Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Tatuaż wydaje się być pamiątką, która pozostanie w konkretnym miejscu na skórze przez całe życie. Ale czy na pewno? Obecnie, w gabinetach kosmetologicznych i medycyny estetycznej dostępne są technologie laserowe, które pomagają usunąć niechciany rysunek (lub przynajmniej zminimalizować jego widoczność). Jak przebiega taka procedura i ilu zabiegom trzeba się poddać, by tatuaż zniknął całkowicie? Czy pacjenci podczas usuwania odczuwają ból? Ile trwa rekonwalescencja, jakich efektów można się spodziewać i czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Poznaj najważniejsze informacje o usuwaniu tatuażu oraz makijażu permanentnego i sprawdź, czy takie rozwiązanie może mieć zastosowanie w Twoim przypadku!
Na samym początku poszukiwań salonu lub gabinetu, w którym zostanie wykonany zabieg usuwania tatuażu, pacjent trafia zwykle na tajemniczo brzmiące nazwy laserów: Q-Switch, laser nano- lub pikosekundowy, laser neodymowo-yagowy… Tak naprawdę wszystkie te określenia opisują funkcje urządzenia. I tak:
Co to wszystko oznacza? W praktyce w gabinetach spotkamy się z jednym urządzeniem, łączącym w sobie wszystkie wymienione powyżej technologie - czyli z pikosekundowymi laserami Nd: YAD z opcją Q-Switch. Dzięki takiej charakterystyce, laser jest w stanie usunąć barwniki o różnym odcieniu, położone na różnych głębokościach skóry (bez jej nadmiernego drażnienia).
Tatuaż to nic innego, jak zdeponowane w skórze cząsteczki barwnika, które utrzymują się w niej z uwagi na swój rozmiar (są zbyt duże, by poradziły sobie z nimi makrofagi - komórki żerne, które neutralizują patogeny i obce elementy). Oprócz tego, w miarę upływu czasu, skupiska cząsteczek barwnika zostają otoczone przez komórki tworzące tkankę izolującą je - jako ciało obce - od reszty ciała. Ten mechanizm także utrudnia, a tak naprawdę praktycznie uniemożliwia działanie makrofagom.
Laser, jako narzędzie do usuwania tatuażu, usuwa dwie wymienione powyżej przeszkody, umożliwiając makrofagom „konsumpcję” cząsteczek tuszu oraz ich neutralizację. Dzieje się tak za sprawą rozbicia większych cząsteczek tuszu na mniejsze, a także w wyniku naruszenia otaczającej tusz tkanki. Oczywiście jeden zabieg zdecydowanie nie wystarczy do pozbycia się rysunku z przeszłości. W zależności od rozmiaru tatuażu, jego odcienia, rozległości i głębokości „wbicia” tuszu, do usunięcia tatuażu niezbędne jest kilku- lub kilkunastokrotne powtórzenie całej procedury.
Zabieg usuwania makijażu permanentnego lub tatuażu przebiega mniej-więcej tak samo. Pacjent może zdecydować się na znieczulenie miejscowe w formie maści (przy czym należy zaznaczyć, że na efekt działania preparatu w postaci uniewrażliwienia skóry na bodźce trzeba poczekać około 40 minut). Niektóre gabinety praktykują także schładzanie pola zabiegowego specjalnymi kompresami.
Po przygotowaniu skóry, specjalista przechodzi do opracowywania tatuażu głowicą lasera. Czas trwania zabiegu wynosi od kilku do kilkunastu minut (w przypadku braku znaczącego dyskomfortu u pacjenta, sesja może trwać dłużej). Po całej procedurze na skórę nakładany jest preparat zabezpieczająco-regenerujący, wspierający gojenie, a także opatrunek, który można usunąć w domu.
Czy usuwanie tatuażu laserem boli? Niestety, nawet pomimo stosowania najnowszych technologii oraz miejscowego znieczulenia, zabieg jest zwykle dla pacjenta bolesny. Niektórzy porównują ten ból do tego odczuwanego przy robieniu tatuażu, a inni deklarują, że jest on zdecydowanie silniejszy. Z tego względu często sesje trwają po kilka minut.
Do samego zabiegu należy się odpowiednio przygotować. Pacjent na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem powinien kategorycznie zrezygnować z opalania (zarówno tego naturalnego, jak i w solarium czy nawet używania samoopalacza). Oprócz tego na tydzień przed nie wolno stosować leków i ziół fotouczulających (zalicza się do nich między innymi pokrzywa czy dziurawiec).
Rekonwalescencja po zabiegu usuwania tatuażu trwa około tygodnia. W tym czasie w obrębie pola zabiegowego wytworzą się strupki (których pod żadnym pozorem nie wolno zrywać). Pielęgnacja podrażnionego miejsca polega na stosowaniu kremów i maści łagodzących oraz przyspieszających gojenie (w tym formuł z pantenolem czy alantoiną - przy czym przez pierwsze 24 godziny w ogóle nie należy moczyć danego miejsca). Oprócz tego konieczna jest aplikacja ochrony przeciwsłonecznej z najwyższym filtrem (nie tylko kilka dni po zabiegu, ale przez cały proces usuwania tatuażu). Jest to pielęgnacja stosunkowo podobna do tej, która obowiązuje przy gojeniu świeżego tatuażu (więcej informacji o tym zagadnieniu znajduje się w jednym z naszych poprzednich tekstów: Pielęgnacja tatuażu tuż po zrobieniu i później. Jak dbać o świeży tatuaż, by mógł dobrze się zagoić? Czym nawilżać nowy tatuaż?.
Przez około tydzień od zabiegu powinno się unikać chodzenia na basen, saunę, a także uczęszczania na siłownię i ogólnie - podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego. Oczywiście należy także zrezygnować z alkoholu - przynajmniej na czas rekonwalescencji.
Aby uzyskać jak najlepszy efekt usuwania tatuażu (a więc jego maksymalne zblednięcie) konieczne będzie wykonanie od kilku do kilkunastu zabiegów, w odstępach co 4-6 tygodni. Jeśli pacjent chce jedynie rozjaśnić rysunek, by przykryć go kolejnym wzorem, wówczas zabiegów będzie prawdopodobnie mniej.
U każdej osoby efekt usuwania tatuażu czy też makijażu permanentnego może być inny. Zależy to od naprawdę wielu czynników, które kształtują się odmiennie u różnych pacjentów. Wśród nich można wyróżnić chociażby wiek (determinujący zdolność organizmu do regeneracji), przebyte i towarzyszące choroby, przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, głębokość „wbicia” barwnika w skórę i wielkość tatuażu, jakość tuszu, który został użyty do wykonania wzoru i inne. U niektórych osób niemożliwe będzie osiągnięcie całkowicie gładkiej, pozbawionej przebarwień czy blizn skóry (dzieje się tak zazwyczaj przy głębokim tatuażu, zrobionym tuszami złej jakości). Już na etapie konsultacji specjalista powinien ocenić, jakie rezultaty są u danej osoby osiągalne, a jakie pozostają poza zasięgiem nawet najnowszych technologii kosmetologicznych.
Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań do laserowego usuwania makijażu permanentnego lub do usuwania tatuażu. Zaliczają się do nich m.in:
Zabiegi z wykorzystaniem lasera są bardzo bezpieczne i przynoszą świetne efekty - nie tylko w zakresie usuwania tatuażu czy makijażu permanentnego, ale również niwelowania przebawień czy znamion.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny