Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Regularnie badać poziom cholesterolu powinny przede wszystkim osoby znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka sercowo naczyniowego. Czynniki, na które nie mamy wpływu to wiek – u mężczyzn powyżej 45 lat, u kobiet powyżej 55 lat, wczesne występowanie w rodzinie choroby niedokrwiennej serca, choroba na podłożu miażdżycy. Wskaźniki ryzyka, na które mamy wpływ to palenie, nieprawidłowe żywienie, mała aktywność fizyczna, podwyższone ciśnienie tętnicze, upośledzona tolerancja glukozy lub cukrzyca oraz nadwaga i otyłość. Czujność powinny zachować również osoby z chorobami tarczycy. Pierwsze symptomy hipercholesterolemii to problemy z koncentracją, bóle w klatce piersiowej, szybkie męczenie się. Warto pamiętać o tym, że zbyt wysoki poziom cholesterolu długo nie daje żadnych objawów, aż do momentu wystąpienia zaawansowanej miażdżycy, dlatego tak istotne jest okresowe sprawdzanie jego poziomu.
Jakie badanie wykonać by określić poziom cholesterolu w organizmie? Badanie to nazywa się lipidogramem. Lipidogram to badanie laboratoryjne, które można wykonać zarówno prywatnie jak i w ramach NFZ. Lipidogram (inna nazwa tego badania to profil lipidowy) pozwala określić poziomy odpowiednich frakcji lipidowych, w badaniu tym otrzymamy wyniki cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, HDL i poziom trójglicerydów. Po otrzymaniu wyników powinniśmy wiedzieć jak czytać odpowiednie wyniki i jak zinterpretować całe badanie lipidogramu.
Za nieprawidłowe poziomy cholesterolu u ludzi zdrowych uznaje się stężenia LDL >115mg/dl i cholesterolu całkowitego (TC) > 190mg/dl. Jeśli występują czynniki ryzyka chorób układu krążenia, zalecany poziom cholesterolu LDL może być jeszcze niższy, co ustala lekarz. Cholesterol normy to popularna fraza wyszukiwana przez internautów, poniżej prezentujemy normy cholesterolu dla ogółu populacji z podziałem na konkretne frakcje::
Normy cholesterolu dla chorych, tak jak normy cholesterolu dla otyłych, różnią się. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny utrzymywać niższy poziom cholesterolu LDL. Do oceny ryzyka zgonu sercowego w ciągu 10 lat służy karta ryzyka SCORE, która bazuje na informacjach takich jak ciśnienie tętnicze, wiek, płeć, palenie papierosów oraz poziom cholesterolu całkowitego. Ryzyko równe lub większe 5% ocenia się jako duże, a powyżej 10% jako bardzo duże i poziom cholesterolu powinien być utrzymywany na niższym poziomie. Dla osób w grupie dużego ryzyka poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 100mg/dl (2,5mmol/l), natomiast w grupie bardzo wysokiego ryzyka, stężenie LDL powinno być niższe niż 70mg/dl (1,8 mmol/l).
Czy da się obniżyć cholesterol naturalnie? Jakie są domowe sposoby na obniżenie cholesterolu? Aby obniżyć cholesterol, w zależności od jego poziomu, stosujemy leki, dietę lub ich połączenie. Jeśli poziom cholesterolu jest na tyle wysoki, że nie wystarczy zmiana stylu życia i dieta, stosuje się leki na cholesterol np. statyny, fibraty, żywice jonowymienne, ezetymib. Jeżeli pacjent nie ma bardzo nasilonych zaburzeń lipidowych, można wypróbować domowy sposób na obniżenie cholesterolu czyli dietę, ruch i redukcję masy ciała, jeśli występuje nadwaga. Aktywność fizyczna powinna trwać co najmniej 30 minut dziennie i być o średnim nasileniu. Może to być np. szybsze maszerowanie, pływanie, ćwiczenia grupowe czy jazda na rowerze. Zalecana dieta na cholesterol oraz suplementy diety zostaną opisane w dalszej części artykułu.
Mam wysoki cholesterol – co jeść, czy stosować dietę na cholesterol? Jest to bardzo często zadawane pytanie przez pacjentów. Zwiększone stężenie cholesterolu LDL stwierdza się często u osób jedzących w nadmiarze tłuszcze zwierzęce, które są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol . Hipercholesterolemia jest również bardziej powszechna u ludzi otyłych, nieaktywnych fizycznie.
Mam wysoki cholesterol – co jeść a czego nie jeść? Co zawrzeć w diecie?
Dieta na cholesterol powinna ograniczać spożycie tłustych mięs i wędlin, masła, pełnotłustego nabiału i słodyczy, a zwiększać błonnika rozpuszczalnego, kwasów tłuszczowych omega-3, olejów roślinnych, stenoli i stanoli roślinnych oraz antyoksydantów.
Błonnik pokarmowy rozpuszczalny zawarty jest w roślinach strączkowych, owocach, niektórych warzywach, płatkach owsianych. Najbogatsze jego źródła to groch, fasola, soja, porzeczki, agrest, jagody, marchew, dynia, jabłka .
Kwasy tłuszczowe omega-3 stanowią bardzo ważny element profilaktyki chorób układu krążenia i miażdżycy. Nie tylko pomagają obniżać poziom cholesterolu, ale mają także działanie przeciwzapalne. Ich główne źródła to tłuste ryby morskie, siemię lniane i olej lniany, oleje roślinne, nasiona i orzechy . Spośród ryb morskich, najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 zawiera łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardele i sardynki, owoce morza. Z surowców roślinnych najbardziej bogate w omega-3 jest siemię lniane i olej z niego wytłaczany, nasiona szałwii hiszpańskiej (chia), orzechy włoskie, olej konopny. Niewielkie ilości zawierają również niektóre warzywa takie jak jarmuż, szpinak i sałata .
Sterole/stanole roślinne hamują wchłanianie jelitowe cholesterolu. Mogą obniżać poziom cholesterolu LDL nawet o 8-10%. Znajdują się w takich produktach jak oleje roślinne, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, a w szczególności owoce jagodowe .
Witamina C oraz E zaliczają się do antyoksydantów. Zapobiegają utlenianiu cząsteczek cholesterolu LDL, dzięki czemu chronią przez rozwojem miażdżycy. Głównym źródłem witaminy C są owoce i warzywa, w szczególności czarne porzeczki, papryka czerwona i zielona, liście pietruszki, brokuły, brukselka, kalafior, kalarepa, kapusta czerwona, szpinak, kiwi, cytryna, truskawki oraz pomarańcze. Witamina E z kolei znajduje się w największych ilościach w olejach roślinnych i orzechach. Zawierają ją także pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa liściaste np. sałata, szpinak, zielona pietruszka. Niewielkie jej ilości można znaleźć również w żółtku jaja i nabiale . Spośród olejów, najbogatszy w witaminę E jest olej z zarodków pszennych, słonecznikowy oraz rzepakowy. Z orzechów i pestek, najwięcej zawierają orzechy laskowe, pestki dyni i słonecznika oraz migdały .
W diecie obniżającej cholesterol bardzo ważne jest zrezygnowanie z tłustych mięs takich jak wieprzowina, wołowina, baranina, pasztety i podroby. Można je zastąpić rybami (również tłustymi takimi jak makrela, łosoś), chudym drobiem, królikiem. Dodatkowo powinno się zrezygnować z tłustych produktów mlecznych: masło, ser żółty, twaróg tłusty i inne tłuste sery oraz słodyczy i alkoholu.
Posiłki wymagające obróbki termicznej powinny być przygotowywane poprzez gotowanie, duszenie, pieczenie w piekarniku bez tłuszczu. Należy unikać potraw smażonych.
Przy podwyższonym poziomie cholesterolu, zanim lekarz przepisze statyny warto spróbować schudnąć, stosować dietę na cholesterol, zwiększyć swoją aktywność oraz dobrać odpowiednią suplementację, można w tym celu stosować popularne suplementy diety, które mogą okazać się pomocne w obniżaniu cholesterolu. Co zamiast statyn na cholesterol? Jakie substancje przyjmować, by mieć pewność, że będą pomocne w obniżaniu cholesterolu bez przyjmowania leków? Suplementy diety na cholesterol nie zastąpią leków ale mogą wspomóc osoby chcące obniżyć podwyższony poziom cholesterolu. Poniżej opisaliśmy substancje, które mają udowodnione działanie regulujące lub obniżające cholesterol, substancje te można spotkać w wielu suplementach diety dostępnych w aptekach.
Podsumowując, zdrowe żywienie, aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja to nasz „domowy” sposób na obniżenie cholesterolu.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.