Beta karoten – czym jest, gdzie występuje? Jak suplementować β-karoten?

Arykuł banner - Beta karoten – czym jest, gdzie występuje? Jak suplementować β-karoten?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Beta-karoten – co to jest?

Beta-karoten, nazywany również prowitaminą A, jest barwnikiem z grupy karotenoidów, które są szeroko rozpowszechnione w żółtych, pomarańczowych i czerwonych warzywach, a także w zielonych warzywach liściastych. Zbudowany jest z dwóch pierścieni beta jononu połączonych łańcuchem typu izoprenowego. W organizmie człowieka, β-karoten ulega rozpadowi pod wpływem oksydacji.

Z jednej cząsteczki β-karotenu mogą powstać dwie cząsteczki witaminy A. Proces ten zachodzi w nabłonku jelitowym i do poprawnego przebiegu wymaga obecności cynku. Przemiana ta jest katalizowana przez enzym – dioksygenazę  β-karotenową. Powstałe związki włączane są do chylomikronów, transportowane przez limfę do krwi, a następnie do wątroby, gdzie są magazynowane w komórkach tłuszczowych (lipocytach). Nasz organizm nie jest w stanie sam syntetyzować beta-karotenu, dlatego musi być on dostarczany wraz z dietą. Beta-karoten w organizmie jest przede wszystkim prekursorem witaminy A, niezbędnej do prawidłowego widzenia, regulacji procesów tworzenia nowych komórek, poprawnej czynności skóry i błon śluzowych, utrzymania sprawności układu odpornościowego oraz wytwarzania progesteronu u mężczyzn.

Beta-karoten – źródła w żywności

Gdzie występuje beta-karoten? Beta-karoten, zaliczany jest do karotenoidów, które występują w produktach roślinnych takich jak marchew, papryka, dynia, fasolka szparagowa, szpinak, groszek zielony, brzoskwinie i morele. Beta-karoten jest najaktywniejszym z karotenoidów. Jego wchłanianie z żywności, podobnie jak absorpcja witaminy A, zależy od obecności tłuszczu w pożywieniu, który zwiększa przyswajalność tego związku.

Beta karoten na opalanie

Suplementy z beta-karotenem popularne są szczególnie latem. Związek ten wpływa na odcień skóry oraz przedłuża utrzymywanie się opalenizny. Poza regulacją kolorytu skóry, beta-karoten korzystnie oddziałuje na procesy gojenia się ran, a także wytwarzania sebum w skórze. Ze względu na swoją aktywność antyoksydacyjną, beta-karoten neutralizuje negatywny wpływ wolnych rodników, które powstają w skórze podczas ekspozycji na promienie UV i inicjują fotostarzenie skóry. Beta-karoten w niewielkim stopniu pobudza melanocyty, komórki barwnikowe skóry, do wytwarzania melaniny, odpowiadającej za ciemniejszy odcień skóry. Przyjmowanie beta-karotenu, dodatkowo może zmniejszać intensywność reakcji rumieniowej na skórze, jednak nie jest to powód, aby nie stosować kremów z filtrem, które są niezbędnym elementem zdrowego korzystania z uroków słońca.

Beta-karoten – suplementacja

Nie należy przekraczać dawki zalecanej przez producenta. Nadmiar beta-karotenu odkłada się w naskórku, w szczególności w okolicy podeszwy stóp oraz wewnętrznej stronie dłoni i powoduje żółto-brązowe zabarwienie skóry. Efekt ten jest przejściowy i ustępuje wraz z zaprzestaniem suplementacji oraz zmianą diety. Uznaje się, że średnie zapotrzebowanie na karotenoidy oscyluje w granicach 6 mg na dobę. Należy jednak pamiętać, że biodostępność z produktów farmaceutycznych może różnić się w zależności od preparatu i zazwyczaj jest znacznie wyższa niż z żywności. Suplementy diety z beta-karotenem najczęściej występują w postaci kapsułek. Popularne dawki stosowane przez producentów to 6-7mg w 1 kapsułce. Na rynku dostępne są również preparaty łączone, zawierające dodatkowo inne antyoksydanty np. beta-karoten z witaminą E. W celu korzystnego wpływu na opaleniznę, producenci zalecają rozpoczęcie suplementacji na minimum 2 tygodnie przed planowaną ekspozycją na słońce.

Beta karoten - przeciwwskazania

Beta-karoten, mimo wielu korzyści, nie jest dla wszystkich. Jego suplementacji oraz nadmiernego spożycia wraz z dietą powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące, a także osoby palące wyroby tytoniowe.

Korzystny wpływ beta-karotenu na skórę znany jest już od lat. Mimo jego protekcyjnej funkcji przed fotostarzeniem, nie powinniśmy zapominać o stosowaniu kremów z filtrami UVA i UVB, które są niezbędnym elementem ochrony naszej skóry przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

 

Przypisy:

  1. Eggersdorfer, Manfred, and Adrian Wyss. "Carotenoids in human nutrition and health." Archives of biochemistry and biophysics 652 (2018): 18-26.
  2. Goodarzi, Sima, et al. "A review on antioxidants and their health effects." Journal of Nutrition and Food Security 3.2 (2018): 106-112.
  3. Foo, Yong Zhi, Gillian Rhodes, and Leigh W. Simmons. "The carotenoid beta-carotene enhances facial color, attractiveness and perceived health, but not actual health, in humans." Behavioral Ecology 28.2 (2017): 570-578.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml