Kocimiętka – czym jest? Właściwości lecznicze i zastosowanie

Arykuł banner - Kocimiętka – czym jest? Właściwości lecznicze i zastosowanie

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym jest kocimiętka?

Kocimiętka (łac. Nepeta L.) to roślina z rodziny jasnotowatych rosnąca powszechnie w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Największa różnorodność gatunków obserwowana jest w Indiach i Azji Południowo-wschodniej. Większość osób kojarzy kocimiętkę z ziołem wprowadzającym koty w stan euforyczny. Właśnie z tego zjawiska wzięła się jej nazwa. Do tej pory rozpoznano ponad 280 różnych gatunków tej rośliny. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest głównie kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria).

Jak wygląda kocimiętka?

Kocimiętka właściwa ma wysokość do 1 metra. Liście u nasady mają kształt serca, na obrzeżach ząbkowane. Kocimiętka kwitnie od maja do września. Ma drobne, jasnofioletowe kwiaty. Jest rośliną miododajną. Cechuje ją specyficzny zapach, lekko cytrusowy, przypominający melisę lekarską.

Kocimiętka – składniki aktywne

Głównym składnikiem aktywnym w kocimiętce właściwej jest nepetalakton. Olejek z kocimiętki zawiera również flawonoidy, garbniki, kariofilen, tlenek kariofilenu oraz inne związki sekwiterpenowe.

Właściwości lecznicze kocimiętki

Wiele gatunków kocimiętki używa się w medycynie. Wśród potencjalnych działań farmakologicznych wymienia się działanie:

 • przeciwbakteryjne
 • antyoksydacyjne
 • uspokajające
 • przeciwzapalne
 • moczopędne
 • wiatropędne
 • obniżające cholesterol
 • napotne
 • przeciwgorączkowe

O ile w publikacjach naukowych można znaleźć badania in vitro (na komórkach) oraz na gryzoniach, analizujące działanie kocimiętki, to brak jest wiarygodnych badań klinicznych z udziałem ludzi.

Kocimiętka - działanie olejku eterycznego

Olejki eteryczne i ekstrakty mają szerokie spektrum aktywności biologicznej – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, przeciwbólowe i antydepresyjne. Niektóre gatunki wykorzystuje się w rolnictwie jako składnik środków grzybobójczych, owadobójczych i odstraszających owady.

Kocimiętka – właściwości przeciwbakteryjne

Według badań, wodny ekstrakt z kocimiętki właściwej , w odpowiednim stężeniu, hamuje wzrost wielu bakterii, w tym gronkowca złocistego, E. coli, pałeczki zapalenia płuc czy pałeczki ropy błękitnej.

Zastosowanie kocimiętki

Kocimiętka stosowana jest od wieków w medycynie ludowej. Napar z ziela kocimiętki działa uspokajająco. Przyczynia się do ograniczenia bólu głowy i migren czy kołatania serca. Pito ją po posiłkach w celu ułatwienia trawienia, a także w przypadku zatrucia pokarmowego. Obecnie najpowszechniej stosowanym wyrobem z kocimiętki jest olejek eteryczny, który świetnie sprawdza się do odstraszania insektów.

Jak przygotować napar z kocimiętki?

W celu przygotowania naparu z kocimiętki suszone ziele lub liście kocimiętki zalewa się wodą i parzy pod przykryciem przed około 15 minut.

Jak kocimiętka działa na koty?

Kocimiętka jest rośliną, która może działać na koty zarówno pobudzająco, jak i uspokajająco. Związki aktywne w roślinie oddziałują na układ nerwowy pupili. Często koty reagują euforycznie - liżą ją, gryzą, miauczą, ocierają się i tarzają. Taka reakcja wynika z zapachu kocimiętki, przypominającego koci feromon. Właściwość tą wykorzystali producenci akcesoriów dla kotów. Kocimiętka dla kota sprzedawana jest w formie suszonej oraz w sprayu. W sprzedaży są dostępne specjalne zabawki z kocimiętką. Często wykorzystuje się ją do zachęcenia kota do korzystania z drapaka, nowego posłania czy zabawek - w tym celu najlepiej sprawdza się kocimiętka w sprayu. Reaguje na nią większość kotów.

Czy kocimiętka jest bezpieczna?

Kocimiętka nie wykazuje działania uzależniającego. Jest bezpieczna dla kotów. Napar z kocimiętki jest bezpieczny do picia dla ludzi w zalecanych ilościach. Kocimiętka w postaci preparatów nie powinna być podawana dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym, z obfitymi krwawieniami menstruacyjnymi, w okresie przedoperacyjnym.

Gdzie kupić kocimiętkę?

Surowcem zielarskim jest suszone ziele oraz suszone liście. Kocimiętkę właściwą można kupić w sklepach zielarskich oraz niektórych aptekach. Kocimiętkę dla kota na kupić w sklepie zoologicznym.

Kocimiętka w ogrodzie - uprawa

Kocimiętka jest łatwa w uprawie. Nie wymaga specjalistycznego podłoża. Można ją posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie. Do tego celu najlepsza jest kocimiętka Faassena.

Kocimiętka - działanie na owady

Olejek eteryczny z kocimiętki idealnie może się sprawdzić latem. Zapach tej rośliny odstrasza komary, muchy, meszki. Z tego powodu, kocimiętka jest chętnie uprawiana w ogrodzie lub na balkonie.

Przypisy:

 1. Salehi, Bahare, et al. "Nepeta species: From farm to food applications and phytotherapy." Trends in food science & technology 80 (2018): 104-122.
 2. Sharma, Ajay, G. A. Nayik, and Damanjit Singh Cannoo. "Pharmacology and toxicology of Nepeta cataria (Catmint) species of genus Nepeta: A review." Plant and Human Health, Volume 3: Pharmacology and Therapeutic Uses (2019): 285-299.
 3. Aćimović, Milica, et al. "Nepeta cataria–cultivation, chemical composition and biological activity." Journal of Agronomy, Technology and Engineering Management (JATEM) 4.4 (2021): 620-634.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*