Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Saxenda to lek stosowany we wspomaganiu redukcji masy ciała przeznaczony dla osób z nadwagą lub otyłością. Chemicznie należy do analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Poza ułatwieniem odchudzania poprawia kontrolę glikemii, przez co jest częstym rozwiązaniem u chorych z cukrzycą typu 2, którzy borykają się z nadmierną masą ciała. Lek występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań. Dostępny jest tylko na receptę.
Substancją czynną leku Saxenda jest liraglutyd - analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Wytwarzany jest on w komórkach drożdży Saccharomyces cervisiae metodą rekombinacji DNA. Według badań sekwencja aminokwasów liraglutydu jest w 97% zgodna z naturalnie produkowanym przez organizm GLP-1. Hormon ten produkowany jest przez komórki jelita cienkiego w momencie podwyższenia się stężenia glukozy we krwi. Stymuluje trzustkę do produkcji insuliny oraz reguluje wydzielanie glukagonu, prowadząc do obniżenia poziomu glukozy, zarówno na czczo, jak i po posiłku. Ponadto, jest naturalnym regulatorem łaknienia. Ligarutyd "udając" GLP-1 wiąże się z receptorem dla tego hormonu i powoduje jego aktywację. Wiąże się także z receptorami w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę łaknienia. Efekty leczenia lekiem Saxenda to:
Saxenda jest lekiem przeznaczonym do leczenia otyłości. Powinien on być stosowany wraz z dietą redukcyjną i zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Wśród wskazań do stosowania wymienić można:
Nie należy stosować leku Saxenda u osób o masie ciała niższej niż 60 kg, kobiety w ciąży oraz karmiące, dzieci młodsze niż 12 lat. Przeciwwskazaniem jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ze względu na brak dostępnych badań lek nie jest zalecany u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca klasy IV wg NYHA, osób starczych niż 75 lat, leczonych innymi preparatami do kontroli masy ciała, z zaburzeniami endokrynologicznymi wywołującymi otyłość wtórną, z zaburzeniami odżywiania, nerek czy wątroby.
Jak przyjmować lek Saxenda? Lek ma postać roztworu do wstrzykiwań. Przeznaczony jest do podawania podskórnego np. w udo lub brzuch. Nie wolno podawać go domięśniowo ani dożylnie. Lek należy stosować w dawce zaleconej przez lekarza. Nie wolno samemu zwiększać dawki. Nie spowoduje to szybszej utraty masy ciała, a jedynie wywoła zagrożenie dla zdrowia i życia.
W jednym opakowaniu znajdują się 3 wstrzykiwacze po 3 ml. 1 ml roztworu zawiera 6 mg liraglutydu. Jeden fabrycznie napełniony wstrzykiwacz zawiera 18 mg liraglutydu. Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol, kwas chlorowodorowy i wodorotlenek sodu (do dostosowania pH) oraz woda do wstrzykiwań. Lek Saxenda można przyjmować niezależnie od posiłku.
Preparat wstrzykuje się raz na dobę, podskórnie, o dowolnej porze dnia. Najlepiej zachować równy odstęp pomiędzy dawkami. Dawka leku Saxenda powinna być dobrana przez lekarza. Standardowy schemat dawkowania u osób dorosłych wygląda następująco: pierwszy tydzień: 0,6 mg raz na dobę (0,1 ml roztworu), po tygodniu lekarz może zasugerować, że należy stopniowo zwiększać dawkę o 0,6mg w skali tygodnia np. w drugim tygodniu leczenia przyjmując 1,2 mg na dobę, w trzecim - 1,8 mg /dobę, w czwartym tygodniu 2,4 mg/dobę, a w piątym 3 mg na dobę. Dawka dobowa 3 mg jest dawką maksymalną i nie wolno jej przekraczać. Jeśli po 12 tygodniach stosowania leku w dawce 3 mg dziennie początkowa masa ciała nie ulegnie zmniejszeniu o co najmniej 5%, lek Saxenda należy odstawić (po konsultacji z lekarzem).
Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania tego leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Nie wolno stosować leku Saxenda w skojarzeniu z innymi preparatami aktywującymi receptor GLP-1 np. Ozempic, Trulicity, Victoza. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z cukrzycą przyjmujących insulinę lub pochodne sulfonylomocznika, ponieważ istnieje ryzyko hipoglikemii - może być konieczne dostosowanie dawek. W przeprowadzonych badaniach nie wykazano istotnych klinicznie interakcji z wieloma lekami doustnymi. Niestety nie przeprowadzona ich w odniesieniu do każdej grupy leków. W przypadku przyjmowania warfaryny lub pochodnych kumaryny zaleca się częste monitorowanie wskaźnika INR.
Do najczęstszych niepożądanych skutków przyjmowania leku zalicza się bóle głowy, wymioty, nudności, biegunki i zaparcia. Pojawić się może także hipoglikemia, zawroty głowy, bezsenność, suchość w jamie ustnej, dyspepsja, zaburzenia smaku, zapalenie żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, nadmierna produkcja gazów jelitowych, wzdęcia, ból w nadbrzuszu, zwiększone steżenie enzymów wątrobowych (amylazy i lipazy). Rzadziej mogą wystąpić także inne skutki uboczne m.in. kamica żółciowa, wysypka, tachykardia, zapalenie trzustki, złe samopoczucie.
W trakcie leczenia lekiem Saxenda dochodzi do zmniejszenia uczucia głodu, a zwiększenia uczucia sytości. Przekłada się to na spożywanie znacznie mniejszej ilości jedzenia i w efekcie - zmniejszenie masy ciała. Po odstawieniu leku, odczuwanie głodu nie jest tak hamowane. To, czy efekt jo-jo wystąpi, czy też nie zależy przede wszystkim od samokontroli pacjenta. Jeśli będzie stosował dietę redukcyjną, masa ciała nadal będzie spadała, mimo zaprzestania leczenia. Jeżeli jednak nie będzie w stanie kontrolować ilości przyjmowanych pokarmów, a kaloryczność diety przewyższy zapotrzebowanie, to masa ciała będzie stopniowo wzrastać i pojawi się efekt jo-jo.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.