Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Blizna to nowa tkanka, która zastępuje ubytki w strukturze skóry powstałe w wyniku różnego rodzaju urazów (na skutek przeprowadzonych operacji czy po wypadkach). Przy niewielkich zranieniach, tworząca się blizna jest czasem odbierana jako defekt kosmetyczny, jednak nie powoduje żadnych dolegliwości i nie jest przyczyną ograniczeń ruchomości skóry. Problem pojawia się, gdy blizna jest rozległa i sięga wgłąb tkanek ciała (przykładem może być blizna po cięciu cesarskim). W takich sytuacjach blizna często powoduje dolegliwości bólowe, wrażenie nieustannego „ciągnięcia” skóry, a nawet stanowi przyczynę problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Wszystkim tym konsekwencjom pomaga zapobiec fizjoterapeuta, przeprowadzający mobilizację blizny. Na czym polegają takie zabiegi? Czy masaż blizny można wykonywać samodzielnie - w domu? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do terapii blizn pooperacyjnych czy powypadkowych i czy zawsze taka interwencja jest konieczna? Poznaj najważniejsze informacje o mobilizacji blizn i sprawdź, kiedy najlepiej podjąć działania w kierunku zwiększenia ruchomości zranionych wcześniej tkanek!
Tak, jak zostało to już wspomniane powyżej - blizna na skórze powstaje zwykle na skutek urazu różnego pochodzenia. W tej kategorii możemy wyróżnić przykładowo blizny pooperacyjne (po zabiegach chirurgicznych), blizny pourazowe (po wypadkach, kontuzjach), blizny oparzeniowe (to dość charakterystyczny rodzaj blizn, obejmujący zazwyczaj duże i „rozlane” powierzchnie) czy blizny potrądzikowe (obecne na twarzy, plecach, pośladkach - czyli wszędzie tam, gdzie na skórze pojawiały się zmiany trądzikowe o charakterze zapalnym).
Oprócz wymienionych powyżej rodzajów blizn, wyróżnia się także ich typy morfologiczne - opracowane pod względem budowy zmiany. W praktyce mówi się o bliznach przerostowych (wyniesionych ponad powierzchnię skóry), bliznach zanikowych (wgłębionych w skórę) oraz bliznowcach (keloidach), czyli bliznach patologicznych, przerastających prawidłową tkankę, o zbitej i twardej konsystencji oraz guzowatej strukturze.
Jeszcze jeden podział obejmuje blizny dojrzałe (mające powyżej 1 roku, ze zwiększoną ruchomością, zwykle prawidłowym ukrwieniem i mocniej wtapiające się w strukturę oraz w naturalny kolor skóry), a także blizny niedojrzałe (poniżej 1 roku, odznaczające się od kolorytu i struktury zdrowej skóry, niekiedy ciągnące, z ograniczoną ruchomością, bielejące po uciśnięciu).
Proces tworzenia się blizny obejmuje 3 fazy, wśród których wyróżnia się:
Mobilizacja blizny - inaczej określana mianem terapii blizn, masażu, rehabilitacji blizn - to cały zbiór technik i metod służących wsparciu gojenia się blizny, a także zachowaniu maksymalnych właściwości skóry w obrębie zranionego miejsca. Mobilizacja blizny zwiększa szansę na zachowanie ruchomości uszkodzonych tkanek względem siebie (chodzi tu o skórę, skórę właściwą, powięzi, mięśnie - wszystko w zależności od tego, jak głębokie było uszkodzenie), a także względem skóry bezpośrednio otaczającej bliznę. Oprócz tego, dzięki regularnej pracy z blizną, miejsce uszkodzenia po pewnym czasie stanie się mniej widoczne, niż w przypadku braku jakiejkolwiek interwencji.
Terapie manualne blizn zapobiegają również tworzeniu się zrostów pomiędzy tkankami (co może mieć miejsce, przykładowo, po operacji cięcia cesarskiego), a także powstawaniu bliznowców (wspomnianych już powyżej, przerośniętych i patologicznych keloidów). Niewiele osób wie, że dolegliwości bólowe starych blizn, uczucie ciągnięcia, mała elastyczność uszkodzonego przed laty fragmentu skóry oraz inne, przykre symptomy (zniekształcenia postawy, uwrażliwienie na uszkodzenia) mogą być zniwelowane przy pomocy profesjonalnej terapii rehabilitacyjnej.
Na początku warto od razu zaznaczyć, że praca z blizną powinna być podejmowana przez profesjonalistę. Zajmują się tym rehabilitanci (w przypadku blizn po cięciu cesarskim czy nacięciu krocza są to zwykle fizjoterapeuci uroginekologiczni). Mobilizacja blizny obejmuje zarówno szereg spotkań w gabinecie, jak i wykonywanie ćwiczeń domowych - przekazanych pacjentowi przez specjalistę i kontrolowanych (w zakresie postępów) podczas późniejszych spotkań.
Pracę z blizną, wykonywaną w gabinecie fizjoterapeuty, można podzielić na poszczególne etapy:
Wskazania do rehabilitacji blizny obejmują przede wszystkim:
Oczywiście fizjoterapia blizn przyniesie najlepsze efekty, gdy zostanie rozpoczęta tuż po zagojeniu się rany(odpadnięciu strupa, zdjęciu szwów). W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy można rozpocząć mobilizację manualną na bliźnie kilku- czy nawet kilkunastoletniej, będącej nie tylko „nieestetyczną” pamiątką, ale przede wszystkim powodującą wymienione powyżej dolegliwości. Istnieje taka możliwość, choć pacjenci z przerostami, bliznowcami czy bliznami przetrwałymi powinni uzbroić się w cierpliwość - częściowa mobilizacja tkanek, ich uplastycznienie, uczynienie bardziej miękkimi oraz zniesienie bólu czy mrowienia mogą bowiem zająć wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy pracy.
Do przeciwwskazań do mobilizacji blizny należą:
Co istotne, przeciwwskazaniem do zabiegu mobilizacji blizny jest również przyjmowanie silnych leków przeciwbólowych lub preparatów, które wpływają na zaburzenia czucia (terapeuta nie może wówczas kierować się odczuciami bólowymi pacjenta, ponieważ te będą niemiarodajne).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.