Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Grzybica paznokci (inaczej określana jako onykomichoza) to jedna z najpowszechniejszych dermatoz (chorób skóry i jej przydatków), dotykająca osoby dorosłe i starsze, a zdecydowanie rzadziej - dzieci. Jest to schorzenie zakaźne, co w praktyce oznacza, że pacjent może zarazić się patogenami zarówno od obcej osoby, jak i członka rodziny czy… nawet samego siebie - taka sytuacja ma miejsce, gdy grzybica paznokci przenosi się z jednej płytki na drugą lub, przykładowo, ze stóp na dłonie. Dolegliwości są wywoływane przez dermatofity i - w zależności od rodzaju grzybów powodujących infekcję - może ona umiejscowić się w różnych obszarach płytki paznokciowej, jak i dawać różne objawy (często są one możliwe do rozróżnienia jedynie przez doświadczonego lekarza). Skuteczne leczenie grzybicy paznokci wymaga od pacjenta systematyczności i zdyscyplinowania, a także ostrożności, by na żadnym etapie choroby nie rozprzestrzeniać patogenów. W jaki sposób rozpoznać objawy omawianej choroby i jakie są bezpośrednie przyczyny zachorowania? Co na grzybicę paznokci z oferty aptecznej zadziała najlepiej i kiedy udać się do lekarza? Na czym polega zapobieganie grzybicy paznokci? Sprawdź praktyczne porady zamieszczone poniżej i rozwiąż problem grzybicy szybko i długotrwale!
Bezpośrednią przyczyną grzybicy paznokci - tak, jak zostało to już wspomniane - jest zakażenie dermatofitami, czyli rodzajem chorobotwórczych grzybów. Mogą one atakować zarówno dłonie, jak i stopy, choć zdecydowanie częściej obserwuje się występowanie grzybicy paznokci u nóg. W jaki sposób dochodzi do zakażenia - a więc do przeniesienia drobnoustrojów do organizmu pacjenta? Przede wszystkim sprzyja temu ciepłe, wilgotne środowisko - grzyby często przenoszą się podczas wizyt w saunie, na basenach, na siłowni czy w pracy (przy korzystaniu z tego samego obuwia). Dodatkowo do zarażenia się grzybicą paznokci często dochodzi w domu - infekcja wówczas przenosi się z jednego członka rodziny na innych (przy niezachowaniu odpowiedniego poziomu higieny i przy braku leczenia choroby).
Okoliczności sprzyjające transferowi drobnoustrojów to między innymi przyjmowanie leków obniżających odporność lub choroby przebiegające z upośledzeniem funkcjonowania systemu immunologicznego (w tym nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość i inne), a także mechaniczne uszkodzenia paznokci - w tych miejscach bakterie i grzyby mogą łatwiej wniknąć w paznokieć, a przede wszystkim w znajdujące się pod nim struktury i tkanki. Pośrednie przyczyny grzybicy paznokci to także noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów oraz skarpet ze sztucznych materiałów (takie połączenie tworzy idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów) oraz zaburzenia hormonalne czy zaburzenia krążenia (wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy odnotowuje się u osób z nieprawidłowym krążeniem w kończynach dolnych i górnych - przykładowo, cierpiących z powodu zakrzepicy, choroby Raynauda czy też zapalenia żył). Dodatkowym czynnikiem obciążającym i zwiększającym ryzyko zapadnięcia na grzybicę paznokci są choroby skóry - AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca i inne dermatozy - zwłaszcza te pozbawione kontroli i właściwego leczenia.
Objawy grzybicy paznokci są dość charakterystyczne, dlatego naprawdę trudno byłoby je przegapić. Dotyczą przede wszystkim wyglądu płytki paznokcia i można wśród nich wyróżnić:
Objawy grzybicy paznokci - czy raczej ich lokalizacja - pozwalają na rozpoznanie konkretnego rodzaju schorzenia. Można je podzielić na:
Leczenie grzybicy paznokci może mieć charakter objawowy lub ogólnoustrojowy - w zależności od stopnia nasilenia symptomów, a także od zajętości danego obszaru przez drobnoustroje. Co na grzybicę paznokci zadziała najlepiej? Jeśli choroba obejmuje tylko część płytki, wówczas stosuje się działające miejscowo preparaty grzybobójcze, w postaci lakierów, żeli, kremów lub maści. Zawierają one takie substancje, jak cyklopiroks, mikonazol lub amorolfinę, a podczas ich stosowania należy bezwzględnie realizować protokół leczenia wyszczególniony w ulotce przez producenta lub przekazany przez lekarza. Odstępstwa od zaleceń lub przerwanie aplikacji preparatu mogą skutkować nawrotami choroby, a także jej rozprzestrzenianiem się na inne paznokcie lub zakażeniem domowników. Zazwyczaj terapia trwa kilka - od 3 do 6 - tygodni.
Gdy leczenie grzybicy paznokci z wykorzystaniem preparatów miejscowych nie przynosi skutku lub pacjent odnotowuje ciągłe nawroty oraz rozprzestrzenianie się zmian grzybiczych, wówczas lekarz może zlecić leczenie ogólnoustrojowe - a więc przyjmowanie preparatów doustnych, podawanych w ramach tak zwanej terapii plusowej, czyli w konkretnym schemacie z przerwami. Dostępne jest również leczenie grzybicy laserem - jego światło zabija chorobotwórcze drobnoustroje, pomagając pozbyć się zmian płytki.
Aby leczenie grzybicy paznokci przyniosło najlepsze efekty, warto również zadbać o dokładną dezynfekcję obuwia lub rękawiczek (w zależności od tego, w którym miejscu wystąpiły zmiany chorobowe), a także o regularne skracanie paznokci, by drobnoustroje miały jak najmniejszą „powierzchnię” do namnażania się. Dodatkowo nie należy podczas kuracji (czy to miejscowej, czy ogólnej) malować paznokci lakierami bezbarwnymi, a tym bardziej - kolorowymi, które mogłyby ukryć ewolucję zmian płytki.
Powikłania grzybicy paznokci mogą pojawiać się, gdy pacjent nie poddaje się leczeniu lub nie realizuje założonego schematu podawania leku (czy to miejscowego, czy ogólnoustrojowego). Następstwa takiej sytuacji to zwykle uszkodzenie macierzy paznokcia, trwałe zniekształcenie lub przebarwienie płytki oraz całkowita jej utrata. Oprócz tego pojawiają się dolegliwości bólowe i tkliwość, a gdy grzybica rozprzestrzeni się, wówczas odnotowuje się zaczerwienienia, a nawet owrzodzenia opuszków czy całych palców. Dodatkowo w skrajnych przypadkach - gdy drobnoustroje dostają się do krwiobiegu poprzez uszkodzenia mechaniczne obrębu ogniska infekcji - może dojść do zakażenia innych części organizmu.
Sposoby na zapobieganie grzybicy paznokci mogą wielu osobom wydać się błahe i oczywiste - warto jednak je stosować, by uniknąć przykrej infekcji oraz - nierzadko - wielomiesięcznej kuracji. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:
W profilaktyce grzybicy paznokci ważna jest również regularna kontrola - a więc dokładne oglądanie zarówno płytek paznokciowych, jak i przestrzeni między palcami - zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z nawrotami tej choroby.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.