Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kocimiętka (łac. Nepeta L.) to roślina z rodziny jasnotowatych rosnąca powszechnie w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Największa różnorodność gatunków obserwowana jest w Indiach i Azji Południowo-wschodniej. Większość osób kojarzy kocimiętkę z ziołem wprowadzającym koty w stan euforyczny. Właśnie z tego zjawiska wzięła się jej nazwa. Do tej pory rozpoznano ponad 280 różnych gatunków tej rośliny. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest głównie kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria).
Kocimiętka właściwa ma wysokość do 1 metra. Liście u nasady mają kształt serca, na obrzeżach ząbkowane. Kocimiętka kwitnie od maja do września. Ma drobne, jasnofioletowe kwiaty. Jest rośliną miododajną. Cechuje ją specyficzny zapach, lekko cytrusowy, przypominający melisę lekarską.
Głównym składnikiem aktywnym w kocimiętce właściwej jest nepetalakton. Olejek z kocimiętki zawiera również flawonoidy, garbniki, kariofilen, tlenek kariofilenu oraz inne związki sekwiterpenowe.
Wiele gatunków kocimiętki używa się w medycynie. Wśród potencjalnych działań farmakologicznych wymienia się działanie:
O ile w publikacjach naukowych można znaleźć badania in vitro (na komórkach) oraz na gryzoniach, analizujące działanie kocimiętki, to brak jest wiarygodnych badań klinicznych z udziałem ludzi.
Olejki eteryczne i ekstrakty mają szerokie spektrum aktywności biologicznej – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, przeciwbólowe i antydepresyjne. Niektóre gatunki wykorzystuje się w rolnictwie jako składnik środków grzybobójczych, owadobójczych i odstraszających owady.
Według badań, wodny ekstrakt z kocimiętki właściwej , w odpowiednim stężeniu, hamuje wzrost wielu bakterii, w tym gronkowca złocistego, E. coli, pałeczki zapalenia płuc czy pałeczki ropy błękitnej.
Kocimiętka stosowana jest od wieków w medycynie ludowej. Napar z ziela kocimiętki działa uspokajająco. Przyczynia się do ograniczenia bólu głowy i migren czy kołatania serca. Pito ją po posiłkach w celu ułatwienia trawienia, a także w przypadku zatrucia pokarmowego. Obecnie najpowszechniej stosowanym wyrobem z kocimiętki jest olejek eteryczny, który świetnie sprawdza się do odstraszania insektów.
W celu przygotowania naparu z kocimiętki suszone ziele lub liście kocimiętki zalewa się wodą i parzy pod przykryciem przed około 15 minut.
Kocimiętka jest rośliną, która może działać na koty zarówno pobudzająco, jak i uspokajająco. Związki aktywne w roślinie oddziałują na układ nerwowy pupili. Często koty reagują euforycznie - liżą ją, gryzą, miauczą, ocierają się i tarzają. Taka reakcja wynika z zapachu kocimiętki, przypominającego koci feromon. Właściwość tą wykorzystali producenci akcesoriów dla kotów. Kocimiętka dla kota sprzedawana jest w formie suszonej oraz w sprayu. W sprzedaży są dostępne specjalne zabawki z kocimiętką. Często wykorzystuje się ją do zachęcenia kota do korzystania z drapaka, nowego posłania czy zabawek - w tym celu najlepiej sprawdza się kocimiętka w sprayu. Reaguje na nią większość kotów.
Kocimiętka nie wykazuje działania uzależniającego. Jest bezpieczna dla kotów. Napar z kocimiętki jest bezpieczny do picia dla ludzi w zalecanych ilościach. Kocimiętka w postaci preparatów nie powinna być podawana dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym, z obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi, w okresie przedoperacyjnym.
Surowcem zielarskim jest suszone ziele oraz suszone liście. Kocimiętkę właściwą można kupić w sklepach zielarskich oraz niektórych aptekach. Kocimiętkę dla kota na kupić w sklepie zoologicznym.
Kocimiętka jest łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalistycznego podłoża. Można ją posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie. Do tego celu najlepsza jest kocimiętka Faassena.
Olejek eteryczny z kocimiętki idealnie może się sprawdzić latem. Zapach tej rośliny odstrasza komary, muchy, meszki. Z tego powodu, kocimiętka jest chętnie uprawiana w ogrodzie lub na balkonie.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.