Ciemieniucha – czym jest, kiedy powstaje, jak leczyć?

Arykuł banner - Ciemieniucha – czym jest, kiedy powstaje, jak leczyć?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Ciemieniucha jest objawem łagodnej odmiany łojotokowego zapalenia skóry i najczęściej występuje u niemowląt w 2-3 miesiącu życia. Dolegliwość ta zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak proces pielęgnacji zmienionych obszarów skóry wymaga systematyczności i czasu.

Ciemieniucha u niemowlaka

Ciemieniucha u niemowlaka jest często występującą dolegliwością, która pojawia się we wczesnym okresie po urodzeniu, już w pierwszych tygodniach życia – najczęściej pomiędzy drugim a dziesiątym. Ciemieniucha powstaje w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych w okolicach owłosionej skóry głowy oraz brwi. W jej przebiegu tworzą się brunatne, żółte i szare plamy, wytworzone ze zlepków tłustych łusek, ściśle przylegających do podłoża. Może towarzyszyć im rumień i wysięk. Objaw ten często powszechnie jest nazywany „czepcem kołyskowym”. Ciemieniucha może występować na brwiach i skórze głowy, jak również rozszerzające się zmiany skórne stopniowo mogą obejmować czoło, policzki, szyję, okolicę zauszną, a nawet tułów i kończyny. Ciemieniucha jest jednym z objawów łojotokowego zapalenia skóry u niemowlęcia. Łojotokowe zapalenie skóry może dotyczyć osób w różnym wieku – zarówno niemowląt, osób dorosłych jak i w wieku starszym. Dokładny patomechanizm powstawania wyprysku łojotokowego nie został w pełni wyjaśniony, jednak prawdopodobnie, istotną rolę wydają się odgrywać androgeny matczyne, które wpływają na pracę gruczołów łojowych noworodka i niemowlęcia. Rozważa się również związek pomiędzy kolonizacją skóry grzybami drożdżopodobnymi i wywołanym przez nie stanem zapalnym a zwiększoną produkcją łoju.

Ciemieniucha u niemowlaka – diagnostyka

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych – charakterystycznych miękkich, tłustych żółto-szarych zmian w postaci strupów i łusek, które pojawiają się najczęściej na owłosionej skórze głowy. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić również atopowe zapalenie skóry, erytrodermiczne łojotokowe zapalenie skóry oraz łuszczycę.

Ciemieniucha u dziecka

Kiedy występuje ciemieniucha? Ciemieniucha najczęściej występuje u niemowląt, pomiędzy 2 a 10 tygodniem życia. W późniejszym dzieciństwie wyprysk łojotokowy występuje rzadko, ponownie jego objawy mogą pojawić się w okresie pokwitania. Niemniej jednak, zdarzają się przypadki ciemieniuchy u dzieci starszych. Jedną z przyczyn ciemieniuchy u maluchów w wieku przedszkolnym może być niedojrzałość gruczołów łojowych skóry. W przypadku nastolatków, łojotokowe zapalenie skóry wynika z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych w okresie dojrzewania. Kiedy objawy nawracają, powodem mogą być nieprawidłowo dobrane kosmetyki pielęgnacyjne zawierające składniki komodogenne, alergie, a także infekcje bakteryjne i grzybicze.

Ciemieniucha – czy jest niebezpieczna?

Warto podkreślić, że ciemieniucha nie wynika z błędów w pielęgnacji niemowlęcia i niedbałości rodziców o higienę, tylko w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych na obszarach owłosionej skóry. Ciemieniucha nie jest groźna, jednak wygląda bardzo nieestetycznie. Nieprawidłowe postępowanie ze skórą z objawami łojotoku może prowadzić do powstania ran i zakażeń.

Ciemieniucha – leczenie

Jak leczyć ciemieniuchę? Leczenie ciemieniuchy jest procesem długotrwałym, który wymaga systematyczności. Miejsce objęte zmianami skórnymi należy natłuszczać olejkiem na około godzinę przed kąpielą, a po jej zakończeniu sczesywać łuski szczotką przeznaczoną dla dzieci. Łusek nie wolno zdrapywać. Do mycia głowy można również używać namoczonych wcześniej w wodzie otrąb, które mają właściwości kojące i zmiękczające. Schemat ten należy powtarzać codziennie, aż do momentu zakończenia tworzenia się ciemieniuchy. Zazwyczaj problem z ciemieniuchą ustępuje po upływie 3 miesiąca życia dziecka, czasami jednak może się wydłużyć nawet do 6 miesiąca. W ciężkim przebiegu lekarz może zalecić stosowanie preparatów z ketokonazolem.

Kosmetyki na ciemieniuchę

Preparaty na ciemieniuchę często zawierają w swoim składzie substancje takie jak ekstrakt z nagietka, mocznik, siarczek selenu, pirytionian cynku, witamina E. Po usunięciu zmian zaleca się łagodną pielęgnację skóry z zastosowaniem delikatnych preparatów myjących. W aptekach dostępne są również olejki na ciemieniuchę, które zazwyczaj bazują na olejku ze słodkich migdałów i oliwie z oliwek.

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Domowe sposoby na ciemieniuchę obejmują przede wszystkim prawidłowe postępowanie pielęgnacyjne takie jak:

  • Nakładanie olejków na ciemieniuchę na zmienione obszary skóry na godzinę przed kąpielą dziecka
  • Mycie skóry namoczonymi w wodzie otrębami, które mają właściwości łagodzące
  • Wyczesywanie rozmiękczonych oliwką strupków specjalnymi szczotkami dla dzieci
  • Unikanie przegrzewania dziecka
  • Ochrona dziecka przed promieniami słonecznymi
  • Stosowanie odpowiednich kosmetyków na ciemieniuchę

Przypisy:

  1. Dermatologia w praktyce. Część 1. Red. Czarnecka-Operacz, Magdalena. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018, 173 s. ISBN 978-83-200-5617-4
  2. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem. Red. Salamończyk, Monika; Łozińska-Czerniak, Anna; Dmoch-Gajzlerska, Ewa. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014, 218 s. ISBN 978-83-200-4828-5
  3. Opieka nad noworodkiem. Red. Bałanda, Agnieszka. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2008, 220 s. ISBN 978-83-200-6263-2

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno