Biegunka u dzieci i niemowląt – jak ją zwalczyć?

Arykuł banner - Biegunka u dzieci i niemowląt – jak ją zwalczyć?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Biegunka u niemowlaka i dziecka starszego 

Biegunka może przyjmować formę ostrą lub przewlekłą. Biegunka ostra to choroba o podłożu infekcyjnym, w której dziecko oddaje 3 lub więcej płynnych lub półpłynnych wodnistych stolców na dobę, czasami zawierających ropę, krew lub znaczne ilości śluzu. Biegunka ostra utrzymuje się do 2 tygodni, a jej najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci do 5 roku życia są rotawirusy. Może być spowodowana również zakażeniem pierwotniakami, bakteriami i innymi wirusami. Dzieci zarażają się rotawirusem w żłobkach i przedszkolach, głównie w okresie jesienno-zimowym. Poza wodnistą biegunką występuje gorączka, wymioty, a czasami nieżyt górnych dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że w biegunce spowodowanej przez rotawirusy nigdy nie powinno się stosować antybiotyków, ponieważ opóźniają wyleczenie.

Biegunka przewlekła to stan chorobowy polegający na oddawaniu większej ilości luźnych stolców, niekiedy o nieprawidłowym składzie (krew, ropa) trwający dłużej niż 2 tygodnie, często prowadzący do niedożywienia. Przyczyną może być niedobór enzymów trawiących cukry (często laktazy), nieprawidłowa dieta, zatrucie bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, a czasami guzy hormonalnie czynne. Jeżeli biegunka ustępuje, gdy dziecko przestaje jeść, jest duże prawdopodobieństwo, że jest spowodowana przez niedobory enzymów lub nietolerancje pokarmowe.

Leki na biegunkę dla dzieci

Postępowanie w przypadku wystąpienia ostrej biegunki u dziecka powinno składać się z:

  • odpowiedniego nawadniania
  • diety z dodatkiem produktów zapierających
  • podawania probiotyków (Lactobacillus GG i Saccharomyces boulardii) 
  • podawania preparatów kaolinowo-pektynowych np. Węgiel, diosmektyn (Smecta)

W leczeniu zaleca się stosowanie doustnego płynu nawadniającego z glukozą i elektrolitami. Dzieci w okresie trwania biegunki nie wolno głodzić, należy jedynie odpowiednio dobrać podawane produkty. Ostra biegunka wirusowa ustępuje samoistnie i nie wymaga stosowania antybiotyków. W przypadku wystąpienia biegunek np. w przebiegu zakażenia bakteryjnego, lekarz może zalecić wprowadzenie antybiotyku. Kiedy występują częste biegunki u dziecka, warto rozważyć dłuższe stosowanie probiotyków zawierających w swoim składzie Lactobacillus GG oraz Saccharomyces boulardii.

Elektrolity dla dziecka podczas biegunki

Elektrolity należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj jest to 50-100ml na każdy kilogram masy ciała w ciągu pierwszych 4 godzin oraz dodatkowo 5-10ml na kg masy ciała po każdym biegunkowym stolcu i/lub wymiotach. W przeliczeniu dla dziecka o wadze 8kg będziemy potrzebować 400-800ml doustnego płynu nawadniającego przez pierwsze 4 godziny oraz dodatkowe 40-80ml po każdym luźnym stolcu i/lub wymiotach.

Dieta podczas biegunki

Podczas biegunki powinno się stosować tzw. dietę zapierającą (dieta BRAT ang. Bananas, Rice, Applesauce, Toast), której składnikami są m.in banany, ryż, jabłka gotowane i sucharki. To tylko jedne z przykładów produktów z działaniem zapierającym. Dobrze sprawdzi się także gotowana marchew, puree ziemniaczane, dania mączne (np. kopytka, kluski), chrupki kukurydziane, gorzka czekolada, galaterki, a także jajka na twardo i chude, gotowane mięso. W przypadku bardzo ciężkiej biegunki, niektóre dzieci słabo tolerują banany i gotowane jabłka.

Dieta powinna mieć charakter lekkostrawny, tzn. unikamy w niej produktów bogatych w błonnik nierozpuszczalny takich jak gruboziarniste kasze, ciemne pieczywo, surowe warzywa i owoce. Ponadto produkty powinny być gotowane, o umiarkowanej temperaturze. Podczas trwania biegunki nie zaleca się spożywania produktów mlecznych oraz zawierających duże ilości cukru.

Co pić podczas biegunki?

Poza wodą i elektrolitami można podawać dziecku słaby napar z nagietka, lipy, czarnych jagód, a także czarną herbatę.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy dziecko ma gorączkę powyżej 39 stopni, niechęć do przyjmowania pokarów i wody lub z powodu odwodnienia zaobserwujemy spadek masy ciała wynoszący 5% ( np. w przypadku dziecka o wadze 8 kg będzie to spadek 0,4kg) należy zgłosić się do lekarza. Dziecko umiarkowanie odwodnione będzie niespokojne, pobudzone, zaobserwujemy suchość jamy ustnej i języka, a także będzie piło łapczywie podawane mu płyny. 

Jak zapobiegać biegunkom u dzieci?

W zapobieganiu biegunkom u dzieci ważna jest higiena przygotowywanych posiłków oraz częste mycie rąk. Pamiętajmy, by przy każdym leczeniu antybiotykami stosować równolegle probiotyk. Dostępna jest także szczepionka przeciwko rotawirusom, którą zaleca się dla niemowlaków i małych dzieci.

 

Piśmiennictwo
1. Kawalec W., Grenda R., Kulus M. Pediatria tom 1-2. Wydawnictwo PZWL, 2018. ISBN: 978-83-200-5661-7
2. Gabryelewicz A. Gastroenterologia w praktyce. Wydawnictwo PZWL, 2002, ISBN:83-200-2628-8 
3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M: Medycyna rodzinna. Wydawnictwo PZWL, 2017, ISBN: 978-83-200-5334-0 
4. Ciborowska H., Rudnicka A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo PZWL, 2014, ISBN: 978-83-200-4867-4 
5. Duro, D., & Duggan, C. (2007). The BRAT diet for acute diarrhea in children: should it be used?. Practical Gastroenterology, 31(6), 60. 


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml