Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Najnowsze doniesienia z branży medycznej alarmują, że 90% Polaków cierpi na niedobór witaminy D, a 60% ma jej zdecydowany deficyt. Dlaczego jest to takie niebezpieczne, do czego prowadzi i jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?
Witamina D (cholekalcyferol) jest nietypowa, gdyż organizm ludzki potrafi w pewnym stopniu i w określonych warunkach syntetyzować ją sam pokrywając nawet 80-100% zapotrzebowania organizmu. Niezbędne tu są prekursory witaminy D obecne w naszej skórze oraz promieniowanie UVB, które indukuje prostą reakcję chemiczną: nieaktywna biologicznie prowitamina D3 (7-dehydrocholesterol) na drodze nieenzymatycznej reakcji fotoizomeryzacji zostaje przekształcona do prewitaminy D, która pod wpływem energii cieplnej ciała ulega przekształceniu w witaminę D3.
Jednak wiele czynników oraz uwarunkowania środowiska zaburzają ten proces. Do najczęściej wymienianych należą: kąt padania promieni słonecznych, a więc pora roku i szerokość geograficzna, zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, karnacja skóry, stosowanie kremów z filtrem, czas ekspozycji i powierzchnia ciała odsłonięta na promieniowanie słoneczne. W Polsce optymalne warunki do syntezy witaminy D występują od maja do września, a w tym roku dni słonecznych było niestety niewiele dlatego suplementacja diety witaminą D jesienią i zimą będzie wskazana.
Jaka jest rola witaminy D w organizmie człowieka? Witamina D jest niezbędna dla organizmu ludzkiego z wielu powodów:
Źródła pokarmowe witaminy D Jeżeli synteza w naskórku jest niemożliwa ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe można wprowadzić do diety produkty spożywcze bogate w witaminę D3. Są to przede wszystkim tłuste produkty pochodzenie zwierzęcego, gdyż witamina D rozpuszczalna jest w tłuszczach: wątroba, śledzie, makrela, łosoś, sardynki, mleko, żółtko jaja, ser. Na półkach sklepowych można też znaleźć produkty wzbogacone o witaminę D. Najczęściej są to margaryny, płatki zbożowe, mleko w proszku dla dzieci.
Zapotrzebowanie na witaminę D Ustalenie norm regulujących dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę D jest utrudnione ze względu na możliwość jej syntezy przez organizm. Jednak dla mieszkańców Europy Środkowej udało się wyznaczyć następujące bezpieczne dawki witaminy D przyjmowanej doustnie (z pożywieniem lub w postaci suplementu): Niemowlęta 0-6 miesięcy: 400 j.m./dobę Niemowlęta 6-12 miesięcy: 400-600 j.m./dobę Dzieci i młodzież: 600-1 000 j.m./dobę Dorośli: 800-2 000 j.m./dobę Kobiety w ciąży: 1,500-2,000 j.m./dobę *40 j.m.= 1 µg witaminy D
Suplementacja witaminy D Jeżeli ryby i wątróbka rzadko goszczą w menu można sięgnąć po gotowy preparat z witaminą D3 z apteki. Są to głównie suplementy diety z witaminą D w formie kapsułek miękkich, kropli lub aerozolu i występują w różnych dawkach. Przykładowe preparaty z witaminą D dla dorosłych:
Preparaty z witaminą D dla dzieci to osobna kategoria, gdyż mają one niższe zapotrzebowanie na tę witaminę. Najczęściej suplementy diety z wit. D3 dla dzieci mają formę kapsułek twist-off do rozrywania i podania doustnego lub w formie sprayu:
Ze względu na zdolność organizmu do magazynowania witaminy D należy zwracać uwagę na to czy łączna dawka z pożywienia i suplementów nie jest zbyt wysoka, gdyż można doprowadzić do przedawkowania. Jakie są skutki nadmiaru witaminy D? Po pierwsze do zatrucia witaminą D3 (cholekalcyferolem) dochodzi przy poziomie 200 ng/ml co jest trudne do osiągnięcia ale nie niemożliwe. Objawy nadmiaru witaminy D to nudności, wymioty, osłabienie, świąd skóry, zaparcia, wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, ból głowy. Przewlekłość tych objawów może prowadzić do kamicy nerkowej oraz powstania zwapnień w tętnicach, sercu i płucach.
Ale odwołując się do pierwszego akapitu zdecydowanie bardziej dotyczy nas niedobór cholekalcyferolu, który ze względu na mało jednoznaczne objawy można przegapić. Otóż, objawy niedoboru witaminy D3 to: bezsenność lub niespokojny sen, skurcze mięśni, chroniczne zmęczenie, bóle stawów, kości i mięśni, choroby przyzębia, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, zaburzenia widzenia, bóle głowy, biegunki i brak apetytu. Ponadto u niemowląt pojawia się problem ze zrastaniem się ciemiączka, na czole pojawiają się guzy, a tył główki (potylica) jest nadmiernie spłaszczony.
Badanie poziomu witaminy D Jeżeli odczuwamy objawy wymienione powyżej i podejrzewamy niedobór cholekalcyferolu to można określić poziom witaminy D w krwi. Laboratoria diagnostyczne oferują badanie witaminy D, które wykonywane jest odpłatnie lub na podstawie skierowania od lekarza. Ocena poziomu całkowitej 25-hydroksy witaminy D (witaminy 25(OH)D - tak fachowo nazywa się to badanie) to koszt minimum 45 złotych i jest wykonywane na podstawie próbki krwi pobranej z żyły w zgięciu łokciowym. Odebrane wyniki najlepiej skonsultować z lekarzem, aby ustalić dzienną dawkę suplementu z witaminą D3.
Witaminy i mikroelementy - kliknij link by zapoznać się z najpopularniejszymi preparatami witaminowymi.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.