Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kondycja skóry jest zależna od wielu czynników: pielęgnacja, styl życia oraz dieta. Witaminy to związki, które muszą być dostarczane z pożywieniem. Mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a także na stan cery. Wśród tych wpływających na wygląd skóry wymienić można witaminę, A, C, E, D i z grupy B.
Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny. Ma wpływ na przebieg gojenia się ran. Poprawia jędrność skóry. Jej źródła to warzywa i owoce. Szczególnie bogatym źródłem jest papryka czerwona, czarna porzeczka, kiwi, truskawka, cytrusy, brokuły, kapusta biała.
Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i całego organizmu. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz liczne przemiany zachodzące w skórze. Szacuje się, że osoby z niedoborem witaminy D częściej chorują na trądzik różowaty. Źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie, jajka, przetwory mleczne.
Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem ograniczając szkodliwe działanie wolnych rodników. W połączeniu z witaminą C może zmniejszać skutki uszkodzeń powodowanych przez promieniowanie UV. Pomaga utrzymać młody wygląd, z tego powodu nazywana jest witaminą młodości. Źródła witaminy E to przede wszystkim oleje roślinne, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni.
Witaminy z grupy B są niezbędne dla przebiegu wielu procesów. Witamina B3 (niacyna) bierze udział w licznych przemianach metabolicznych. Jej niedobór niekorzystnie wpływa na tkanki, w których istnieje konieczność intensywnych podziałów komórkowych np. naskórek. Witamina B7 (biotyna) korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci. Jest składnikiem m.in. leku Biotebal, zmniejszającego wypadanie włosów. W żywności witaminy z grupy B są w produktach pełnoziarnistych, mlecznych, roślinach strączkowych, mięsie i rybach.
Witamina A pełni istotną rolę w procesach immunologicznych i działa przeciwzapalnie. Reguluje procesy różnicowania i dojrzewania komórek naskórka. Zmniejsza czynność wydzielniczą gruczołów łojowych. Bierze udział w procesach odmowy naskórka. Witamina A zawarta jest w produktach takich jak masło, jajka, ser, tran, wątroba. Jej prekursor czyli beta-karoten znajduje się w marchewce, dyni, morelach i zielonych warzywach.
Witamina A często stosowana jest przy trądziku. Ze względu na jej właściwości hamujące na aktywność gruczołów łojowych, zmniejsza wydzielanie sebum, stanowiące pożywkę dla bakterii. Ponadto ważny jest odpowiednia podaż witaminy D, C oraz niektórych składników mineralnych - siarki, krzemu, cynku i selenu. Wiele źródeł sugeruje, że dieta bogata w cukier, nabiał oraz ostre przyprawy i produkty typu fast-food jest wrogiem cery trądzikowej, nasilając jego nasilenie.
Niedobory witamin i minerałów negatywnie wpływają na skórę. Mogą przyczyniać się do szorstkości i suchości skóry, powstawania stanów zapalnych skóry, złuszczania naskórka, utraty zdrowego kolorytu skóry. Ponadto przyspieszają proces starzenia się skóry i pojawiania drobnych zmarszczek.
Witaminy najlepiej przyjmować wraz z pożywieniem Niestety, czasami ze względu na alergie, nietolerancje pokarmowe czy konieczność wykluczenia niektórych grup produktów, trudno jest dostarczyć niezbędne witaminy w wystarczającej ilości. W wyjątkowych przypadkach, bardzo ciężko o zbilansowaną dietę. Na szczęście w aptekach dostępne są preparaty do suplementacji zawierające pojedyncze witaminy, ich mieszanki, a czasami również dodatkowo ekstrakty z ziół (np. skrzypu polnego) i składniki mineralne. Część z nich dedykowana jest specjalnie na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci. Popularne są preparaty zawierające witaminy A i E, grupę witamin B, witaminę B5, D i C.
Witaminy działają na skórę nie tylko od wewnątrz, ale także są częstym składnikiem kosmetyków. Mają różnorodny wpływ na skórę. Pochodne witaminy A np. retinol, retinal działają złuszczająco. Pochodne witaminy A wpływają na hamowanie transportu melaniny do komórek naskórka, wspierają syntezę kolagenu oraz proces powstawania naczyń krwionośnych. Praktycznie, ich działanie objawia się poprzez wygładzenie naskórka, poprawę elastyczności skóry, zmniejszenie drobnych zmarszczek i rozjaśnienie przebarwień.
Witamina C jest szeroko stosowana w kosmetyce, ze względu na wiele korzystnych właściwości takich jak ochrona przed stresem oksydacyjnym, hamowanie wytwarzania nieprawidłowej elastyny pod wpływem działania promieni UV, wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych, działanie przeciwzapalne, redukcja drobnych zmarszczek i rozjaśnianie przebarwień. Do działania przeciwzmarszczkowego, w kosmetyku stężenie tej witaminy powinno wynosić 5-10%. Witamina C może w kosmetykach występować w różnych formach chemicznych. Z racji na jej nietrwałą formę, często „zamknięta” jest w liposomach lub nanosomach. Może również występować w formie palmitynianu askorbylu, fosforanu askorbylo-magnezowego lub tetraizopalmitynianu askorbylu.
Witamina E to naturalny antyoksydant, który rozpuszcza się w tłuszczach. Jego działanie polega na ochronie błon komórkowych przed procesem utleniania oraz redukcji nasilenia objawów fotostarzenia, takich jak przebarwienia i zmarszczki. Często dodawana jest do kosmetyków do pielęgnacji skóry, które mają za zadanie ją nawilżyć, a także chronić skórę przed wolnymi rodnikami.
Witamina B3, znana również jako niacynamid, działa podobnie jak tokoferole i pomaga zmniejszyć objawy fotostarzenia, redukuje przebarwienia i podrażnienia, zwęża średnice porów skóry oraz poprawia wygląd cery poprzez jej wygładzenie.
Podsumowując, witaminy mają ogromny wpływ na piękną skórę i zdrowie naszej skóry, a także na nasze włosy i paznokcie. Szczególnie ważne są witaminy, które wpływają na nawilżenie skóry, takie jak witamina E i C, które działają jako antyoksydacyjny i chronią komórki skóry przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Witamina A i D są również niezbędne dla zdrowia skóry właściwej i komórek skóry.Witamina C, witaminy z grupy B i biotyna wpływają na sprężystość skóry, poprawiają jej kondycję i zdrowie. Witamina K chroni przed działaniem promieni słonecznych, co jest szczególnie ważne w przypadku suchej skóry. Z kolei witaminy B i E pomagają w nawilżeniu i zwiększeniu wiązania wody, co ma zbawienny wpływ na kondycję skóry. Suplementy na skórę są również ważnym elementem pielęgnacji skóry, zwłaszcza w przypadku suchej skóry, gdzie suplementacja witaminami i składnikami odżywczymi może pomóc w poprawie jej wyglądu i kondycji. Witaminy są również często stosowane w kosmetykach, ponieważ mają pozytywny wpływ na poprawę wyglądu skóry i jej nawilżenie. Podobnie jak witamina E, wiele innych witamin ma właściwości antyoksydacyjne i chroni przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Witaminy te wpływają na zdrowie naszej skóry, w tym na sprężystość, wygląd i kondycję. Dlatego warto wyrazić zgodę na suplementację witamin, aby pomóc swojej skórze w zachowaniu jej piękna i zdrowia.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.