Mefedron - 4MMC - uzależnienie od mefedronu, objawy po zażyciu, skutki uboczne stosowania "króla dopalaczy".

Arykuł banner - Mefedron - 4MMC - uzależnienie od mefedronu, objawy po zażyciu, skutki uboczne stosowania "króla dopalaczy".

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Mefedron - co to za narkotyk i jak wygląda?

Mefedron to organiczny związek chemiczny. Jest jedną z pochodnych katynonu. Znany jest także pod skrótem 4-MMC, pochodzącym od jego nazwy chemicznej: 4-metylometkatynon. Po raz pierwszy pojawił się w latach 20. XX w. Była wówczas analizowana jego przydatność w farmakoterapii. Na rynku obecny jest od niedawna. Z początku był dodawany do innych środków psychoaktywnych w celu ich zanieczyszczenia, a dopiero później zaistniał jako oddzielny produkt. Efekty działania przybliżone są do ecstasy, kokainy i amfetaminy. Jest stymulantem, co znaczy że działa pobudzająco. Należy również do grupy empatogenów - zwiększa empatię emocjonalną. Mefedron najczęściej pojawia się pod postacią proszku, tabletek, kapsułek czy kryształków. Najczęściej zażywany jest poprzez wciąganie proszku do nosa lub doustnie. W Polsce mefedron został zdelegalizowany w 2010 roku. Od tego czasu posiadanie i handel tą substancją jest nielegalne.

Psychoaktywne efekty działania mefedronu

W Polsce jedną z najbardziej popularnych nowych syntetycznych substancji psychoaktywnych (w skrócie NSP) jest mefedron. Wywołuje wyrzut noradrenaliny i dopaminy, a siła jego działania porównywana jest do MDMA. W praktyce klinicznej natomiast, zauważalne są efekty o zwiększonej sile. Osoby zażywające mefedron często wymieniają następujące efekty działania:

  • Zaostrzenie funkcji poznawczych – zwiększona koncentracja i uwaga,
  • Wzrost energii – zwiększenie ogólnej aktywności i brak potrzeby snu,
  • Usprawnienie w socjalizacji – osoba po zażyciu mefedronu odczuwa większą empatię, zaufanie oraz łatwiej nawiązuje kontakty z innymi ludźmi,
  • Polepszenie nastroju – zażycie wywołuje nastroje bliskie euforii,
  • Wzmożenie potencji seksualnej – polepszenie sprawności seksualnej oraz zwiększona wrażliwość na wszelkie bodźce sensoryczne.

Objawy zażycia mefedronu

Typowymi objawami zażycia mefedronu są:

  • Uczucie suchości w ustach,
  • Rumieńce na twarzy,
  • Zimne kończyny,
  • Rozszerzone źrenice,
  • Pocenie,
  • Drgawki,
  • Przyspieszone tętno.

Zażywanie 4MMC również wywołuje wiele objawów niepożądanych. Zależy to od dawki oraz czystości zażywanego narkotyku. Mieszanie mefedronu z innymi środkami psychoaktywnymi lub alkoholem jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych następstw zdrowotnych a nawet zgonu.

Objawy poznawcze i psychiatryczne należą do najczęściej występujących objawów związanych z toksycznym działaniem mefedronu. Do ich grupy zalicza się: pobudzenie, agresja, lęk, bezsenność, bóle i zawroty głowy, drgawki, depresja, odrętwienie kończyn, omamy słuchowe i wzrokowe, urojenia, zespoły maniakalne, przejściowe stany psychotyczne, zaburzenia świadomości, bruksizm, niepamięć wsteczna.

Występuje również szereg innych objawów upośledzający pracę układu krążenia, układu oddechowego czy mięśniowego. W najczęściej występujących objawach tych i innych grup wymienia się: kołatanie serca, zawał, udar, tachykardia, nadciśnienie, szczękościsk, duszność, anoreksja, bóle brzucha, nudności, wymioty, kwasica metaboliczna, nadmierna potliwość, wysypka. W przypadku osób z cukrzycą   typu 1 może również wystąpić kwasica ketonowa.

Mefedron wpływa także na potencję seksualną, podnosi jej sprawność i podwyższa libido. Może wywoływać zachowania seksualne wysokiego ryzyka, czyli niekontrolowaną swobodę seksualną, co zwiększa ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową czy niechcianą ciążę.

4MMC może być również podawany dożylnie. Przyjmowanie tą metodą często łączy się z kompulsywnością oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia działań nieporządanych. Stopień uzależnienia od tej substancji znacząco wzrasta. Zwiększa się ryzyko wystąpienia nieodpowiedzialnych decyzji. Może dojść do wielokrotnego korzystania z tych samych igieł i strzykawek, a nawet dzielenie się nimi z innymi osobami. Mozę dojść wtedy do zakażenia wirusem HIV, wirusów zapalenia wątroby typu B i C i innych chorób które przenoszone są poprzez krew.

Przedawkowanie mefedronu może objawiać się jako drgawki, mrowienie kończyn i ich zasinienie, niewydolność oddechowa, tachykardię, utratę przytomności a nawet doprowadzić do śmierci.

Objawy abstynencyjne związane ze stosowaniem mefedronu

Tak jak w przypadku innych środków psychoaktywnych. Długotrwałe stosowanie używek prowadzi do uzależnienia. Przerwanie zażywania może wystąpić tak zwany zespół abstynencyjny, który charakteryzuje się następującymi objawami:

  • Depresja,
  • Zaburzenia snu,
  • Zaburzenia apetytu,
  • Lęk, drażliwość, niepokój,
  • Przejściowe objawy psychotyczne,
  • Silne pragnienie ponownego zażycia środka.

Uzależnienie od mefedronu - długofalowe skutki zażywania mefedronu

Warto podkreślić, że mefedron ma działanie psychoaktywne i silnie uzależnia psychicznie, przez co osoba zażywająca narkotyk odczuwa przymus sięgnięcia po kolejną dawkę. Skutki związane z długofalowym zażywaniem mefedronu mogą występować nawet do kilku miesięcy po całkowitym odstawieniu używki. Najczęściej występują skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, ataki lęku, psychoza, urojenia, depresja czy bezsenność, uszkodzenie szkliwa.Wysokie szansa na ryzykowne zachowania seksualne oraz kompulsywne przyjmowanie niesie za sobą ryzyko zakażenia HIV lub chorobami zakaźnymi. Do długotrwałych skutków zaliczany jest również gwałtowny spadek wagi. Objawom na tle psychotycznym występuje wysokie ryzyko samobójstwa z powodu lęków, bezsenności i niezdolności do odczuwania przyjemności.

Mefedron a amfetamina - podobieństwa i różnice

Amfetamina, podobnie jak mefedron wywołuje działanie stymulujące. Również powoduje silne uzależnienie psychiczne. Doraźnie podana amfetamina wywołuje euforię, bezsenność, zmniejszenie zmęczenia, podwyższenie zdolności koncentracji, a także nietypowe zachowania seksualne. Przyspiesza tętno, wywołuje kołatania serca i zmniejsza apetyt. Może wywoływać drżenie mięśni i nadmierną potliwość oraz pobudzenie.

Niektóre długofalowe skutki amfetaminy są podobne do tych po 4-MMC m.in. zaburzenia rytmu serca, psychoza, spadek masy ciała, osłabienie, zaburzenia lękowe, myśli samobójcze.

Przypisy

  1. Jarema, M. Uzależnienia i substancje psychoaktywne. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  2. Łukasik-Głębocka M. Ostre zatrucia w praktyce ratownika medycznego. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  3. Schifano, Fabrizio, et al. "Mephedrone (4-methylmethcathinone;‘meow meow’): chemical, pharmacological and clinical issues." Psychopharmacology, 214 (2011): 593-602.

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml