Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Sterole roślinne są roślinnymi odpowiednikami funkcjonalnymi i strukturalnymi cholesterolu. Najbardziej znane są ze swoich właściwości obniżających stężenie cholesterolu LDL we krwi. Fitosterole występują we wszystkich tkankach roślin, jednak największa ilość znajduje się w olejach. Sterole i stanole roślinne określa się jako fitosterole. Te 2 grupy różnią się budową. Sterole w swojej strukturze mają obecne podwójne wiązania pomiędzy węglem C5 a C6 w cząsteczce (czasami pomiędzy węglem numer 7 i 8). Stanole nie mają w cząsteczce podwójnego wiązania pomiędzy węglami. Fakt, iż pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, został dostrzeżony już ponad 50 lat temu. Obecnie producenci zaczęli wzbogacać niektóre produkty spożywcze w fitosterole, a w aptekach pojawiają się coraz to nowe formy preparatów.
W największej ilości fitosterole występują w olejach roślinnych oraz nasionach roślin oleistych. Do szczególnie bogatych źródeł zaliczyć można olej rzepakowy, olej kukurydziany, olej sezamowy, olej słonecznikowy. W mniejszych ilościach związki te znajdują się także w produktach zbożowych, roślinach strączkowych, otrębach ryżowych, migdałach, oliwie, orzechach ziemnych, orzechach włoskich. Źródłem fitosteroli jest także specjalna żywność funkcjonalna. W sklepach dostępne są różne produkty wzbogacane w fitosterole np. niektóre margaryny, napoje mleczne, jogurty, serki twarogowe, majonezy.
Szacuje się, że w przeciętnej diecie ilość fitosteroli waha się w granicach 200-400 mg/dobę, natomiast w przypadku diety wegetariańskiej 800-900 mg/dobę. Jest to zbyt mało, by obniżyć podwyższony poziom cholesterolu. Do takiego efektu potrzebne jest od 2 do 3 g steroli roślinnych spożywanych w ciągu dnia.
Spożywane w odpowiedniej dawce (powyżej 2 gramów na dobę) sterole roślinne przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi - cholesterolu całkowitego oraz "złej" frakcji LDL, a także trójglicerydów. U osób z hipercholesterolemią są pożądanym składnikiem, który spowalnia postęp miażdżycy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Według badań korzystne oddziaływanie steroli obserwowane jest także u osób z cukrzycą. W grupie suplementującej fitosterole zauważono obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej, trójglicerydów, cholesterolu oraz białka C-reaktywnego. W połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3 obniżały także wartości wskaźnika HOMA-IR znany także jako wskaźnik insulinooporności. Wspomaganie utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi jest podstawą profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Nie jest to jednak jedyna właściwość fitosteroli. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Zalecane spożycie steroli roślinnych oscyluje w granicach 2-3 gramy na dobę. Nie zaleca się przekraczania dawki 3 gramy, ponieważ skutkuje to obniżeniem we krwi substancji rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym karotenoidów. Z tego powodu, suplementując fitosterole należy zadbać o odpowiednią ilość karotenoidów w diecie.
Jak fitosterole przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi? Związki te zmniejszają wchłanianie cholesterolu w jelicie cienkim - zarówno tego pochodzącego ze spożywanych produktów, jak również z syntezy wątrobowej. Fitosterole uniemożliwiają wiązanie cholesterolu w micelach, zajmując jego miejsce. Dzięki temu cząsteczki cholesterolu nie są wchłaniane do krwi. Niezwiązany cholesterol usuwany jest z organizmu wraz z kałem. Po spełnieniu swojej funkcji, fitosterole również zostają wydalone z organizmu. Ponadto sterole roślinne pomagają w obniżeniu stężenia cholesterolu dzięki nasileniu wydalania do światła jelita cząsteczek cholesterolu, które już znajdowały się w kosmkach jelitowych. W efekcie, przy regularnym stosowaniu, dochodzi do obniżenia stężenia cholesterolu frakcji LDL - tzw. złego cholesterolu.
W sprzedaży dostępne są produkty wzbogacone w sterole roślinne (np. specjalne margaryny) oraz fitosterole roślinne w postaci suplementów diety. Suplementy dostępne są w różnych formach m.in :
Udowodniono, że sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 1,5-3 g steroli roślinnych dziennie stosowane regularnie przez co najmniej 6 tygodni.
Pomimo wielu korzystnych właściwości należy podkreślić, że suplementacja steroli roślinnych oraz spożywanie żywności funkcjonalnej wzbogacanej w fitosterole nie jest wskazana u wszystkich. Nie poleca się jej stosować u osób, u których stężenie cholesterolu we krwi jest prawidłowe, a także u dzieci poniżej 5 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Suplement nie powinien być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety oraz zdrowego stylu życia. Pacjenci zażywający leki na obniżenie cholesterolu przed zastosowaniem suplementacji lub żywności funkcjonalnej powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Stosowanie suplementów i żywności funkcjonalnej w celu obniżenia poziomu cholesterolu można rozważyć w następujących przypadkach:
Pacjenci zażywający leki na obniżenie stężenia cholesterolu powinni spożywać produkt wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.