Pielęgnacja skóry dziecka w pierwszym miesiącu życia

Arykuł banner - Pielęgnacja skóry dziecka w pierwszym miesiącu życia

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Pielęgnacja tak wrażliwej skóry noworodka wymaga od rodziców uwagi i poświęcenia. Delikatna skóra potrzebuje dbałości, ponieważ bardzo łatwo doprowadzić do odparzeń, podrażnień i reakcji alergicznych. Pielęgnacja to dbałość o zdrowie dziecka, prawidłowy rozwój i budowanie więzi rodzinnych.

Jak pielęgnować skórę noworodka? Jakich kosmetyków używać?

W momencie narodzin skóra dziecka jest niedojrzała pod względem budowy i funkcji. Naskórek noworodka jest delikatny, mniej elastyczny, cienki, podatny na uszkodzenia i działanie promieni UV. Dlatego prawidłowa pielęgnacja zapewnia wsparcie w dojrzewaniu i ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Dobór odpowiednich kosmetyków powinien opierać się na trzech zasadach:

 • przebadane dermatologicznie,
 • prosty skład,
 • przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia.

Pamiętajmy, że zdrowa skóra dziecka nie wymaga stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków dla dziecka!

Środki myjące, olejki, płyny, kremy, balsamy, mleczka koniecznie muszą nawilżać, natłuszczać i łagodzić podrażnienia. Na myśl przychodzą dermokosmetyki dla dzieci, czyli produkty pielęgnujące o działaniu leczniczym. Wyróżniają się tym, iż są przebadane dermatologicznie, bezpieczne, hipoalergiczne.

Nasuwa się pytanie: Jakich kosmetyków do pielęgnacji noworodka używać, by nie zaszkodzić skórze dziecka? Jeśli dziecko nie ma problemów skórnych wystarczy kilka produktów:

 • emulsja lub łagodna pianka do mycia i kąpieli
 • krem pielęgnacyjny zapobiegający odparzeniom
 • balsam do ciała o właściwościach nawilżających i natłuszczających

Wybór odpowiednich kosmetyków to przede wszystkim zaznajomienie się i przeanalizowanie składu produktu. Należy unikać takich substancji jak: alergeny, sztuczne barwniki, substancje zapachowe i detergenty.

Detergenty syntetyczne SLS i SLES tworzące pianę często są dodawane do kosmetyków myjących. Powodują podrażnienia i wysuszanie skóry dziecka zaburzając barierę hydrolipidową.

Olej mineralny, parafina ciekła, wazelina i wosk mikrokrystaliczny zaburzają oddychanie komórkowe skóry i proces produkcji łoju. Są to substancje ropopochodne dodawane do płynów i żeli do kąpieli.

Wszechobecne parabeny czyli konserwanty wydłużające trwałość kosmetyków powodują reakcje alergiczne skóry. Są to np.: Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Propylparaben, Isopropylparaben, Benzylparaben. Inne konserwanty jak fenoksyetanol lub pochodne formaldehydu mają właściwości silnie uczulające.

Olej silikonowy i wszelkie silikony to związki zawarte najczęściej w szamponach i preparatach myjących. Zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie skóry dziecka.

PEG lub PPG to syntetyczne emulgatory poprawiające konsystencję kosmetyku, mogące powodować stany zapalne skóry, świąd, wysuszanie i działanie drażniące.

Substancje zapachowe i syntetyczne barwniki to najczęściej uczulające i podrażniające składniki kosmetyków. Ukryte są pod nazwami: Aroma, Parfum lub Fragrance.

Dlatego warto zastanowić się nad użyciem kosmetyków naturalnych i organicznych posiadających w swym składzie naturalne substancje roślinne. Nie znajdziemy tu wymienionych wyżej konserwantów, emulgatorów czy parabenów… Istotną kwestią jest posiadanie przez kosmetyk certyfikatu, np.: Eco Cert, NaTrue, Soil Association, BDIH, Certified Organic Ingredients.

Skóra atopowa i z oznakami alergii powinna być pielęgnowana za pomocą kosmetyków hipoalergicznych. Kosmetyk hipoalergiczny nie podrażnia, nie zawiera substancji alergizujących, jest bezzapachowy i doskonale łagodzi i pielęgnuje. 

W walce z problemami skórnymi warto sięgnąć po emolienty, które przynoszą ulgę podrażnionej i wrażliwej skórze. Podrażnienia mogą wynikać z atopowego zapalenia skóry lub alergii. 

Emolienty dla dzieci to preparaty działające nawilżająco i natłuszczająco na skórę suchą, podrażnioną, z oznakami AZS. Produkty te tworzą barierę ochronną, zapobiegając utracie wody i przesuszaniu. Występują pod postacią preparatów myjących, kremów, balsamów.

Pielęgnacja skóry suchej

Skóra sucha to skóra szorstka, skłonna do pękania, łuszczenia, zaczerwieniona, z towarzyszącym uczuciem świądu. Jej właściwa pielęgnacja pozwala na pozbycie się problemów skórnych. Oto kilka zasad, którymi należy się kierować przy jej pielęgnacji:

 • krótkie kąpiele z użyciem dermokosmetyków, emolientów- odżywcze żele do mycia i olejki myjące,
 • osuszanie ciała dziecka bez pocierania,
 • nawilżanie skóry noworodka - odżywcze mleczka sprawdzą się idealnie, gdyż mają długotrwałe właściwości nawilżające,
 • częsta zmiana pieluszki,
 • przemywanie pośladków ciepłą wodą,
 • stosowanie kremów na odparzenia i zapobiegających odparzeniom,
 • stosowanie kremów z filtrami UV.

Pielęgnacja pośladków noworodka

Jak pielęgnować pupę u noworodka? Pielęgnacja pośladków noworodka to zapobieganie odparzeniom i pieluszkowemu zapaleniu skóry. Wilgotne środowisko, z którym pośladki mają kontakt, sprzyja rozwojowi bakterii i podrażnieniom. Występować mogą zaczerwienienia i złuszczanie naskórka. Złota rada: przemywanie skóry ciepłą wodą, delikatne wysuszenie i nakładanie kremu bądź maści. Nie zapominajmy również o tzw. wietrzeniu pośladków.

Korzystanie z chusteczek nawilżanych, pieluch jednorazowych, wielorazowych wymaga zwrócenia uwagi na reakcję skóry. Tak samo sprawa wygląda z wyborem kremów i maści do pielęgnacji okolic pupy. Lanolina, alantoina, tlenek cynku to substancje, które redukują ryzyko wystąpienia odparzeń. Wykazują właściwości: ochronne, łagodzące, kojące, ściągające. Jeśli problemy skórne dziecka nie dotyczą, wystarczy pupę przemywać bawełnianym wacikiem nasączonym ciepłą wodą.

Pielęgnacja pępka noworodka na sucho

Jak pielęgnować pępek u noworodka? Codzienna pielęgnacja skóry dziecka to również pielęgnacja pępka i kikuta pępowiny. Zalecana jest tzw. sucha pielęgnacja - umycie raz dziennie kikuta ciepłą wodą i dokładne osuszenie. Luźne ubranie i wywinięta pieluszka zapewniają stały dostęp powietrza i przyspieszają gojenie pępka.

Stosowanie substancji odkażających zalecane jest, gdy dziecko narażone jest na kontakt z bakteriami chorobotwórczymi. Inaczej sprawa wygląda ze stosowaniem spirytusu. Do niedawna wydawało się, że to idealny produkt o właściwościach dezynfekujących, przyspieszających wysuszanie. Jednak stosowanie wody do przemywania szybciej powodowało odpadnięcie kikuta pępowiny.

Higiena uszu, oczu i nosa - praktyczne wskazówki dla rodziców

Pielęgnacja uszu głównie skupia się na wytarciu woskowiny. Niewskazane jest używanie patyczków higienicznych ze względu na możliwość uszkodzenia błony bębenkowej. Najbezpieczniej używać wacika nasączonego ciepłą wodą. Warto przecierać również miejsca za małżowinami usznymi, gdzie często gromadzą się resztki jedzenia. Nadmiar woskowiny usznej można usuwać również za pomocą kropli do uszu.

Higiena oczu ma na celu zapobieganie zapaleniu spojówek. Należy dwa razy dziennie przemywać oczka dziecka oddzielnymi wacikami od zewnątrz do wewnątrz oka. Zalecane jest również stosowanie soli fizjologicznej wykorzystywanej także do pielęgnacji nosa.

Pielęgnacja noska dziecka jest bardzo ważna. Warto używać wspomnianej wcześniej soli fizjologicznej lub zwilżonego wacika. Jeśli dziecko ma katar, nieuniknione jest stosowanie aspiratorów bądź gruszek do nosa. Pamiętajmy, że czyszczenie noska dziecka należy wspomagać nie tylko wtedy, gdy pojawia się katar.


mgr farm. Aleksandra Żucheńska

Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną. 

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - Sensi Baby Emulsja na skórę, 50 ml - na odparzenia pieluszkowe
Sensi Baby Emulsja na skórę, 50 ml - na odparzenia pieluszkowe
10.90 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ATOPERAL BABY Plus Emulsja do kąpieli - 200 ml
ATOPERAL BABY Plus Emulsja do kąpieli - 200 ml
23.90 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Ektin krople do oczu, 10ml