Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną. Zapada na nią coraz więcej osób w Polsce i na świecie, a WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, że obecnie na całym globie żyje więcej osób odżywionych nadmiernie, niż niedożywionych. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia otyłości, a oferta rozwiązań dla pacjentów z tą chorobą stale się poszerza. Wśród metod terapii wyróżnić można postępowanie zachowawcze, leczenie farmakologiczne oraz zabiegi bariatryczne. Dlaczego redukcja masy ciała u pacjentów z otyłością jest tak istotna? Jakie choroby towarzyszą otyłości i jakie ryzyka dla zdrowia i życia stwarzają? Na czym polegają poszczególne metody terapii otyłości, jaka jest ich skuteczność i jakie wskazania obejmuje każda z nich?
Ogólnie rzecz biorąc, u pacjentów stan nadwagi rozpoznaje się, gdy ich BMI (Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) przyjmuje wartość od 25 do 29,9. Otyłość natomiast jest diagnozowana u pacjentów z BMI równym bądź wyższym niż 30. Przy osiągnięciu BMI od 30 do 34,9 mówimy o otyłości I stopnia, BMI pomiędzy 35 a 39,9 to otyłość II stopnia, a BMI równe wartości 40 lub wyższe to otyłość III stopnia. Więcej informacji o samym wskaźniku masy ciała, jego metodologii oraz znaczeniu diagnostycznym znajduje się w tekście Obliczanie wskaźnika BMI - normy masy ciała, kalkulator BMI (Body Mass Index).
W diagnostyce otyłości i nadwagi wykorzystuje się oczywiście wartości BMI, natomiast oprócz tego u pacjenta (zwłaszcza zgłaszającego się do lekarza z tym problemem po raz pierwszy), należy wykonać szereg badań weryfikujących ogólny stan zdrowia. Zalicza się do nich m.in.
Oczywiście oprócz powyższych, lekarz może zlecić również wykonanie USG jamy brzusznej, a także badanie parametrów wątrobowych z krwi (tak zwane „próby wątrobowe”), zwłaszcza, jeśli u pacjenta rozpoznana jest otyłość brzuszna i objawy wskazują na rozwój stłuszczenia wątroby.
Warto tutaj zaznaczyć, że bezpośrednią przyczyną otyłości jest oczywiście nadmiarowa podaż pokarmów względem zapotrzebowania kalorycznego organizmu, natomiast istnieją także czynniki, które wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości. Należą do nich między innymi czynniki genetyczne (w tym choroby genetyczne, jak i mutacje obecne w poszczególnych genach), przyjmowanie niektórych leków (najczęściej - glikokortykosteroidów), choroby endokrynologiczne, psychiczne i inne.
Niestety, nieleczona otyłość - jak każda inna choroba metaboliczna - ma negatywny wpływ na zdrowie pacjenta (zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym). Najczęściej występujące następstwa i powikłania otyłości to:
Należy zaznaczyć także, że nieleczona otyłość niesie ze soba konsekwencje w postaci obniżenia nastroju, spadku pewności siebie, a u niektórych pacjentów rozwija się nawet depresja i/lub zaburzenia lękowe.
Zachowawcze leczenie otyłości to oczywiście połączenie metod niefarmakologicznych oraz nieoperacyjnych. W przypadku pacjentów z nadwagą i otyłością bez chorób towarzyszących oraz nie podejmujących wcześniejszych prób redukcji masy ciała, leczenie zachowawcze jest terapią pierwszego wyboru.
Kluczowym elementem w postępowaniu zachowawczym jest oczywiście modyfikacja diety (warto dodać, że to właśnie dietoterapia ma największe znaczenie - przestrzeganie jej zasad jest zdecydowanie ważniejsze niż podejmowanie aktywności fizycznej). Leczenie nadwagi i otyłości metodami niefarmakologicznymi obejmuje:
Mimo, iż zachowawcze metody leczenia nadwagi i otyłości są dla pacjenta najmniej inwazyjne, to jednocześnie ich efekty często nie są zadowalające, a większość osób po osiągnięciu celu w postaci zmniejszenia masy ciała lub redukcji wagi do prawidłowego poziomu, po kilku miesiącach czy latach doświadcza nawrotu choroby. Z tego względu w terapii otyłości coraz szerzej stosuje się inne metody, o których piszemy poniżej.
Wskazania do farmakologicznego leczenia otyłości obejmują przede wszystkim pacjentów z BMI równym lub większym niż 30, a także tych, których BMI jest równe lub wyższe od 27 i dodatkowo cierpią oni na choroby metaboliczne ściśle powiązane z otyłością (chodzi tu przede wszystkim o cukrzycę, ale także o insulinooporność czy miażdżycę). Obecnie w Polsce dostępnych jest kilka leków wspomagających proces obniżania masy ciała. Zawierają one następujące substancje czynne:
Działanie każdego z wymienionych powyżej leków ma wspomóc chorego w trakcie terapii i ułatwić mu tworzenie nowych nawyków żywieniowych. Dzięki obniżeniu apetytu, obserwowaniu postępujących efektów farmakoterapii oraz zmniejszeniu tendencji do podjadania czy przejadania się, osoby z otyłością są w stanie lepiej panować nad terapią i jeszcze aktywniej brać udział w procesie leczenia. Farmakoterapia otyłości przynosi dobre efekty i coraz częściej jest stosowana również w Polsce. Jeśli i ona nie przyniesie oczekiwanych efektów, pacjent może skorzystać z metody inwazyjnej - a mianowicie z operacji bariatrycznej.
Operacje bariatryczne to metody, które de facto wykazują największą skuteczność w leczeniu otyłości. Obecnie niemalże wszystkie zabiegi tego typu wykonuje się laparoskopowo, coś sprawia, że chirurgia bariatryczne stała się dla pacjentów jeszcze bardziej dostępna. Laparoskopia bowiem cechuje się niewielką inwazyjnością, łagodną rekonwalescencją i - co chyba najważniejsze - nie wymaga otwierania jamy brzusznej przy pomocy skalpela (rany po zabiegu są niewielkie i szybko się goją).
Głównym celem operacji bariatrycznych jest zmniejszenie pojemności żołądka. Osiąga się to za pomocą wycięcia jego części (rękawowa resekcja żołądka), czy stworzenia mechanicznej przeszkody i/lub ograniczenia (założenie balonu żołądkowego czy też opaski zwężającej). Dzięki temu pacjent po zabiegu zdecydowanie mniej je, co przekłada się na stosunkowo szybką utratę masy ciała. Taki efekt, w dalszej perspektywie, wpływa oczywiście na uregulowanie parametrów glukozowych czy lipidowych oraz na zwiększenie powodzenia terapii chorób metabolicznych.
Więcej informacji o poszczególnych metodach stosowanych w chirurgii bariatrycznej, a także o wskazaniach do zabiegu, przygotowaniach i rekonwalescencji znajdziesz w artykule: Operacja bariatryczna i chirurgiczne leczenie otyłości (chirurgia metaboliczna). Metody bariatrii (gastric bypass, zmniejszenie żołądka i inne) oraz konsultacje dla pacjentów.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.