Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Rak jądra - obok raka prostaty - to jeden z nowotworów u mężczyzn, pojawiających się w obrębie narządów płciowych. Listopad jest miesiącem świadomości męskich nowotworów, dlatego to właśnie w tym czasie (określanym mianem Movember) warto poświęcić kilka chwil na edukację, naukę samobadania i na profilaktykę. W jaki sposób rozwija się i czym właściwie jest rak jądra? Czy obecność guza w mosznie zawsze oznacza konieczność usunięcia jądra? Jak w praktyce wygląda diagnostyka oraz leczenie omawianej choroby? Poznaj najważniejsze informacje o nowotworach jądra i sprawdź, dzięki jakim działaniom można się przed nimi chronić lub rozpoznać je na wczesnym etapie rozwoju (co daje jednocześnie bardzo duże szanse na wyleczenie).
Nowotwory jądra są stosunkowo rzadkimi nowotworami u mężczyzn, natomiast ich cechą charakterystyczną jest to, że pojawiają się głównie u młodych pacjentów (od około 25 do 40 roku życia - w odróżnieniu od innych, „męskich nowotworów”, jak na przykład rak prostaty). Oprócz tego cechują się dobrym rokowaniem, a nawet możliwością całkowitego wyleczenia - zwłaszcza, jeśli są wykryte wcześnie (co daje oczywiście szansę na szybkie wdrożenie terapii).
Warto wspomnieć, że nowotwory jądra dzielą się na nowotwory wywodzące się z nabłonka rozrodczego (mówi się wówczas o nowotworach germinalnych czy też nowotworach zarodkowych), a także nowotwory powstające ze sznurów płciowych i podścieliska gonad. Ten pierwszy rodzaj nowotworów występuje znacznie częściej i częściej przejawia cechy złośliwości (ma również tendencję do tworzenia przerzutów), natomiast drugi typ nowotworów jądra (nowotwory niegerminalne) są zazwyczaj zmianami łagodnymi.
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, najczęściej u mężczyzn diagnozuje się nowotwory zarodkowe. Te z kolei dzieli się na:
Warto również dodać, że nasieniaki jądra dotykają zazwyczaj starszych pacjentów, natomiast nienasieniaki - pojawiają się u pacjentów młodszych (nawet pomiędzy 20 a 30 rokiem życia - nasieniak jest najczęstszym nowotworem w tej grupie wiekowej).
Do tej pory nie poznano bezpośrednich przyczyn rozwoju raka jądra. Podejrzewa się, że za predyspozycje do nowotworu odpowiadają nieprawidłowości w kształtowaniu się narządów płciowych już w życiu płodowym. Oprócz tego ryzyko zachorowania na raka jądra mogą zwiększać:
Oprócz powyższych elementów, do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów (nie tylko raka jądra) przyczynia się także ekspozycja na standardowe czynniki kancerogenne, takie jak palenie papierosów, przyjmowanie dużych dawek alkoholu czy praktykowanie niezdrowej diety.
Objawy raka jądra są dość charakterystyczne i zwykle mężczyzna może wyczuć je samodzielnie. Do najczęściej wystepujących symptomów zalicza się:
Wymienione powyżej objawy raka jądra pojawiają się w niezbyt zaawansowanym stadium rozwoju choroby (zazwyczaj po wyczuciu pojedynczego guzka, a bez odnotowania symptomów ogólnoustrojowych można podejrzewać, że nowotwór nie dał jeszcze przerzutów).
W bardziej zaawansowanym stadium dokuczliwe objawy mogą być powiązane z przerzutami. Dotyczą one zwłaszcza tych obszarów, w których pojawił się przerzut. W praktyce może więc rozwinąć się krwioplucie i duszący kaszel (przy przerzutach do płuc), ból pleców i brzucha (przerzuty do węzłów chłonnych położonych w okolicy otrzewnowej), ból i guzy nad obojczykiem (przerzuty do węzłów chłonnych w górnej części ciała - w tym w klatce piersiowej). Zaawansowanej chorobie nowotworowej towarzyszy także utrata masy ciała, gwałtowne chudnięcie, złe samopoczucie, ogólne osłabienie organizmu.
Diagnostyka raka jądra obejmuje:
Rozpoznanie co do konkretnego typu nowotworu, jego budowy i morfologii można uzyskać dopiero po usunięciu narządu (zabieg ten określa się mianem orchidektomii). W przypadku podejrzenia raka jądra nie zaleca się natomiast biopsji, z uwagi na możliwość zanieczyszczenia miejsca nakłucia złośliwymi komórkami nowotworowymi (biopsję jądra wykonuje się raczej w diagnostyce męskiej niepłodności).
Leczenie nowotworów jądra zawsze opiera się na całkowitym jego usunięciu - wraz z powrózkiem nasiennym. Zabieg chirurgiczny wykonuje się w znieczuleniu, nacinając pachwinę i ewakuując jądro z moszny. Co istotne - aby zachować anatomiczny wygląd moszny, można podczas operacji umieścić w niej sztuczne jądro.
W zależności od badań histopatologicznych wyciętego guza, a także po uzyskaniu wyników badań potwierdzających lub wykluczających przerzuty, planuje się dalsze leczenie. Jeśli przerzuty nie nastąpiły - wówczas pacjent może być po prostu poddany obserwacji i pozostawać pod kontrolą poradni onkologicznej. Niestety, w przypadku przerzutów leczenie może toczyć się bardzo różnymi ścieżkami, uwzględniającymi chemioterapię, radioterapię czy nawet zabiegi operacyjne mające na celu usunięcie zajętych węzłów chłonnych lub ich fragmentów (najczęściej dotyczy to zaotrzewnowych węzłów chłonnych).
Leczenie raka jądra może doprowadzić do niepłodności. Z uwagi na ten fakt, pacjentowi przed przystąpieniem do procedur medycznych zaleca się zdeponowanie pobranego nasienia w odpowiedniej placówce (tak zwany bank nasienia) - jeśli oczywiście mężczyzna planuje mieć dzieci w przyszłości.
W przypadku raka jądra wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania choroby:
Pacjenci, u których wykryto I stopień choroby mają bardzo dobre rokowania - wyleczonych zostaje ponad 90% mężczyzn cierpiących na omawiane schorzenie. W przypadku stopnia II i III określa się skalę rokowania w stopniu dobrym, średnim i złym. Warto tu jednak dodać, że nawet pomimo stwierdzenia złych rokowań, większość pacjentów zostaje wyleczona (w stopniu II zdrowieje od 90 do 70% pacjentów, natomiast w stopniu III - 70% pacjentów).
Źródła:
Prof. nadzw. dr hab. n. med. A. Komorowski, Rak jądra - objawy, rozpoznanie i leczenie nowotworów złośliwych jądra[w:] Medycyna Praktyczna, 27.10. 2023
Dr n. med. R. Drabczyk, Gdzie najczęściej umiejscowiony jest rak jądra? [w:] Medycyna Praktyczna, 27.03.2014
Dr n. med. T. Syryło, lek. M. Radko, Guzy jąder - wytyczne postępowania [w:] Medycyna po Dyplomie 10/2022
A. Sugajska, M. Dudkiewicz, M. Szmit, R. Jankowski, R. Ciesak i inni, Ryzyko wystąpienia raka jądra w świadomości młodych mężczyzn [w:] Biuletyn Polskiego Towarzystwa Onkologicznego NOWOTWORY 2020, tom 5, nr 6
W. Pypno, Rak jądra [w:] Borgis - Postępy Nauk Medycznych s1/2014
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.