Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Barszcz Sosnowskiego (łac. Heracleum Sosnowskyi Mandel L.) jest rośliną okrytonasienną z rodziny selerowatych wywodzącą się z bloku wschodniego, dokładniej Kaukazu. Występuje w Zachodniej i Wschodniej Zakaukazji oraz w Degastanie. Jego nazwa pochodzi od nazwiska botanika, badającego florę Kaukazu - profesora Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Została ona nadana w 1944 roku, dla uczczenia jego zasług dla nauki. Do Polski barszcz Sosnowskiego trafił w latach pięćdziesiątych XX wieku z ówczesnego związku radzieckiego, jako wynik poszukiwania roślin nadających się na paszę dla zwierząt hodowlanych. Ze względu na to, że barszcz Sosnowskiego dawał ogromną masę zieloną z hektara uprawy, był zasobny w białko i węglowodany, na przełomie lat 60 i 70 XX wieku wprowadzono go do masowej uprawy w Państwowych Gospodarstwach Rolnych (PGR). Sporządzano z niego kiszonki dla krów. Był polecany także jako roślina miododajna. Zaczął bardzo szybko rozprzestrzeniać się do środowiska naturalnego i zaczął być traktowany jak chwast. Mimo zaprzestania jego uprawy, ze względu na silną ekspansywność wypierał gatunki już istniejące w ekosystemie. Stwarzał zagrożenie dla chronionej roślinności parków narodowych. Cały czas trwają próby, by ją zwalczać, lecz ze względu na jej łatwe rozprzestrzenianie się i inwazyjny charakter, jest to bardzo trudne zadanie.
Gdzie występuje barszcz sosnowskiego? Barszcz Sosnowskiego spotykany jest w całym kraju. Najchętniej rośnie w pobliżu rzek i jezior, na skarpach rowów, na obrzeżach lasów i pól, łąkach, pastwiskach oraz wszelkich nieużytkach rolnych. Na Kaukazie osiąga średnią wysokość 1-1,5 metra, natomiast w Polsce może dorastać do wielkości małego drzewa - nawet 3 - 4 m. Grubość łodygi może osiągać do 12 centymetrów średnicy. Są one puste w środku. Średnica liści dochodzi do 120-150 cm. Kwiaty mają kolor biały i są zebrane w rozłożyste kwiatostany o średnicy 30-75 cm. Jeden baldach może posiadać nawet do 20 tysięcy drobnych kwiatków. Korzeń jest bardzo długi. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwu- lub wieloletnią, która po wydaniu nasion zazwyczaj obumiera. Kwitnie i owocuje tylko raz, zazwyczaj w drugim lub trzecim roku życia.
Początek wzrostu rośliny obserwuje się już w kwietniu, kiedy osiąga wysokość 10-30 cm. Jego przyspieszony wzrost następuje w miarę wzrostu temperatury, na końcu maja osiągając wysokość 1,5-2 metry. W czerwcu pojawia się łodyga kwiatowa oraz pąk kwiatowy w kształcie maczugi. W drugiej połowie czerwca rozwijają się baldachy kwiatowe, utrzymujące się od 2 do 3 tygodni. W drugiej połowie lipca, z kwiatów tworzą się nasiona.
Czy barszcz sosnowskiego jest groźny dla człowieka? Barszcz Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczną rośliną dla ludzi. Kontakt z tą rośliną wywołuje oparzenia skórne oraz powoduje reakcje podczas ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Mogą być to oparzenia II i III stopnia, a nawet z przebiegających z martwicą skóry. Oparzenia pojawiają się, gdy skóra mająca kontakt z olejkiem eterycznym barszczu zostaje wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych. Olejek eteryczny występuje we wszystkich częściach rośliny. Furanokumaryny mają wysokie powinowactwo do DNA komórek skóry, powodując ich obumieranie. Na intensywność reakcji ma wpływ wiele czynników - ilość olejku eterycznego mającego kontakt ze skórą, intensywność narażenia na światło oraz osobnicza wrażliwość na barszcz Sosnowskiego.
Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego są podobne do poparzenia termicznego W zależności od nasilenia skóra jest podrażniona, mogą pojawić się, stany zapalne, pęcherze surowicze wypełnione płynem, a nawet głębokie rany. Pojawiają się od 30 do 120 minut od kontaktu z rośliną. W ciągu pierwszych 24 godzin mogą ulegać znacznemu nasileniu. W komórkach skóry, do których przeniknęły furanokumaryny dochodzi do zwiększonej produkcji melaniny - barwnika skóry. Powoduje to powstawanie zmian skórnych hiperpigmentacyjnych, czyli przebarwień, które mogą utrzymywać się nawet kilka lat po zagojeniu się oparzeń. Wdychanie olejków eterycznych może powodować nudności, zawroty i bóle głowy. Wśród objawów zatrucia wymienia się:
W przypadku dotknięcia rośliny, jeśli jeszcze nie wystąpiły objawy poparzenia należy umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Jeśli doszło do kontaktu rośliny lub jej olejków eterycznych z oczami, należy je przemyć dużą ilością wody oraz chronić skórę przed słońcem. W każdym przypadku należy unikać ekspozycji na światło słoneczne co najmniej przez 48 godzin. W przypadku zaobserwowania poparzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W czasie oczekiwania na wizytę, można przyjąć preparaty z wapniem, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Pęcherze surowicze, jeśli nie ulegną rozerwaniu, można posmarować maścią z kosrtykosteroidami. W leczeniu poparzeń stosuje się również kremy ze srebrem działające antybakteryjnie i przyspieszające gojenie ran, a także łagodzące preparaty z pantenolem. Na blizny powstałe po zagojeniu oparzeń, powinno się nakładać kremy nawilżające, natłuszczające oraz stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną - SPF 50+ PA++++.
Do rośliny najlepiej wcale się nie zbliżać, a już tym bardziej nie dotykać i nie chwytać roślin przy użyciu gołych rąk. W upalne dni olejki eteryczne emitowane są do otoczenia i mogą osadzać się na skórze. Należy pilnować dzieci, by nie bawiły się w pobliżu tej toksycznej rośliny - ze względu na jej rozmiar, może być atrakcyjna dla dzieci i młodzieży.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.