Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Żywokost lekarski należy do rodziny ogórecznikowatych i jest rośliną wieloletnią. Kwiaty żywokostu są ciemnofioletowej barwy, kształtem przypominają wydłużone dzwoneczki. Łodyga jest prosta, a występujące na niej liście są długie i pokryte włoskami. Korzeń jest gruby i palowy, a jego rozgałęzienie może osiągać 80 cm wgłąb ziemi. Żywokost preferuje gleby bogate w azot oraz duże nasłonecznienie. Występuje w Europie, Azji i na Syberii, w samej Polsce można ją znaleźć na terenie całego kraju. Roślinę można spotkać w szczególności przy rzekach, jeziorach, rowach czy innych zbiornikach wodnych, ale także na łące. Za czas kwitnienia uważa się okres od maja do lipca. Ze względu na swój bogaty skład i zawartość witamin, białka, wapnia oraz potasu jest uprawiany na paszę dla zwierząt, a także stosowany jako nawóz. Żywokost rośnie zarówno na słonecznych oraz zacienionych stanowiskach, istnieje możliwość uprawy z nasion. Wysiewać należy jesienią lub wiosną.
Korzeń żywokostu lekarskiego jest surowcem, zawiera w sobie wiele składników aktywnych, takich jak:
Żywokost lekarski zawiera w sobie takie składniki jak alantoina (około 1,5%), która wykazuje działanie przeciwzapalnie oraz przeciwbólowe. Korzeń stosowany jest na rany, uszkodzenia skórne, odmrożenia i oparzenia. Wspomaga gojenie się ran i regenerację skóry. Zawarte w korzeniu są także garbniki (do 6,5%) wykazują działanie ściągające oraz przeciwobrzękowe. Dzięki zawartości śluzów ( nawet to 15%), łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Ze względu na aktywność przeciwzapalną, przeciwbólową oraz zmniejszanie obrzęków stosowany jest w terapiach bólów stawowych (w tym reumatoidalne zapalenie stawów) oraz w przypadku urazów występujących w sporcie. Wyciąg z żywokostu przyspiesza gojenie się ran i regenerację tkanek.
O szerokim zastosowaniu żywokostu lekarskiego mówiono już 500 lat p.n.e.. Opisywany przez greckich historyków jako skuteczny środek na tamowanie krwotoków. Zaobserwowano również, że w trakcie gotowania korzenia powstaje kleista masa, która służyła do sklejania rozcięć czy innych uszkodzeń skóry. Żywokost znajdywał zastosowanie w przypadku złamań, zwichnięć, naderwanych mięśni i ścięgien, odmrożeń, odleżyn, był używany na zapalenia skóry, siniaki, krwiaki czy skręcone stawy. W przeszłości był podawany również wewnętrznie jako lekarstwo na wrzody dwunastnicy, żołądka, i nieżytach jamy ustnej, krtani, gardła czy błon śluzowych. Jednakże, w latach 70. XX wieku po raz pierwszy odkryto alkaloidy pirolizydynowe i ich bardzo szkodliwe działanie na wątrobę w przypadku stosowania wewnętrznego. W roku 2001 w Stanach Zjednoczonych do całkowitego zakazania stosowania doustnego. Nie znaleziono związku stosowania zewnętrznego z chorobami wątroby dlatego ten sposób pozostaje dostępny. W przypadku medycyny ludowe właściwości żywokostu wykorzystywane są w celu m.in odżywienia i regeneracji skóry, przyspieszenia procesu gojenia wszelkich urazów skórnych. Działa rozluźniająco na mięśnie po wysiłku fizycznym, wspomaga leczenie złamanych kości. Współcześnie stosowany jest zewnętrznie na skórę przede wszystkim w przypadku bólów stawów, zmian skórnych i wszelkich dolegliwości bólowych.
Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera toksyczne alkaloidy pirolizydynowe. Dlatego też preparaty zawierające żywokost służą tylko do użytku zewnętrznego. W aptece możemy znaleźć kremy, żele i maści żywokostowe. Często proponowane jako produkt pielęgnacyjny do skóry suchej i podrażnionej, a także jako środek pomocny w przypadku kontuzji i bólu stawów. Dostępne są również oleje żywokostowe i nalewki, które również w określony sposób nanosi się na skórę.
W przypadku żelów nawilżających i maści z żywokostu należy nanieść niewielką ilość na oczyszczoną skórę i rozsmarować, następnie zostawić do wchłonięcia. Kremy stosowane do urazów należy nałożyć na dłoń i wcierać w miejscu dolegliwości wykonując przy tym masaż, posmarowane miejsce ochronić przed zimnem, czynność należy wykonywać do trzech razy dziennie. Olej z żywokostu należy stosować na oczyszczoną skórę, olej nanieść na miejsce bólu i delikatnie wcierać aż do wchłonięcia (stosowane np. do nacierania chorych stawów), w przypadku bólu kręgosłupa olej należy wklepywać na jego długości. Stosowana w celach leczniczych jest również nalewka z żywokostu. Można nią nacierać tak samo jak w przypadku oleju, lecz przy jej użyciu wykonywane są również okłady. Niewielką ilość nalewki należy nanieść na materiał, a wilgotną ściereczkę następnie nanieść na miejsce dolegliwości.
Maść żywokostową można przygotować w domu. Jest to jednak proces bardzo długotrwały i czasochłonny. W celu przygotowania maści potrzebne są następujące składniki:
Przygotowanie maceratu olejowego. Korzeń żywokostu rozdrabnia się w blenderze lub kroi, przekłada do słoika i zalewa ciepłym olejem roślinnym np. rzepakowym, oliwą. Temperatura oleju powinna wynosić około 50 stopni Celcjusza. Słoik należy zakręcić i mieszać zawartość co kilka dni. Po upłynięciu 30 dni olej należy odfiltrować przez gazę.
Przygotowanie glicerytu roślinnego. Suszony lub świeży rozdrobniony korzeń żywokostu zalewa się 40 ml spirytusu, potrząsa, a następnie nalewa gliceryną w proporcji 1:2 (0,5 szklanki żywokostu na 1 szklankę gliceryny). Całość przelewa się do słoika, zakręca i odstawia do chłodnego miejsca na 14 dni. Po tym czasie, glicerynę należy odfiltrować przez gazę i umieścić w naczyniu z ciemnego szkła.
Przygotowanie nalewki żywokostowej (tylko do stosowania zewnętrznego!). Pokrojony świeży korzeń żywokostu należy włożyć do słoika i zalać spirytusem 60% tak aby cały korzeń był przykryty, zakręcić i odstawić na około 30 dni. Po tym czasie należy przefiltrować nalewkę przez gazę.
Posiadając przygotowany macerat olejowy, nalewkę i gliceryt można przystąpić do wykonania maści.
Żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które mają toksyczne właściwości. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno stosować produktów posiadających w składnie żywokost doustnie. Nie zaleca się również stosowania na owrzodzenia oraz głębokie rany, pod ryzykiem przedostania się toksycznych substancji do krwioobiegu. Preparatów nie należy stosować u dzieci poniżej 18 roku życia oraz u kobiet w ciąży.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.