Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Stłuczenie - podobnie jak skręcenie czy zwichnięcie stawu nogi lub ręki - to jeden z najpowszechniejszych urazów, którym ulegają zarówno dzieci, jak i dorośli - także na co dzień. W większości przypadków stłuczenie stopy, dłoni czy palca nie wymaga konsultowania się z lekarzem, jednak z pewnością warto wiedzieć, w jaki sposób powinna przebiegać pierwsza pomoc. Drobne stłuczenia są zwykle powodem bólu i dyskomfortu, a także ograniczenia ruchomości w sąsiadującym przy miejscu urazu stawie. Z uwagi na tego typu objawy leczenie stłuczenia powinno być ukierunkowane zarówno na zniesienie dolegliwości bólowych, jak i zapobieganie wytworzeniu się dużego krwiaka (potocznie określanego mianem siniaka). Co to jest stłuczenie i jaki jest mechanizm jego powstawania? W jaki sposób zadbać o komfort osoby z urazem i czy żel lub maść na stłuczenia są koniecznym elementem udzielania pierwszej pomocy? Kiedy należy zgłosić się do lekarza i jakie symptomy związane ze stłuczeniem nogi lub ręki powinny nas zaniepokoić? Poznaj najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące zasad pierwszej pomocy przy stłuczeniach!
Wiele elementów naszego organizmu jest zbudowanych tak, by chronić nas przed urazami. Przykładowo - mózg jest otoczony płynem mózgowo-rdzeniowym, stanowiącym swoistą barierę zarówno dla patogenów, jak i tworzącym zabezpieczenie przed wstrząsami. Rzęsy i brwi osłaniają oczy przed ciałami obcymi, a zęby pokrywa szkliwo - czyli twarda warstwa zabezpieczająca ich strukturę przed negatywnym wpływem kwasu i bakterii. Nie inaczej jest ze skórą i tkanką podskórną - chroni nas ona przed urazami oraz przed wnikaniem do organizmu patogenów i innych, niebezpiecznych związków lub substancji. Najepszym dowodem na tę ochronę jest specyficzna reakcja organizmu na… stłuczenia.
Czym jest stłuczenie? To rodzaj urazu powstającego na skutek siły - nacisku lub uderzenia - na konkretny obszar lub część ciała. W wyniku działania takiej siły skóra ugina się - podobnie jak tkanki miękkie umiejscowione pod skórą, jednak jednocześnie jej ciągłość nie ulega przerwaniu. Cały ten mechanizm sprawia, że kości lub organy pozostają ochronione - niewielkim uszkodzeniom ulegają jedynie drobne naczynia krwionośne, tkanka podskórna, a w cięższych przypadkach - mięśnie.
Stłuczenie i uszkodzenie tkanek miękkich może pojawić się na skutek upadku lub uderzenia (przez innego człowieka czy przez przedmiot), a także przytrzaśnięcia (najczęściej jednej z kończyn lub palców). Do stłuczenia dochodzi zwykle przypadkowo, natomiast wtedy, gdy jest to możliwe, warto chronić organizm przed urazami ręki czy nogi nosząc ochraniacze i kask - podczas niebezpiecznych prac i w trakcie uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych.
Tak, jak zostało to wspomniane, przy stłuczeniu nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry - podczas urazu uszkodzeniom ulega jedynie sama powłoka, a oprócz tego - tkanka podskórna znajdująca się bezpośrednio pod skórą oraz przebiegające w niej naczynia krwionośne. Do objawów stłuczenia można więc zaliczyć:
Leczenie stłuczenia tak naprawdę może przebiegać samoistnie - zwłaszcza w lekkich, niewymagających interwencji medycznej przypadkach. Z całą pewnością warto jednak udzielić pierwszej pomocy w celu ograniczenia dolegliwości bólowych, a oprócz tego - przyspieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek i zniwelowania zasinienia.
Metody leczenia stłuczeń można podzielić na farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Ten drugi rodzaj pomocy obejmuje:
Co stosować na stłuczenia? Farmakologiczne sposoby na dolegliwości powstałe w wyniku stłuczenia to przede wszystkim:
Niektóre osoby rekomendują stosowanie mieszanki wody i octu jako kompresu który ma przyspieszać ustępowanie obrzęku, natomiast nie jest to dobry sposób, by goić stłuczone miejsce. Znacznie lepszym wyborem będzie zakup środków leczniczych z apteki, które pozwalają regenerować uszkodzenia drobnych naczyń, redukują dolegliwości bólowe i obkurczają naczynia krwionośne.
W przypadku stłuczeń, powodem do niepokoju powinny być zdecydowanie nasilające się objawy. Jeśli miejsce urazu, pomimo udzielenia pierwszej pomocy i pomimo zastosowania maści i żeli na stłuczenia nie przestaje boleć, a opuchlizna nie zmniejsza się - wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Do nieprawidłowych symptomów należą także: utrzymująca się, ograniczona ruchomość kończyny, a także utrzymywanie się zasinienia (a wręcz jego ciemnienie). W ramach konsultacji z lekarzem, specjalista powinien zalecić badania - z jednej strony obrazowe (by wykluczyć złamania kości lub głębokie uszkodzenia tkanki podskórnej i mięśniowej) oraz laboratoryjne (w tym badania krwi - w celu zweryfikowania parametrów krzepnięcia krwi). Skutki stłuczenia dla osób chorujących na zaburzenia krzepnięcia mogą być bowiem groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.
Więcej informacji dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach znajduje się w naszych poprzednich artykułach - w tym w tekście Oparzenia - pierwsza pomoc, stopnie, leczenie, preparaty na oparzenia oraz Rany cięte i rany szarpane - pierwsza pomoc w ranach i pielęgnacja ran ciętych i szarpanych.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.