Witamina D - jak działa, kiedy ją suplementować? W czym znajduje się witamina D?

Arykuł banner - Witamina D - jak działa, kiedy ją suplementować? W czym znajduje się witamina D?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Niedobór witaminy D jest problemem ogólnoświatowym. Według badań, niewystarczający jej poziom występuje u większości Polaków. Witaminą D nazywamy trzy związki należące do grupy steroidów: cholekalcyferol (witamina D3), ergokalcyferol (witamina D2) i 25-hydroksykalcyferol. Czynna forma witaminy D przenoszona jest do różnych narządów, gdzie jest magazynowana. Część dodatkowo jest odkładana w tkance tłuszczowej. Najważniejsza forma dla naszego zdrowia, witamina D3, powstaje w skórze pod wpływem światła słonecznego. W produktach spożywczych witamina D3 występuje w niewielkich ilościach, dlatego w krajach o niskim i średnim nasłonecznieniu tak ważna jest dobrze dobrana suplementacja, szczególnie w okresie od października do kwietnia. Witamina D – gdzie występuje? Jaką dawkę zastosować? Jak rozpoznać niedobór?

Witamina D – co robi?

Witamina D pełni wiele funkcji w organizmie. Jest niezbędna dla funkcjonowania układu kostnego. Konieczna jest w procesach transportu wapnia. Ponadto wzmaga resorpcję wapnia i fosforanów w jelitach. Korzystnie wpływa na pracę układu immunologicznego. Uczestniczy w regulacji cyklu komórkowego i apoptozy oraz reguluje produkcję cytokin, dzięki czemu ma działanie ochronne, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji, niektórych nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Niedobór witaminy D odgrywa rolę w patogenezie wielu chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych, neuropsychiatrycznych (w tym depresji), endokrynologicznych oraz przewodu pokarmowego. Niski poziom witaminy D ma również wpływ na rozwój cukrzycy typu 1 i 2.

Witamina D – właściwości i zapotrzebowanie

Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest odporna na wysoką temperaturę, jednakże rozkłada się pod wpływem działania silnych promieni nadfioletowych. Z tego powodu, produkty ją zawierające, jak również tran czy inne suplementy diety, nie powinny stać na słońcu.

Zapotrzebowanie na witaminę D zależy od ilości czasu spędzanego na słońcu, wieku, zawartości wapnia i fosforu w diecie oraz wzajemnej proporcji tych składników. Grupy osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D to: wcześniaki, osoby otyłe i starsze, pracujący w nocy oraz osoby z ciemnym kolorem skóry. Warto wiedzieć, że 1µg cholekalcyferolu jest odpowiednikiem 40 jednostek międzynarodowych (IU). 

Witamina D – źródła

Witamina D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach o wielokierunkowym korzystnym wpływie na organizm. W czym jest witamina D?  Produkty spożywcze, które stanowią główne źródło witaminy D3 to: jaja, masło, sery, mleko oraz tłuste ryby morskie. Witamina D2 naturalnie występuje w niektórych roślinach.

Tabela 1. Witamina D3 – występowanie w żywności.

Produkt Ilość witaminy D3 (µg) w 100g produktu
Mleko spożywcze 3,2%  0,02
Ser ementaler, pełnotłusty 0,25
Jaja kurze całe 1,7
Halibut, świeży 5,0
Makrela, świeża 5,0
Sardynka, świeża 11,0
Łosoś, świeży 13,0
Śledź, świeży 19,0

Witamina D – normy 

W celu sprawdzenia czy nie mamy niedoboru witaminy D, możemy zbadać stężenie 25-hydroksy witaminy D [25(OH)D] w surowicy krwi. Normy dla osób dorosłych w Polsce są następujące:

  • Deficyt 0-50 mnol/l (0-20 ng/ml)
  • Stężenie suboptymalne >50-75 nmol/l (>20-30 ng/ml) 
  • Stężenie optymalne >75-125 nmol/l (>30-50 ng/ml)
  • Stężenie wysokie >125-250 nmol/l (>50-100 ng/ml)
  • Stężenie potencjalnie toksyczne >250 nmol/l (>100ng/ml)
  • Poziom toksyczny >500 nmol/l (>200 ng/ml)

Według badań przekrojowych, populacyjnych i epidemiologicznych, stężenie 25(OH)D w zakresie 36-55 ng/ml zmniejsza ryzyko epizodów sercowo-naczyniowych, zaburzeń mięśniowo-szkieletowych,  chorób autoimmunologicznych oraz obniża chorobowość związaną z infekcjami.

Witamina D – niedobór

W przypadku wystąpienia niedoboru witaminy D, w zależności od jego ciężkości, występują różne symptomy kliniczne i biochemiczne. W niedoborze ciężkim (0-10 ng/ml) dochodzi do ostrej nadczynności przytarczyc, upośledzonego wchłaniania wapnia, krzywicy, osteomalacji i miopatii. W niedoborze średnim (>10-20 ng/ml) obniżone jest wchłanianie jelitowe wapnia oraz zmniejszona gęstość kości. Warto, szczególnie u osób starszych, co jakiś czas kontrolnie badać stężenie 25-hydroksy witaminy D w surowicy krwi.

Witamina D – przedawkowanie

Witamina D, ze względu na magazynowanie się jej w narządach i tkance tłuszczowej, a także jej długi okres metabolizowania, stosowana w nadmiernej ilości może być szkodliwa. Przedawkowanie witaminy D jest bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzi do zatrucia organizmu. Stosowanie zbyt wysokich dawek preparatów spowoduje hiperwitaminozę, objawiającą się brakiem łaknienia, zmęczeniem, bólami głowy i brzucha, biegunką u dorosłych, zaparciami u dzieci. Ponadto, długotrwała hiperwitaminoza może doprowadzić do odkładania się złogów wapnia w narządach i zaburzeń pracy serca. Niezmiernie ważne jest, aby dawka stosowanego preparatu dobrana była odpowiednio do masy ciała, zapotrzebowania, wieku oraz poziomu 25(OH)D w surowicy krwi.

Witamina D – suplementacja

Ponad 80% witaminy D3 w naszym organizmie powstaje podczas syntezy skórnej, pod wpływem działania promieni słonecznych. W Polsce ze względu na małą ilość miesięcy słonecznych zaleca się odpowiednio dobraną suplementację, z reguły od października do kwietnia. Jeśli ekspozycja na słońce od maja do września jest bardzo mała oraz stosowane są kremy z filtrem UV, suplementacja zalecana jest przez cały rok. Preparaty witaminy D dostępne są w postaci kapsułek lub kropli.

Z reguły, u osób dorosłych zaleca się suplementację w dawkach 800-2000 IU, w zależności od masy ciała. U osób starszych (powyżej 65 roku życia) powinno się przyjmować witaminę D3 przez cały rok, ze względu na zmniejszoną syntezę skórną. Osoby otyłe (BMI>30 km/m2), w zależności od stopnia otyłości, mogą potrzebować dawek do 4000IU. U kobiet ciężarnych i karmiących, zazwyczaj zaleca się 1500-2000 IU, co indywidualnie dobiera lekarz ginekolog. Należy pamiętać, że w razie ciężkiego i średniego niedoboru, należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia planu terapii i dobrania odpowiedniej dawki preparatu. Pamiętajmy o okresowych pomiarach 25(OH)D w surowicy krwi, aby być pewnym, że stosujemy dobrze dobrany suplement. Optymalny zakres stężenia 25(OH)D w surowicy krwi wynosi 30-50 ng/ml. 

Tabela 2. Dawki witaminy D niezbędne do podtrzymania optymalnego stężenia 25(OH)D w surowicy (>30 ng/ml) w populacji europejskiej rasy białej w zależności od intensywności syntezy skórnej w okresie letnim.

Pora roku Niska synteza skórna* Wysoka synteza skórna **
Jesień 1650 IU/dobę 0 IU/dobę
Zima 2550 IU/dobę 1300 IU/dobę
Wiosna 2250 IU/dobę 50 IU/dobę
Lato 1000 IU/dobę 0 IU/dobę

*niska synteza skórna – ekspozycja na promieniowanie słoneczne latem około 18% powierzchni ciała minimum 20 minut dziennie

**wysoka synteza skórna – ekspozycja na promieniowanie słoneczne latem około 35% powierzchni ciała minimum 90 minut dziennie

Witamina D dla dzieci

Aktualne wytyczne dotyczące suplementacji uwzględniają dzieci w każdym wieku, jednakże nie ma odrębnych norm na 25(OH)D w surowicy. Według zaleceń z 2009 roku, stężenie witaminy D w surowicy krwi u dzieci powinno wynosić 20-60 ng/ml. 

Suplementacja witaminy D u dzieci powinna być wprowadzona już od pierwszych dni życia. Dawka dobierana jest do wieku, spożycia witaminy D z dietą, masy ciała oraz ekspozycji na słońce. Z reguły niemowlętom do 6 miesiąca życia podaje się 400 IU/dobę, a 6-12 miesięcy 400-600 IU/dobę. U dzieci powyżej 1 roku życia zaleca się dawki 600-1000 IU/ dobę, w zależności od zapotrzebowania.

Tabela 3. Wytyczne suplementacji witaminą D u dzieci

Wiek pacjenta Zalecana dawka
0-6 miesięcy 400 j.m. (IU)
6-12 miesięcy 400-600 j.m. (IU)
1-18 lat 600-1000 j.m. (IU)

 

Witamina D wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących jej suplementacji oraz sprawdzanie poziomu 25(OH)D w surowicy krwi.

Przypisy:
  1. Ciborowska H., Rudnicka A. (2010). Dietetyka. Żywienie Zdrowego i chorego człowieka.  PZWL, Warszawa.
  2. Charzewska J., Chlebna-Sokół D., Chybicka A i wsp. Prophylaxis of vitamin D deficiency-Polish recommendation 2009. Endokrynol. Pol. 2010; 61: 228–232
  3. Płudowski P., Karczmarewicz E., Bayer M. i wsp. Pra - ctical guidelines for the supplementation of vitamin D and treatment of deficits in Central Europe: recom - mended vitamin D intakes in general population and groups at risk of vitamin D deficiency. Endokrynol. Pol. 2013; 64 (4): 319–327.
  4. Lebiedzińska, Anna, et al. "Ocena zawartości witaminy D w całodziennych racjach pokarmowych dorosłych Polaków." Bromat. Chem. Toksykol 3 (2010): 255-259.
  5. Płudowski, Paweł, Edyta Kryśkiewicz, and Elżbieta Karczmarewicz. "Zasady suplementacji i standardy oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D w świetle jej działania plejotropowego." Post Nauk Med 3 (2012): 265-272. 
  6. Holick M.F.: Vitamin D: importance in the prevention of cancers, type 1 diabetes, heart disease, and osteoporosis. Am. J. Clin. Nutr. 2004; 79: 362–371. 
  7. Grant W.B., Holick M.F.: Benefits and requirements of vitamin D for optimal health: A review. Altern. Med. Rev. 2005; 2: 94–111. 
  8. Gerland C.F., French C.B., Baggerly L.L., Heaney R.P.: Vitamin D supplement doses and serum 25-hydroxyvitamin D in the range associated with cancer prevention. Anticancer Res. 2011; 31: 617–622. 
  9. Gerland C.F., Gorham E.D., Mohr S.B., Garland F.C.: Vitamin D for cancer prevention: Global perspective. Ann. Epi. 2009; 19 (7): 468–483.


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł