Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Impotencja, określana dziś mianem zaburzeń erekcji (a w przeszłości nazywana niemocą seksualną) to jeden z rodzajów męskich zaburzeń seksualnych, polegających na niemożności uzyskania lub utrzymania wzwodu (erekcji), pomimo odczuwania podniecenia i stymulacji narządów płciowych. W większości przypadków zaburzenie to dotyka mężczyzn po 50-60 roku życia, choć do specjalistów zgłasza się z tym problemem coraz więcej młodszych pacjentów. Zdania co do przyczyn tego zjawiska są jednak podzielone - niektórzy uważają, że coraz powszechniejsze zaburzenia erekcji u osób stosunkowo młodych wynikają z niehigienicznego, stresującego trybu życia. Inni z kolei twierdzą, że zwiększona frekwencja pacjentów z zaburzeniami erekcji w lekarskich gabinetach jest efektem odarcia tego tematu ze wstydu i uprzedzeń. Jak jest naprawdę? Kiedy należy udać się do specjalisty? W jaki sposób wygląda leczenie zaburzeń erekcji i czy leki na potencję są najlepszym rozwiązaniem? Sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem - bez wstydu, uprzedzeń i bez tabu!
Tak jak już wcześnie zostało to wspomniane, impotencja to brak wzwodu (niemożność jego osiągnięcia lub niemożność jego utrzymania). Do objawów impotencji zalicza się także sytuacja, w której wzwód jest niepełny - członek nie osiąga swoich maksymalnych rozmiarów i właściwej pozycji. Pojawienie się objawów impotencji rzutuje także na symptomy psychologiczne - niechęć do zbliżeń, odczuwanie smutku, spadek samooceny.
Co ważne, w diagnostyce zaburzeń erekcji wyróżnia się konkretne przypadki determinowane etapem rozpoczęcia problemów (mowa wówczas o zaburzeniach erekcji wtórnych - gdy pełna erekcja była możliwa, ale w pewnym momencie życia doszło do omawianych zaburzeń, a także pierwotnych - gdy mężczyzna nigdy nie uzyskał satysfakcjonującego wzwodu). Dodatkowo objawy impotencji nie muszą występować w każdej sytuacji. Jeśli niemożność osiągnięcia wzwodu pojawia się tylko w kontaktach z określonymi partnerkami czy wyłącznie podczas próby zbliżenia - ale w trakcie masturbacji wszystko jest w porządku, wówczas taką dolegliwość określa się mianem sytuacyjnych zaburzeń erekcji. Jeśli jednak wzwód jest nieosiągalny w żadnym stanie podniecenia (samodzielnie, z partnerką), to mowa o zgeneralizowanych zaburzeniach erekcji.
Jakie są przyczyny problemów z erekcją? Czy impotencja u mężczyzn może być trwała? Jeśli wiemy już, czym jest impotencja, warto również poznać jej przyczyny - po to, by niektórym z nich móc efektywnie przeciwdziałać w przeszłości lub ułatwić - zarówno sobie jak i lekarzowi - pełną diagnostykę. Wśród przyczyn zaburzeń erekcji możemy więc wyróżnić:
Oczywiście wymienione powyżej przyczyny impotencji (zaburzeń erekcji) nie wyczerpują wachlarza czynników sprzyjających wystąpieniu tego typu problemów. Niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu będzie pojawiać się też u pacjentów ze zmianami naczyniowymi, po zatorach, zawałach i udarach, a także u tych, którzy przeszli specyficzne urazy kręgosłupa czy rdzenia kręgowego. Niemniej - niezależnie od przyczyn takiej sytuacji - diagnostyka zaburzeń erekcji powinna uwzględniać nie tylko rozpoznanie samego problemu, ale przede wszystkim - odnalezienie powodów, dla których on występuje.
Tak jak wspomnieliśmy powyżej, diagnostyka zaburzeń erekcji opiera się przede wszystkim na wykryciu przyczyny problemów ze wzwodem. Z uwagi na różnorodne powody, dla których erekcja u mężczyzny nie może być w pełni utrzymana lub w ogóle nie występuje, badania mające na celu zdiagnozowanie konkretnego podłoża impotencji także mogą być różnorodne. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, do którego zaangażowany zostanie nie tylko sam pacjent, ale nierzadko również jego partnerka. Taka rozmowa pozwoli lekarzowi dokładnie poznać okoliczności występowania braku wzwodu oraz zaplanować dalszy cykl badań.
Wśród testów wykonywanych u osób z zaburzeniami erekcji można między innymi wyróżnić: badania krwi (przy pomocy których oznacza się parametry biochemiczne oraz hormonalne), badania urologiczne, proktologiczne, USG członka w celu uwidocznienia przepływów w naczyniach znajdujących się w prąciu, badania z wykorzystaniem standaryzowanych kwestionariuszy, testy z użyciem aparatury pomiarowej do oceny nocnych wzwodów i wiele innych - to, jaki kierunek diagnostyki obierze lekarz, jest więc kwestią niezwykle indywidualną, uwzględniającą cechy osobnicze, ogólny stan zdrowia, wagę, wiek czy okoliczności występowania problemów u pacjenta.
Leczenie zaburzeń erekcji niemalże u każdego pacjenta - obok terapii konwencjonalnych (w tym leczenia farmakologicznego) powinno również uwzględniać psychoterapię. Nawet, jeżeli bezpośrednią przyczyną problemów z potencją nie są różne blokady psychiczne czy lęki, to mogą one stać się następstwem tych problemów - właśnie dlatego wizyty u psychoterapeuty czy seksuologa znacząco wpływają na powodzenie całej terapii.
Oprócz psychoterapii, wielu pacjentom podaje się leki na potencję - o różnych wskazaniach i działaniu, a także proponuje się terapie zabiegowe. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim:
Niestety, kwestia zaburzeń erekcji wciąż stanowi w naszym społeczeństwie temat tabu, choć tak naprawdę coraz więcej osób zgłasza się z tym problemem do lekarza. I słusznie - satysfakcjonująca aktywność seksualna, zarówno dla samych mężczyzn, jak i ich partnerek czy partnerów, jest zwykle ważnym elementem codziennego życia - właśnie dlatego nie powinno się z niej rezygnować i dążyć do efektywnego rozwiązania sytuacji. Przedłużający się stan, w którym pacjent nie reaguje na zaburzenia z wykorzystaniem fachowej wiedzy i pomocy, może prowadzić do zwiększenia frustracji, utrwalenia takiego stanu rzeczy i w efekcie - do utrudnienia powrotu do sprawności seksualnej. Problemów z potencją nie warto się więc wstydzić - poszukiwanie wsparcia jest tu przejawem odwagi i nigdy nie powinno być traktowane jako słabość mężczyzny, ale jako dowód jego odpowiedzialności oraz myślenia nie tylko o sobie, ale również o swoim zdrowi, przyszłości, potencjalnej rozrodczości, a przede wszystkim - o „drugiej połówce”.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.