Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Dość częstą dolegliwością u noworodków i niemowląt, która spędza rodzicom sen z powiek jest kolka niemowlęca. Występuje ona na początku życia i ustępuje samoistnie, zazwyczaj kiedy niemowlę ma cztery miesiące. Jak sobie radzić, gdy pojawi się kolka?
Kolka jest przypadłością typową dla pierwszych kilku miesięcy życia maluszka. Jego przewód pokarmowy jest jeszcze niedojrzały, przez co procesy trawienia nie zachodzą prawidłowo. W jelitach gromadzi się nadmiar gazów i pojawiają się wzdęcia. Inne możliwe przyczyny kolki to alergia na białka mleka krowiego, połykanie powietrza podczas jedzenia, a czasami również zaburzenia trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym.
Niemowlę często się budzi, płacze, jego brzuszek jest twardy i wzdęty, nóżki podkurczone, a piąstki zaciśnięte. Dziecko jest niespokojne, buzia zaczerwieniona, rodzice nie są w stanie go uspokoić poprzez noszenie, zmianę pieluszki ani karmienie. Często objawy kolki pojawiają się codziennie, w godzinach nocnych, popołudniowych i wieczornych.
Kiedy u niemowlęcia pojawi się kolka, można spróbować kilku metod, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości u maluszka:
Delikatne masowanie brzuszka pomoże w uwolnieniu części gazów z jelit, zmniejszając wzdęcia i łagodząc dolegliwości bólowe. Podobny skutek przyniesie kąpiel w ciepłej wodzie. Zmniejszyć wzdęcia pomoże również podanie dziecku herbatki z kopru włoskiego, który działa rozkurczowo i przyniesie wyczekiwaną ulgę. Jeśli te sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, można udać się do apteki po specjalne preparaty dla niemowląt. Zawierają one enzym – laktazę, który ułatwia trawienie laktozy – cukru zawartego w mleku matki. Zamiast ulegać fermentacji z wytworzeniem dużej ilości gazów w jelitach, laktoza jest trawiona, dzięki czemu zmniejszają się dolegliwości u niemowlęcia. Niektóre krople na kolkę zawierają w swoim składzie symetykon – związek zmniejszający napięcie powierzchniowe i ułatwiający wydalanie gazów. Dzięki swoim właściwościom, zapobiega gromadzeniu się większej ilości gazów, rozdymających jelita i powodujących dolegliwości bólowe. Symetykon jest substancją bezpieczną, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalana z kałem w niezmienionej postaci.
Często przyczyną kolek jest metoda karmienia niemowlęcia. Dziecko powinno być trzymane w pozycji uniesionej, a mama musi kontrolować tempo jedzenia maluszka – zbyt łapczywe picie mleka często wiąże się z połykaniem dużych ilości powietrza, które razem z gazami wytwarzanymi podczas procesów fermentacji gromadzi się w jelitach i nasila wzdęcia. Po posiłku należy odczekać, aż dziecku się odbije. Następnie warto potrzymać niemowlę jeszcze kilka lub kilkanaście, do dwudziestu minut w pozycji pionowej. Przy karmieniu butelką ważne jest dobranie odpowiedniego smoczka i butelki. Na rynku są dostępne specjalne zestawy antykolkowe z systemem odpowietrzającym.
W licznych badaniach naukowych opublikowanych w ostatnich latach, opisuje się skuteczność przyjmowania bakterii probiotycznych ze szczepu Lactobacillus reuteri w łagodzeniu objawów kolki oraz zapobieganiu jej występowaniu. Regulują one pracę jelit i ograniczają produkcję gazów jelitowych. Probiotyki mogą być bezpiecznie stosowane u dzieci, nie wywołując żadnych efektów ubocznych.
Kolka niemowlęca jest niegroźną dolegliwością, lecz niemiernie męczącą i kłopotliwą, zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Należy pamiętać, że kolka może być powodowana nie tylko przez niedojrzałość przewodu pokarmowego i nieprawidłowy sposób karmienia, ale czasami jest objawem alergii lub zaburzeń trawienia i wchłaniania. Przy pierwszym epizodzie kolki warto udać się do pediatry, aby zweryfikować jej przyczynę.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.