Diosmina na hemoroidy i żylaki. Jak działa diosmina i jak dawkować preparaty z diosminą? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku i czy jest on na receptę?

Arykuł banner - Diosmina na hemoroidy i żylaki. Jak działa diosmina i jak dawkować preparaty z diosminą? Jakie są przeciwwskazania do przyjmowania leku i czy jest on na receptę?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym są żylaki i czy działanie diosminy może poprawić stan ścian żył?

Przewlekła niewydolność żylna jest bardzo częstą chorobą i stanowi poważny problem medyczny i społeczno-ekonomiczny. Niewydolność żylna może wystąpić w wyniku niedrożności żył lub refluksu żylnego z powodu niedoczynności zastawek żylnych. Wykazano, że około 10% dorosłej populacji doświadczy w pewnym momencie życia niewydolności żylnej o nasileniu wymagającym leczenia, a u około 1% w pewnym momencie rozwinie się przewlekłe owrzodzenie żylne. Częstą manifestacją kliniczną przewlekłej niewydolności żylnej jest choroba hemoroidalna oraz żylna choroba zastoinowa nóg (żylaki). Na początkowych etapach rozwoju choroby możliwe jest odwrócenie tego procesu poprzez zastosowanie prostych środków, takich jak leczenie pierwotnych żylaków, terapia kompresyjna i leki flebotoniczne. Flebotoniczne leki flawonoidowe mogą poprawiać napięcie żylne, zmniejszać odpowiedź zapalną, zmniejszać wyciek naczyń włosowatych, działać przeciwobrzękowo i zmniejszać ilość wolnych rodników, z których wszystkie mogą być ważne w zapobieganiu owrzodzeniom żylnym - jednym z takich środków jest diosmina. 


Czy diosmina z hesperydyną to lek na receptę czy lek OTC (bez recepty)?

Diosmina jest dostępna powszechnie jako suplement diety oraz leki z diosminą dostępne bez recepty w każdej aptece. Najczęściej łączy się diosminę zmikronizowaną z hesperydyną (w stężeniach substancji czynnych: zmikronizowana diosmina 90% + hesperydyna 10%), określaną jako zmikronizowana oczyszczona frakcja flawonoidowa (MPFF). 

Jak działa diosmina? Wskazania do stosowania diosminy

Diosmina jest naturalnie występującym glikozydem flawonoidowym, który można wyizolować z różnych źródeł roślinnych. Diosmina jest uważana za środek chroniący naczynia krwionośne stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, hemoroidów, obrzęku limfatycznego i żylaków. Jako flawonoid diosmina wykazuje również właściwości przeciwzapalne, zmiatające wolne rodniki i ma działanie antymutagenne – przeciwdziała nowotworzeniu. 

Czy diosmtnę stosuje się w innych wskazaniach niż choroby naczyń?

Diosmina była używana od ponad 30 lat jako środek flebotoniczny i chroniący naczynia krwionośne, a ostatnio zaczęła być badana do innych celów terapeutycznych, w tym raka, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zapalenia okrężnicy i cukrzycy – takie poszerzenie właściwości leku pozwalana na zwiększenie zakresu wskazań. 

Wpływ diosminy na naczynia krwionośne. Czy preparaty zawierające diosminę mogą wyleczyć żylaki?

Co na żylaki? Przewlekła niewydolność żylna (powszechnie znana jako żylaki nóg) oraz zaburzenia krążenia żylnego charakteryzują się bólem, uczuciem ciężkości nóg, uczuciem obrzęku i skurczami i jest skorelowana z żylakami. Wykazano, że u pacjentów z lekkimi objawami żylaków regularne leczenie diosminą pozwala odwrócić rozwój choroby. Regularne stosowanie diosminy na żylaki nie tylko poprawia zdrowie, ale również samopoczucie pacjentów. Mieszaniny flawonoidów zawierające diosminę są również skuteczne w leczeniu ciężkich stadiów przewlekłej niewydolności żylnej, w tym owrzodzeń żylnych, zastojów żylnych i opóźnionego gojenia. Niejednokrotnie porównuje się leczenie żylaków metodami standardowymi (obejmują czyszczenie, terapię kompresyjną i pielęgnację skóry przyległej) oraz preparatami zawierającymi diosminę. Wyniki badań wykazały, że pacjenci leczeni diosminą lub mieszankami zawierającymi diosminę doświadczyli całkowitego wygojenia i wyleczenia żylaków, poprawy przepuszczalności drobnych naczyń oraz poprawy przepływów krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych. 

Preparaty z diosminą na hemoroidy - czy to ma sens?

Co na hemoroidy (żylaki odbytu)? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Czy diosmina stosowana regularnie pomoże w leczeniu hemoroidów? W badaniach klinicznych wykazano skuteczność diosminy w leczeniu ostrych i przewlekłych objawów hemoroidów (guzków krwawniczych odbytu). Podanie diosminy pacjentom z hemoroidami powoduje złagodzenie bólu, świądu, wydzieliny z odbytnicy, obrzęku, rumienia i krwawienia podczas oddawania stolca. Leki na hemoroidy zdecydowanie mogą pomóc w walce z hemoroidami. Pacjentom z hemoroidami zaleca się podawanie preparatów z diosminą w dawce 500 mg dwa razy dziennie. 

Czy diosmina jest bezpieczna w ciąży? Przeciwwskazania do stosowania diosminy, działania niepożądane i skutki uboczne. Diosmina a alkohol

Stosowanie diosminy w leczeniu hemoroidów związanych z ciążą nie wpłynęło na przebieg ciąży, rozwój płodu, masę urodzeniową, wzrost ani karmienie niemowlęcia – a więc jest leczenie lekami z diosminą jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz w wieku rozrodczym. Kobiety w ciąży cierpiące na ostre hemoroidy były leczone na osiem tygodni przed porodem i cztery tygodnie po porodzie. Większość kobiet leczonych diosminą w ciąży zgłasza ustąpienie objawów do czwartego dnia od rozpoczęcia leczenia. Diosmina nie jest mutagenna i nie ma wpływu na funkcje rozrodcze. Nie wykazano znaczących przeciwwskazań.

Diosmina może wywoływać działania niepożądane i skutki uboczne w postaci bólów brzucha, nudności i wymiotów, suchości błon śluzowych czy obrzmienia twarzy, natomiast skutki te występują niezwykle rzadko. Po podaniu doustnym, niewchłonięta diosmina i diosmetyna jest wydalana z organizmu z kałem.

Nie ma konkretnych informacji dotyczących przeciwwskazań do łączenia diosminy z niewielkimi ilościami alkoholu, natomiast jest to oczywiście niewskazane. Przed przyjmowaniem preparatów z diosminą należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skontaktować się z lekarzem czy farmaceutą.

Jakie dawkowanie diosminy jest zalecane?

Jak dawkować diosminę? Ile diosminy przyjmować w przypadku leczenia preparatem z diosminą? Standardowa dawka diosminy to 500 mg dwa razy dziennie. W przypadku leczenia doraźnego zalecana jest dawka nasycająca 1000 mg trzy razy dziennie przez cztery dni, następnie 1000 mg dwa razy dziennie przez trzy dni i dawka podtrzymująca 500 mg dwa razy dziennie przez dwa miesiące. Poszczególne wskazania i inne dawkowania lub modyfikacja leczenia powinny podlegać konsultacji z lekarzem prowadzącym tak, aby efekty były jak najlepsze. 

Przypisy:

  1. Cova D, De Angelis L, Giavarini F, et al. Pharmacokinetics and metabolism of oral diosmin in healthy volunteers. Int J Clin Pharmacol Ther Toxicol 1992;30:29-33. 
  2. Lyseng-Williamson KA, Perry CM. Micronised purified flavonoid fraction: a review of its use in chronic venous insuffi- ciency, venous ulcers and haemorrhoids. Drugs 2003;63:71-100. 
  3. Ramelet AA. Clinical benefits of Daflon 500 mg in the most severe stages of chronic venous insufficiency. Angiology 2001;52:S49-S56. 
  4. Bergan JJ, Schmid-Schonbein GW, Takase S. Therapeutic approach to chronic venous insufficiency and its complications: place of Daflon 500 mg. Angiology 2001;52:S43-S47. 
  5. Labrid C. Pharmacologic properties of Daflon 500 mg. Angiology 1994;45:524-530. 
  6. Manthey JA. Biological properties of fla- vonoids pertaining to inflammation. Microcir- culation 2000;7:S29-S34. 
  7. Glinski W, Chodynicka B, Roszkiewicz J, et al. The beneficial augmentative effect of micronised purified flavonoid fraction (MPFF) on the healing of leg ulcers: an open, multicenter, controlled, randomized study. Phlebology 1999;14:151-157. 
  8. Buckshee K, Takkar D, Aggarwal N. Micron- ized flavonoid therapy in internal hemorrhoids of pregnancy. Int J Gynaecol Obstet 1997;57:145-151. 

mgr farm. Edyta Olszewska

Edyta ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji. Aktualnie pracuje jako kierownik apteki, gdzie aktywnie doradza pacjentom i realizuje się w roli farmaceuty. Prywatnie lubi aktywnie spędzać czas uprawiając sport, szczególnie crossfit i jazdę na rolkach, a także chętnie podróżuje.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*