Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to mimowolny wyciek moczu z pęcherza moczowego. Może pojawić się u każdego, najczęściej jednak dotyka kobiety. Ryzyko nietrzymania moczu jest tym większe, im więcej w ciągu życia było ciąż i porodów. Częściej pojawia się u kobiet otyłych, cierpiących na zaparcia oraz po przebytych operacjach ginekologicznych. Jak może objawiać się problem z nietrzymaniem moczu?
Nietrzymanie moczu w czasie ciąży może mieć różne przyczyny. U kobiet w ciąży obserwuje się zwiększoną produkcję moczu, co powoduje częstszą potrzebę korzystania z toalety. Rozszerzająca się macica zaczyna coraz bardziej uciskać na pęcherz moczowy. Zmiany hormonalne przyczyniają się do osłabienia funkcji mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). Te wszystkie zmiany przyczyniają się do wystąpienia nietrzymania moczu. Parcie na pęcherz najsilniej jest odczuwalne w trzecim trymestrze ciąży.
Główną przyczyną popuszczania moczu po porodzie jest rozciągnięcie, rozluźnienie i osłabienie mięśni dna miednicy. Problem może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po porodzie.
Nietrzymanie moczu może pojawić się u znacznej części kobiet, ale nie jest to regułą. W czasie ciąży najczęściej obserwowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli podczas wykonywania aktywności fizycznej. Szacuje się, że dotyka średnio 4 na 10 ciężarnych. Popuszczanie moczu można łatwo zauważyć przy noszeniu wkładek higienicznych - czasami jest to jedynie kilka kropli w ciągu dnia. Należy jednak zwrócić uwagę czy wyciekowi nie towarzyszy pieczenie, ból lub nieprzyjemny zapach - mogą to być objawy infekcji dróg moczowych lub zakażenia pochwy. Różowawy kolor może świadczyć o odejściu wód płodowych. Przy zaobserwowaniu nieprzyjemnego zapachu moczu lub innych zaburzeń należy skonsultować się z ginekologiem.
Dobór metody leczenia zależy od występującej przyczyny, nasilenia oraz rodzaju nietrzymania moczu. W trakcie trwania ciąży postępowanie jest bardzo zachowawcze i obejmuje ćwiczenie mięśni dna miednicy oraz dokładne opróżnianie pęcherza przy korzystaniu z toalety. Po dobór zestawu ćwiczeń najlepiej udać się do fizjoterapeuty.
Po porodzie nietrzymanie moczu najczęściej ustępuje samoistnie. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas wśród możliwych opcji wymienić można:
Ćwiczenia mięśni dna miednicy są jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z problemem inkontynencji. Są nieodłącznym elementem leczenia nietrzymania moczu. Polegają one na napinaniu i rozluźnianiu mięśni otaczających cewkę moczową. Podczas mikcji, ich napięcie hamuje przepływ strumienia moczu. Ćwiczenia są bardzo proste. Wystarczy je wykonywać 3 razy dziennie przez 5 minut. Można robić naprzemiennie serie o różnej intensywności np. 4-5 razy napiąć mięśnie na 5-8 sekund, a następnie 4-5 razy na 2-3 sekundy. Po każdym napięciu, należy rozluźnić mięśnie na kilka sekund. Warto zmieniać pozycje w trakcie ćwiczeń uwzględniając stojącą, siedzącą oraz leżącą. Po około 6 tygodniach w większości przypadków obserwuje się znaczne zmniejszenie dolegliwości. Całkowity czas dzienny ćwiczeń nie powinien przekraczać 15 minut. Należy pamiętać, aby nie ćwiczyć podczas oddawania moczu.
Osoby z nietrzymaniem moczu mogą wspomagać się różnymi produktami aptecznymi. Jeśli wyciek jest niewielki można skorzystać z wkładek urologicznych lub specjalnych podpasek, które mają właściwości chłonne. W przypadku występowania bardziej obfitych wycieków polecane są pieluchomajtki lub majtki chłonne. Pomocne również mogą okazać się suplementy wspomagające prawidłową pracę układu moczowego. W skład suplementów najczęściej wchodzą ekstrakty z żurawiny, pokrzywy, pestek dyni. Przed ich zastosowaniem w trakcie ciąży należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami lub być przeciwwskazane z innych względów. Bardzo często preparaty zawierają również witaminę D3, która korzystnie oddziałuje na działanie układ immunologiczny oraz funkcje mięśni, w tym również mięśni dna miednicy. Osoby z problemem nietrzymania moczu powinny dodatkowo dużą uwagę przykładać do higieny intymnej, stosując specjalne żele i emulsje. Można dodatkowo zaopatrzyć się w nawilżane chusteczki do higieny intymnej.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.