadnerczy, zespół nadnerczowo-płciowy, zespół Nelsona, choroby autoimmunologiczne

Czopki doodbytnicze

hemoroidy, świąd odbytu, szczelina odbytu

Krople do oczu

zapalenie spojówek, niezakaźne schorzenia alergiczne okolicy oka

Dożylnie

obrzęk naczynioruchowy, wstrząs, ostra nadwrażliwość na leki, ciężka postać chorób autoimmunologicznych, zespół Stevensa-Johnsona

Maść, krem

stany zapalne skóry niepowikłane infekcją, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, liszaj płaski, liszaj rumieniowaty, oparzenia I i II stopnia, skórne reakcje polekowe, uczulenia i odczyny po ukąszeniach owadów

Dawkowanie hydrokortyzonu

Schemat dawkowania leku zależy od wielu czynników - jednostki chorobowej, sposobu podania, czasu trwania kuracji, występujących chorób współistniejących, stanu organizmu pacjenta i jego odpowiedzi na leczenie. Zazwyczaj tabletki przyjmowane są rano. Często wykorzystywane są dawki z zakresu 20-30 mg na dobę. W podaniu dożylnych lub domięśniowym podawane są znacznie wyższe dawki, jednak proces leczenia z reguły nie przekracza 3 dni. Stosowanie leku w postaci maści i kremów nie powinno przekraczać 14 dni. Produkt może być nakładany na skórę nawet kilka razy w ciągu dnia. Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem w celu opracowania indywidualnego schematu leczenia i dawkowania.

Jak stosować hydrokortyzon?

Leki z hydrokortyzonem powinny być stosowane według zaleceń lekarza. W przypadku maści dostępnych bez recepty, cienką warstwę preparatu należy nanieść 2-3 razy dziennie na czystą skórę, koncentrując się tylko na powierzchniach zmienionych i omijając zdrową skórę. Należy unikać wystawiania leczonego miejsca na promieniowanie słoneczne. Kuracja nie powinna trwać dłużej niż 14 dni.

Maść z hydrokortyzonem - uwaga na słońce!

Należy pamiętać, że w trakcie stosowania maści lub kremów z hydrokortyzonem należy unikać wystawiania leczonego obszaru na działanie promieni słonecznych. O ile steryd nie powoduje sam w sobie reakcji fototoksycznej, to pod wpływem słońca mogą pojawić się na skórze ciemne, nieestetyczne przebarwienia.

Skutki uboczne

Działania niepożądane zależą od formy podania leku. W szczególności dotyczą podania doustnego. Lista jest bardzo długa: wzdęcia nudności, osteoporoza i inne negatywne efekty na układ mięśniowo-szkieletowy, wzrost masy ciała, skurcze (utrata potasu), pocienienie skóry, zwiększenie apetytu, trądzik, zaburzenia psychiczne, zapalenie trzustki, nieregularne miesiączki, krwawienia z przewodu pokarmowego i owrzodzenia przełyku, a także wiele innych dolegliwości. Długotrwała terapia średnimi i dużymi dawkami hydrokortyzonu może prowadzić do rozwoju nadciśnienia. Ponadto w organizmie zwiększa się stężenie sodu i tendencja do zatrzymywania wody. Może nastąpić spadek stężenia potasu w osoczu, co powinno być monitorowane w szczególności u pacjentów kardiologicznych. U dzieci przewlekłe podawanie hydrokortyzonu może powodować zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Efektem niepożądanym w stosowaniu miejscowym może być podrażnienie i zaniki skóry, zmiany naczyniowe (teleangiektazje), trądzik, rozstępy oraz zmiany pigmentacji.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Hydrokortyzon, tak jak każdy lek ma pewne przeciwwskazania do jego stosowania. W każdej formie jest to nadwrażliwość na substancję czynną. W poniższej tabeli wymienione się niektóre sytuacje, w których stosowanie leku jest odradzane. Przed zastosowaniem preparatu należy dokładnie przeczytać ulotkę i zobaczyć jakie są środki ostrożności w przypadku tego konkretnego preparatu. Z powodu potencjalnych zaburzeń wzrostu u dzieci, jego stosowanie doustne poniżej 12 roku życia nie jest wskazane, chyba że lekarz zaleci inaczej. Hydrokortyzon przenika do mleka matki karmiącej oraz przechodzi przez łożysko u ciężarnej. Stosowanie w tej grupie pacjentek jest ściśle kontrolowane przez lekarza, gdy korzyść dla matki i dziecka przeważa nad potencjalnym ryzykiem.

Tabela 2. Wybrane przeciwwskazania do stosowania hydrokortyzonu w różnych postaciach leków.

Forma leku

Przykładowe przeciwwskazania

Tabletki doustne

ogólnoustrojowe infekcje grzybicze

Czopki doodbytnicze

zakażenia w leczonej okolicy

Krople do oczu

zakażenia wirusowe lub grzybicze okolicy oka, nadciśnienie wewnątrzgałkowe

Preparaty podawane na skórę

niewydolność wątroby, niewydolność nerek, maść nie powinna być stosowana na otwarte rany, rozległe zmiany skórne, nowotwory skóry, zmiany zakażone (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), trądzik, zmiany zapalne w okolicy ust, skórne zmiany gruźlicze, zanik tkanki skórnej

Hydrokortyzon wchodzi w liczne interakcje z lekami. Ostrożność należy zachować przy stosowaniu leków takich jak m.in.:

  • doustne leki przeciwcukrzycowe
  • insulina
  • glikozydy nasercowe
  • inhibitory acetylocholinoesterazy
  • leki stosowane w nadciśnieniu
  • NLPZ (zmniejszenie siły działania)
  • leki przeciwpadaczkowe
  • niektóre antybiotyki
  • doustne leki przeciwzakrzepowe

Dodatkowo podczas terapii należy unikać spożywania alkoholu oraz picia soku grejpfrutowego.

Przypisy

  1. Knapik, D. i wsp. "Bezpieczeństwo stosowania hydrokortyzonu w wybranych dermatozach."Farm Pol 12 (2018): 699-703.
  2. Baza wiedzy o lekach www.pharmindex.pl (dostęp 1.06.2023).
  3. Korbut, R. Farmakologia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - Zovirax Duo krem - 2 g
Zovirax Duo krem - 2 g
28.99 zł
Lek
Miniaturka artykułu - Proktosedon, 12 czopków
Proktosedon, 12 czopków
42.87 zł

Produkt niedostępny

Lek

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł