Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zaparcia u dzieci są dość powszechną dolegliwością, która może występować z różnych powodów. Czasem ich przyczyną jest niewłaściwa dieta lub gwałtowna zmiana rodzaju przyjmowanych pokarmów, czasem - stres i zmiana otoczenia, a w niektórych przypadkach za zatwardzenie u malucha odpowiadają różnego rodzaju choroby - wrodzone bądź nabyte. Obecnie na szczęście istnieje wiele sposobów pozwalających na całkowite pozbycie się zaparć u dzieci, a przynajmniej - zminimalizowanie ich natężenia w taki sposób, by maluch mógł normalnie funkcjonować i bez przeszkód bawić się z rówieśnikami lub spokojnie odpoczywać. Jakie to sposoby? Czy leczenie zaparć u dzieci warto rozpoczynać od nieinwazyjnych metod domowych, czy może od razu postawić na terapię farmakologiczną, uwzględniającą podawanie leków przeczyszczających? Jakie objawy towarzyszące zaparciom u najmłodszych powinny skłonić nas do wizyty u pediatry, a które z symptomów nie stanowią powodów do niepokoju? Poznaj najważniejsze informacje o zaparciach u dzieci i sprawdź, jak postępować w takiej sytuacji, by ulżyć maluchowi w bólu i pomóc mu w rozwiązaniu tego problemu!
Zaparcie u dzieci definiuje się jako stan, w którym maluch nie może oddać stolca przez 2, 3 lub więcej dni, a w przypadku defekacji - zawartość pieluszki lub toalety jest niezwykle twarda, przez co pociecha podczas wypróżniania się odczuwa dyskomfort i ból. Taki stan rzeczy niesie ze sobą szereg niekorzystnych następstw: od opóźniania momentu defekacji (co sprawia, że stolec staje się coraz twardszy), aż po niechęć do korzystania z toalety i budowanie złych nawyków związanych z wypróżnianiem się.
Szacuje się, że obecnie zaparcia są problemem dotykającym od 3 do 10% dzieci i nastolatków - nie jest to więc dolegliwość rzadka. U części małych pacjentów nie można znaleźć uchwytnej przyczyny lub przyczyna ta jest prozaiczna - powiązana z dietą lub czynnikami środowiskowymi (mowa wówczas o zaparciach czynnościowych), natomiast u niektórych dolegliwość w postaci niemożności oddania stolca wywołana jest chorobami (określa się ją wówczas jako zaparcia organiczne). Jak rozpoznać zatwardzenie u dziecka i w jaki sposób odnaleźć czynnik, który sprzyja występowaniu zaparć? O tym piszemy poniżej.
Objawy zatwardzenia u niemowląt i noworodków będą nieco inne niż te w przypadku starszych dzieci i nastolatków - wynika to oczywiście z faktu nabywania umiejętności werbalizacji swoich potrzeb oraz dyskomfortu. Jak rozpoznać zaparcia u niemowląt i dzieci? Oto kilka wskazówek:
Oprócz wyżej wymienionych objawów zaparć u dzieci najważniejszym jest częstotliwość oddawania stolca - tak, jak zostało to już wspomniane, o zaparciach mówimy, gdy maluch wypróżnia się rzadziej niż raz na 2-3 dni (w zależności od osobniczego przypadku).
Zatwardzenie u dziecka może mieć różne przyczyny, choć w większości dolegliwość ta pojawia się przy przejściu na mleko modyfikowane (zwłaszcza, jeśli jest ono źle przygotowane i rozrobione), a także przy rozszerzaniu dietyokoło 6 miesiąca życia malucha. Oprócz tych czynników, częste przyczyny zaparć u dzieci w wieku niemowlęcym i u noworodków to:
Oprócz powyższych czynników, do wystąpienia zatwardzeń u malutkich dzieci dochodzi także na skutek różnych chorób - w tych chorób wrodzonych oraz schorzeń metabolicznych. Zaparcia pojawiają się również u dzieci z chorobami genetycznymi - przykładowo, przy zespole Downa.
Zaparcia u dzieci po 2 roku życia i starszych są najcześciej powodowane przez czynniki powiązane z dietą malucha, a także z jego otoczeniem i okolicznościami jego funkcjonowania. Wśród nich wyróżnia się:
Ten ostatni czynnik - a więc wstrzymywanie oddawania stolca - sprawia, że kał staje się w końcowym odcinku układu pokarmowego coraz twardszy. Przy jego oddawaniu dziecko odczuwa duży ból, a to z kolei przyczynia się do ponownego wstrzymywania defekacji przez kolejne dni. Taki schemat nazywamy błędnym kołem zaparć - aby je przerwać, należy stosować domowe metody na zaparcia lub sięgnąć po poradę lekarską.
Warto tutaj dodać, że przyczynami zaparć u dzieci mogą być także różne choroby - wśród nich wyróżniamy między innymi choroby genetyczne, choroby układu nerwowego oraz mięśniowego, schorzenia związane z alergiami pokarmowymi oraz nietolerancjami czy nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego (celiakia i inne), niedoczynność tarczycy. W dziecięcej diagnostyce zaparć, które nie ustępują w wyniku terapii pierwszego rzutu, należy uwzględnić właśnie takie - czynnościowe - przyczyny zatwardzenia.
Po zaobserwowaniu u swojej pociechy problemów z zaparciami, warto zastosować na początku domowe metody, wspierające trawienie, wzmacniające pozytywne skojarzenia z toaletą i czynnościami higienicznymi, a także wpływające na twardość stolca. Wśród takich domowych sposobów na zaparcia wyróżnia się m.in:
Oprócz powyższych sposobów, warto także budować pozytywne rytuały związane z korzystaniem z toalety, które pomogą budować z kolei odpowiednie nawyki. Chwalenie za samodzielne wypróżnienie, wspólne zajęcia po defekacji praktykowane w formie zachowania nagradzającego czy też prowadzenie dzienniczka wypróżnień mogą stanowić dodatkowy motywator dla malucha.
Farmakologiczne leczenie zaparć - co podać dziecku na zatwardzenie i jak działają środki przeczyszczające dla dzieci?
Jeśli wymienione powyżej, łagodne i domowe sposoby nie zadziałają, to oprócz nich warto zastosować leczenie farmakologiczne. Obecnie dostępne na rynku leki na zaparcia dla dzieci o właściwościach przeczyszczających są łagodne i bezpieczne do przyjmowania - nawet długotrwale, przy problemie o charakterze przewlekłym.
Leczenie farmakologiczne opiera się przede wszystkim na preparatach zawierających makrogole, czyli substancję osmotycznie czynną, pomagającą w pozbyciu się zalegających w końcowym odcinku przewodu pokarmowego mas kałowych. Makrogole są bezpieczne do wykorzystywania w leczeniu zaparć u dzieci od 6 miesiąca życia - zarówno w leczeniu objawowym, jak i podtrzymującym - zapobiegającym nawrotom. Inna popularna substancja czynna to laktuloza, jednak jej podawanie jest niemożliwe u dzieci z nietolerancją galaktozy oraz laktozy.
W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie czopków glicerynowych czy wlewek doodbytniczych(doraźnie) w celu przyspieszenia defekacji i ulżenia dziecku w bólu - przy podawaniu takich preparatów należy jednak ściśle trzymać się dawkowania i zaleceń pediatry, by leki mogły zadziałać prawidłowo, nie szkodząc małemu pacjentowi.
W skrajnych przypadkach u dziecka należy wprowadzić leczenie zabiegowe, uwzględniające różne metody - w tym wytworzenie przetoki w celu płukania jelita, usunięcie części okrężnicy, a nawet wszczepienie specjalnego stymulatora, wspomagającego pracę jelit.
Jeżeli pomimo zastosowania zarówno domowych, jak i farmakologicznych metod leczenia zatwardzenia u dzieci ich dolegliwości nie ustępują, wówczas należy zgłosić się do pediatry. Dodatkowe, niepokojące objawy towarzyszące zaparciom obejmują przede wszystkim bardzo silne bóle brzucha, gorączkę, wymioty, nadmierne pocenie się, dodatkowe dolegliwości żołądkowe i trawienne (wzdęcia, gazy, zgagę), wymioty, a także biegunkę występującą naprzemiennie z zaparciami. Wizyta u lekarza powinna odbyć się koniecznie, gdy rodzic obserwuje w kale dziecka krew - świeżą, jasną, obecną na papierze toaletowym, mogącą świadczyć o uszkodzeniach dolnego odcinka przewodu pokarmowego i odbytnicy oraz odbytu, a także ciemną - zwykle wskazującą na uszkodzenia w jelicie grubym lub wyższych partiach układu trawiennego.
W przypadku tego typu dolegliwości lekarz może zalecić dalszą diagnostykę w kierunku różnych chorób - w tym chorób autoimmunologicznych, celiakii, alergii pokarmowych, niedoczynności tarczycy, niedrożności jelit, choroby Leśniowskiego-Crohna, niedoborów pierwiastków i witamin oraz innych schorzeń lub nieprawidłowości.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.