Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Narkolepsja to niezwykle tajemnicza choroba z grupy zaburzeń snu, której przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. Diagnozuje się ją u niewielkiego odsetka osób (zwłaszcza w Polsce i krajach Europy, ale bywa rozpoznawana częściej u mieszkańców Ameryki Północnej), jednak objawy narkolepsji skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie - nie tylko z uwagi na nieoczekiwane napady snu, ale również ze względu na brak możliwości efektywnego, w pełni regenerującego organizm odpoczynku. Czym jest narkolepsja i jak jej symptomy wyglądają w praktyce, w jaki sposób się ją diagnozuje i co powoduje przejawy narkolepsji? Przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody leczenia omawianej choroby znajdziecie w poniższym tekście - zapraszamy do lektury!
Objawy narkolepsji są dość charakterystyczne, co znacząco ułatwia diagnostykę tej choroby i rozpoznanie jej po zgłoszeniu się do lekarza. Wśród symptomów wyróżnia się tak zwaną tetrodę objawów, a więc cztery konkretne sygnały wskazujące na obecność schorzenia (choć do uzyskania diagnozy nie jest konieczne ich równoczesne występowanie). Chodzi tutaj przede wszystkim o takie zjawiska, jak:
Oprócz powyższych objawów narkolepsji, pacjentom towarzyszą często zaburzenia erekcji (u mężczyzn), spadek libido (u obu płci), tak zwane automatyzmy - czyli wykonywanie czynności podczas snu z późniejszą niepamięcią, a niekiedy również bezsenność (niemożność zaśnięcia w pożądanych momentach - wieczorem i w nocy).
Warto także wspomnieć, że pierwsze objawy narkolepsji mogą pojawić się już u nastolatków, a kobiety zapadają na tę chorobę równie często, co mężczyźni (płeć nie jest więc tutaj czynnikiem ryzyka).
Tak, jak zostało to już wspomniane, przyczyny narkolepsji niestety nie zostały do końca poznane. Uważa się, że predyspozycje do zapadnięcia na tę chorobę mają osoby z konkretnymi mutacjami genetycznymi (z mutacją genu mającego kodującego antygen HLA, biorącego udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu, znajdującego się w obrębie chromosomu 6). W praktyce oznacza to, że prawdopodobnie czynnik drażniący - wirus lub inny - wywołuje nieprawidłową odpowiedź immunologiczną (odpornościową organizmu), polegającą na atakowaniu neuronów (komórek układu nerwowego) produkujących hipokretynę (określaną również jako oreksyna). Hipokretyna - wydzielana w prawidłowych momentach i w prawidłowy sposób - reguluje stan snu oraz czuwania, natomiast w przebiegu narkolepsji jej produkcja jest upośledzona, na skutek czego dochodzi do „ataków” snu fazy REM (czyli snu paradoksalnego) w losowych, nieprawidłowych momentach.
Zaburzenia w produkcji i oddziaływaniu hipokretyny (oreksyny) obserwuje się również u osób po wypadkach, podczas których nastąpiło uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, a także u pacjentów z niskim poziomem histaminy (która - oprócz brania udziału w reakcji zapalnej na różne czynniki - bierze również udział w podtrzymywaniu stanu czuwania u człowieka).
Niestety, przyczynowe leczenie narkolepsji - z uwagi na brak pewności co do powodów występowania choroby - nie jest obecnie możliwe. W terapii tego zaburzenia stosuje się wyłącznie leki objawowe, mające zapobiegać napadom snu oraz zmniejszać poziom odczuwanej senności w ciągu dnia. Zanim jednak leczenie narkolepsji zostanie wdrożone, medyk ustala rozpoznanie na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, a także w wyniku przeprowadzonych badań, do których zalicza się między innymi badanie genetyczne mające potwierdzić lub wykluczyć opisywaną powyżej mutację oraz badanie EEG (elektroencefalografia), mające zobrazować zmiany w mózgu podczas snu zwykłego oraz o charakterze narkoleptycznym.
Jeśli lekarz ustali diagnozę narkolepsji, do leczenia włącza się preparaty stymulujące i pobudzające układ nerwowy do pracy i przedłużające stan czuwania, a także leki przeciwdepresyjne i stabilizujące nastrój z różnych grup (najczęściej SSRI oraz SNRI). W ciężkich przypadkach narkolepsji stosuje się hydroksymaślan sodu, który wykorzystuje się także w terapii alkoholizmu.
Obok farmakoterapii, pacjentowi cierpiącemu z powodu narkolepsji zaleca się zaprzestanie stosowania używek, takich jak nikotyna, narkotyki czy alkohol mających degenerujący wpływ na utrzymanie rytmu dobowego i równowagę pomiędzy stanami snu oraz czuwania. Oprócz tego należy zadbać o samą higienę snu (regulacja kontaktu ze światłem niebieskim oraz światłem słonecznym, wietrzenie sypialni, stałe pory spoczynku oraz pobudek) i o dawkę aktywności fizycznej, która - na co dzień - przyczynia się do bardziej jakościowego i efektywnego nocnego odpoczynku.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.