Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Olej rycynowy jest otrzymywany z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis). Zawiera on mieszaninę triglicerydów kwasu rycynolowego, olejowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Przyjęty doustnie, działa drażniąco na błonę śluzową jelita cienkiego, w następstwie pobudzając jego perystaltykę. Jego działanie przeczyszczające jest silne i może powodować znaczne problemy żołądkowo-jelitowe, dlatego współcześnie rzadko jest on używany w przypadku wystąpienia zaparć, ma natomiast wiele zastosowań w kosmetyce.
Olejek rycynowy stał się bardzo popularnym składnikiem produktów kosmetycznych. Możemy go znaleźć w olejkach do demakijażu, produktach do pielęgnacji twarzy, a także w odżywkach do rzęs, włosów i paznokci. Na etykiecie znajdziemy go pod nazwą angielską "castor oil" lub łacińską "Oleum Ricini". Czasami spotykane są jego różne formy: acetylowana (ang. acetylated castor oil), uwodorniona (ang. hydrogenated castor oil) lub oksyetylowana (ang. PEG-2 castor oil). W kosmetykach pełni on wiele funkcji, między innymi jako substancja zmiękczająca, odżywiająca skórę, emulgująca i regulująca lepkość produktu. Ponadto łagodzi podrażnienia skóry, sprzyja jej regeneracji, a także wzmacnia brwi, włosy i rzęsy, zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu.
Olej rycynowy można używać do pielęgnacji skóry twarzy na wiele sposóbów. Jedną z opcji jest używanie go jako składnik metody OCM (ang. Oil Cleansing Method), czyli oczyszczania skóry olejami. Sposób ten polega na używaniu mieszanki różnych olejów, w zależności od rodzaju skóry, do mycia twarzy. Jest to szczególnie dobry sposób na demakijaż. Im tłustsza skóra, tym większą część mieszanki powinien stanowić olej rycynowy. Inne oleje, z którymi można go zmieszać to np. olej ze słodkich migdałów, z awokado, z wiesiołka, kokosowy czy arganowy. Zazwyczaj zaleca się dla tłustej skóry zawartość 30% olejku rycynowego w mieszance, przy mieszanej i normalnej 20%, natomiast przy suchej 10%. Należy pamiętać, że najpierw myjemy twarz olejami, a następnie, tak jak zawsze, żelem do twarzy. Nie zastosowanie tego drugiego kroku może spowodować zatkanie porów i powstanie zaskórników.
Olejek rycynowy jest bardzo często stosowany jako element mieszanek do olejowania włosów i skóry głowy, a także jako dodatek do szamponów, odżywek i masek do włosów. Zabieg olejowania włosów zaleca się w przypadku ich łamliwości, rozdwajania czy braku blasku. Można wówczas zmieszać kilka kropli olejku rycynowego z olejem bazowym (np. kokosowym, arganowym), rozprowadzić mieszankę na całej długości włosów, nałożyć na głowę czepek ochronny lub folię, a następnie zawinąć w ręcznik i pozostawić na kilka godzin, po czym umyć włosy. Taki zabieg można wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Podobną mieszankę można stosować do olejowania skóry głowy, aby wzmocnić cebulki włosów i przyspieszyć ich wzrost. Długotrwałe stosowanie olejku rycynowego na skórę może ją wysuszyć, dlatego lepiej sprawdzi się on u osób ze skórą tłustą.
Często olejek rycynowy polecany jest jako środek na porost rzęs i brwi oraz zmniejszenie ich wypadania. Wystarczy go nakładać przy pomocy szczoteczki do rzęs (można użyć wyczyszczoną szczoteczkę ze zużytej maskary) na wieczór, tak jak tusz. Należy jedynie zwrócić uwagę, by nie nabrać go zbyt dużo na szczoteczkę, gdyż po dostaniu się do oka może działać drażniąco.
Kiedy paznokcie są kruche, łamliwe i się rozdwajają, warto zacząć wcierać w nie niewielką ilość olejku rycynowego. Wystarczy kilka kropli dziennie, a w niedługim czasie uzyskamy znaczną poprawę stanu płytki paznokci.
Olejek rycynowy ma wiele zastosowań w kosmetyce. Jest bardzo tani i dostępny w każdej aptece. Z powodzeniem może być stosowany jako element pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.
Piśmiennictwo
1. Molski, Marcin. Chemia piękna. Red. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, 496 s. ISBN 978-83-01-21208-7
2. Lamer-Zarawska, Eliza.Fitoterapia i leki roślinne. Red. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013, 502 s. ISBN 978-83-20-04650-2
3. Subramaniyan, Vetriselvan. "Therapeutic Importance of Caster Seed Oil." Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention. Academic Press, 2020. 485-495.
4. Yeboah, Akwasi, et al. "Castor oil (Ricinus communis): a review on the chemical composition and physicochemical properties." Food Science and Technology AHEAD (2020).
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.