Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Witamina K pełni ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego, bierze udział w szeregu reakcji enzymatycznych i ma znaczący wpływ na gospodarkę wapnia w organizmie. Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy K niesie za sobą poważne konsekwencje więc warto dbać o właściwy poziom witaminy K za pomocą diety lub odpowiedniej suplementacji. Co to jest witamina K? Witamina K określana jest wieloma nazwami, gdyż obejmuje kilka substancji ze względu na ich zbliżoną budowę chemiczną. Mianowicie mówimy tu o witaminie K1 - fitomenadion, K2 - menachinon, K3 - menadion. Dwie pierwsze są pochodzenia naturalnego natomiast witamina K3 jest syntetyczna. Sięgając do historii wtamina K została odkryta w 1929 roku, gdy wyizolowano ją z lucerny i zaobserwowano jej działanie koagulacyjne oraz rozpuszczalność w tłuszczach. Rola witaminy K Witamina K bierze udział wielu reakcjach biochemicznych mających miejsce w naszym organizmie. Po pierwsze jest kofaktorem gamma-karboksylazy przez co wpływa na:
Uogólniając witamina K zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, w tym za proces gojenia się ran, zapewnia prawidłowe hamowanie krwotoków i zapobieganie nadmiernemu krwawieniu. Po drugie witamina K odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowej i układu kostnego, gdyż bierze udział w procesie mineralizacji kości i obok wapnia oraz witaminy D aktualnie uważana jest za substancję zalecaną osobom cierpiącym na osteoporozę. Po trzecie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej.
Na niedobór witaminy K najbardziej narażone są noworodki i dzieci. Niski poziom witaminy K może grozić chorobą krwotoczną noworodka (skaza krwotoczna) dlatego w Polsce zaraz po urodzeniu dzieci mają podawany domięśniowo zastrzyk z witaminy K w dawce 1 mg lub doustnie 2 mg jeżeli rodzice nie wyrażą zgody na zastrzyk lub noworodek ma hemofilię. Dodatkowe rekomendacje dotyczą dalszej suplementacji, gdyż ryzyko wystąpienie skazy krwotocznej u dziecka ocenia się jako wysokie do 3 miesiąca życia. Szczególnie obejmuje to dzieci karmione piersią ze względu na niską zawartości witaminy K w mleku matki w porównaniu do gotowego mleka zastępczego oraz odmiennym profilem flory jelitowej. Jak się okazało bifidobakterie przeważające w układzie pokarmowym dzieci karmionych wyłącznie piersią nie są zdolne do produkcji witaminy K w przeciwieństwie do enterobakterii posiadających tą zdolność, które to kolonizują układ pokarmowy dzieci karmionych mieszankami mlecznymi. Zgodnie z zaleceniami z 2016 roku od 3 tygodnia życia (od 15 dnia życia) :
Jeśli dziecko uleje lub zwymiotuje w ciągu godziny od podania preparatu, konieczne jest ponowne podanie zalecanej dawki.
Człowiek nie jest zdolny do wytwarzania witaminy K choć pośrednio drobnoustroje bytujące w układzie pokarmowym wytwarzają witaminę K2. Jednak podstawowe źródło witaminy K pochodzi z pożywienia. Witamina K1 znajduje się przede wszystkim w ciemnozielonych warzywach takich jak: szpinak, brokuły, kapusta, sałata, seler, ogórek, ponad to w awokado, jajach i w wątrobie. Witamina K2 pochodzi z syntezy przeprowadzanej przez bakterie dlatego zawarta jest w wielu produktach fermentowanych typu: sery, jogurty, kapusta kiszona, natto (fermentowana soja). Objawy niedoboru witaminy K: Niedobór witaminy K u osób dorosłych występuje rzadko i najczęściej wynika z utraty mikroflory jelitowej na skutek antybiotykoterapii i uporczywych biegunek, diety odchudzającej oraz niespożywania warzyw bogatych w witaminę K. Co świadczy o niedoborze witaminy K?
Nadmiar witaminy K również jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka dlatego suplementacja witaminą K powinna być konsultowana z lekarzem. Objawy nadmiaru witaminy K:
Ilość potrzebnej witaminy K zależy od wieku, płci i stanu zdrowia danej osoby. Normy podaży witaminy K wyznaczone dla populacji Polski i podane przez Instytut Żywności i Żywienia kreują się następująco:
Witamina K zwiększa krzepliwość krwi więc osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie suplementów diety z wit K.
Organizm człowieka potrzebuje około 120 µg witaminy K na dobę. Jeżeli istnieję wskazania do rozpoczęcia suplementacji diety za pomocą środków aptecznych z witaminą K t z ich dostępnością aktualnie nie ma problemu. W każdej aptece znajdziemy preparat bez recepty z witaminą K. Poniżej wybrane suplementy diety z witaminą K:
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.