Podział witamin i ich znaczenie w organizmie - encyklopedia witamin

Arykuł banner - Podział witamin i ich znaczenie w organizmie - encyklopedia witamin

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Witaminy pełnią istotną rolę w organizmie człowieka. Biorą udział w szeregu przemian metabolicznych, reakcji chemicznych, warunkują działanie wielu enzymów i są antyoksydantami. Zarówno ich niedobór (awitaminoza), jak i nadmiar (hiperwitaminoza) może prowadzić do wystąpienia zaburzeń procesów przebiegających w naszych ciałach. Ich charakterystyczną cecha jest to, że do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje niewielkie ich ilości. Czy trzeba suplementować witaminy? W aptekach dostępne jest wiele preparatów witaminowych, jednak należy mieć świadomość, że zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce powinna pokrywać w 100% zapotrzebowanie organizmu na witaminy. Dopiero jeżeli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie zróżnicowanej diety, jemy nieregularnie i jesteśmy zestresowani można zacząć brać witaminy dostępne w aptekach.

 

Od września będziemy publikować dla Państwa szczegółowy artykuł dotyczących witamin, a także wskażemy preparaty witaminowe, które zawierają odpowiednią dawkę witamin.

Podział witamin:

Podstawowy podział witamin wynika z ich rozpuszczalności:

Witaminy te wchłaniane są z układu pokarmowego razem z tłuszczami dlatego należy je zażywać podczas posiłków zawierających tłuszcz. Te witaminy można przedawkować - z racji, że na długo akumulują się w tkance tłuszczowej, wątrobie i nerkach może dojść do uzyskania niebezpiecznie wysokiego ich poziomu. Aby do tego doszło trzeba regularnie przyjmować bardzo wysokie dawki witamin.

 • Witaminy rozpuszczalne w wodzie:
  • Witamina B1
  • Witamina B2
  • Witamina B5 (Kwas pantotenowy)
  • Witamina B6
  • Witamina B12
  • Witamina PP
  • Witamina C
  • Witamina H (Biotyna)
  • Kwas foliowy (Folacyna)

Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie mogą być magazynowane w organizmie a ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem (wyjątek stanowi witamina C w niewielkich ilościach akumulowana w wątrobie), dlatego muszą być stale dostarczane do organizmu z pokarmem. Najlepiej witaminy rozpuszczalne w wodzie suplementować przed posiłkiem. Do podstawowych funkcji witamin w organizmie zaliczamy:

 • pełnienie funkcji kofaktora – mogą aktywować enzymy lub przyspieszać ich działanie,
 • działanie antyoksydacyjne – ochrona komórki przed zniszczeniem w przebiegu wielu reakcji chemicznych,
 • działanie receptorowe – mają właściwości wpływania na komórki i regulowania ich funkcji za pomocą specyficznych dla siebie receptorów.

Na rynku aptecznym dostępne są setki preparatów witaminowych zawierających pojedyncze witaminy lub kompleksy witamin. Najszybszym sposobem uzupełnienia niedoboru witamin w organizmie jest suplementowanie preparatami multiwitaminowymi takimi jak:

 • Supradyn Intensia Energy - tabletki musujące lub tabletki doustne zawierające 25 witamin i minerałów w zwiększonych dawkach
 • BODYMAX Plus - tabletki witaminowe dla osób aktywnych zawierające 21 różnych witamin, minerałów wzbogacone o wyciąg z żeń-szenia
 • GERIAMOC - kapsułki - suplement diety zawierający żeń-szeń, witaminy i składniki mineralne
 • GERIAVIT PHARMATON - kapsułki - starannie dobrana kompozycja witamin, mikroelementów i wysokiej jakości wyciągu z żeń-szenia
 • OLIMP Gold-Vit complex - tabletki - kompozycja witamin i minerałów, wzbogacona luteiną, rutyną, bioflawonoidami i mieszaniną ekstraktów 22 owoców i warzyw OXXYNEA®

Jak wybrać dobry preparat witaminowy z apteki?

 

Półki w aptekach uginają się od leków i suplementów diety z witaminami. Można w zależności od indywidualnych preferencji wybrać tabletki witaminowe, kapsułki, tabletki musujące, toniki, tabletki do ssania, lizaki, żelki, a rynek farmaceutyczny co jakiś czas zaskakuje nas kolejnymi innowacyjnymi formami witamin. Jak się w tym nie zgubić? Każdy lekarz i farmaceuta oczywiście odwoła się do sprawdzenia składu preparatu i dawki witamin. Ważne aby każdy składnik aktywny miał podaną dawkę i to najlepiej w odwołaniu do dziennego zapotrzebowania organizmu. Dzięki temu można ocenić jego jakość i prawdopodobną skuteczność. Należy też kierować się tym dla kogo mają to być witaminy. Aktualnie dostępne są gotowe preparaty multiwitaminowe dla mężczyzn, kobiet, osób starszych, sportowców, studentów i uczniów, które często wzbogacone są o dodatkowe substancje i minerały, których zażywanie dodaje energii życiowej, zwiększa sprawność fizyczną i psychiczną oraz wspiera odporność organizmu.


mgr farm. Aleksandra Żucheńska

Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną. 

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - BODYMAX PLUS - 60 tabletek (19433)
BODYMAX PLUS - 60 tabletek (19433)
22.90 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno