Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Na całym świecie rośliny, z których uzyskuje się substancje lecznicze są podstawą medycyny. Szczególnie zastosowaniem medycyny naturalnej rozpowszechniony jest w krajach rozwijających się w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji. Berberyna jest jednym ze środków wykorzystywanym od wieków. Popularność zyskała dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i obniżającym stężenie glukozy we krwi. Berberyna jest alkaloidem izochinolinowym pozyskiwanym z wielu rodzajów roślin zaliczanych do berberysów. Zawarta jest m.in w takich roślinach jak: berberys zwyczajny (łac. Berberis vulgaris), berberys indyjski (łac. Berberis aristata), cynowód chiński (łac. Coptis chinensis), mahonia pospolita (łac. Mahonia aquifolium). Berberyna pozyskiwana jest z korzeni, liści i owoców. Cechuje się gorzkim smakiem i żółtym kolorem. Różnorodność właściwości zdrowotnych pozwala na zastosowanie berberyny w wielu dziedzinach medycyny.
Korzystny wpływ berberyny na leczenie cukrzycy typu 2 ciągle jest badane. Otrzymano obiecujące rezultaty. Poprawa w regulacji poziomu glukozy we krwi związana była z regeneracją komórek beta trzustki, zmniejszeniem utleniania lipidów i zwiększeniem wrażliwości komórek na insulinę.
Berberyna to substancja od wieków stosowana w medycynie chińskiej. Obecnie trwa wiele badań nad jej właściwościami. Na co pomaga berberyna? W publikacjach naukowych można znaleźć informacje o jej wpływie:
Ze względu na to, że berberyna może wpływać na zdrowie na wielu płaszczyznach stosowana jest wspomagająco w wielu jednostkach chorobowych takich jak m.in:
Berberyna wykazuje działanie hipolipemizujące. Obniża stężenie glukozy we krwi. Poprawia wrażliwość komórek na insulinę, metabolizm tłuszczów oraz stymuluje spadek masy ciała. Według niektórych badań berberyna hamuje namnażanie komórek tłuszczowych, i reguluje metabolizm lipidów. Według badań przyjmowanie dwa lub trzy razy dziennie w dawce 500 mg przez okres 3 miesięcy powodowało spadek masy ciała, a także obniżenie wysokiego wskaźnika WHR - proporcji obwodu talii do bioder – jednego ze wskaźników otyłości brzusznej.
Według niektórych badań berberyna posiada właściwości hipolipemizujące. U osób z hipercholesterolemią suplementacja berberyny może przyczynić się do obniżenia stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz "złego" cholesterolu LDL we krwi. Obserwowane jest również podwyższenie "dobrego" cholesterolu HDL. Wiele osób, które mają podwyższony cholesterol we krwi zmaga się z nadwagą, otyłością czy cukrzycą. Berberyna dzięki poprawie tolerancji glukozy oraz ułatwieniu redukcji masy ciała może dodatkowo pośrednio przyczyniać się do poprawy parametrów lipidowych.
Pierwsze doniesienia o przeciwcukrzycowych właściwościach berberyny zostały zanotowane w 1988. Od tego czasu przeprowadzono badania nad mechanizmem obniżania poziomu glukozy we krwi przez tą substancję. Wykazano, że właściwości i działanie ekstraktu z korzenia berberysu związane są z poprawieniem wrażliwości komórek na insulinę, regenerację komórek beta trzustki, zwiększenie aktywności glukokinazy oraz zmniejszenie wątrobowej glukoneogenezy. Metformina, powszechnie stosowany lek przeciwcukrzycowy, hamuje produkcję glukozy w wątrobie. Nic więc dziwnego, że berberyna pomaga obniżać stężenie cukru we krwi skoro również wykazuje podobny mechanizm.
Przeciwwskazaniem do stosowania berberyny jest wiek poniżej 18 roku życia, ciąża oraz karmienie piersią. U kobiet w ciąży berberyna może wywołać skurcze macicy oraz negatywnie oddziaływać na płód. Należy mieć na uwadze potencjalne interakcje z przyjmowanymi lekami, w szczególności obniżającymi poziom cukru we krwi oraz lekami kardiologicznymi. W przypadku przewlekłego przyjmowania leków, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Suplementacja nie jest wskazana u osób z chorobami wątroby.
Berberyna jest substancją pochodzenia roślinnego, która w niewielkim stopniu wchłania się z układu pokarmowego. Uważana jest za bezpieczną do stosowania. Jak każdy suplement może powodować łagodne działania niepożądane ze strony układu pokarmowego takie jak: zaparcia, wzdęcia, biegunka czy ból brzucha. Przyjmowanie zbyt wysokich dawek może przyczynić się do nadmiernego obniżenia stężenia glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Z tego powodu nie należy przekraczać dawek określonych przez producenta.
Preparaty z ekstraktem z berberysu oraz zawierające berberynę mogą występować w postaci jedno- lub wieloskładnikowej. Najczęściej występującą formą suplementów są kapsułki oraz tabletki. Berberyna występuje w postaci chlorowodorku berberyny lub siarczanu berberyny. Ocenia się, że siarczany lepiej wchłaniają się z poziomu układu pokarmowego. Chlorowodorek jest postacią dużo częściej stosowaną w suplementach, ze względu na jego niższą cenę. Należy pamiętać, że suplement nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Nie mogą go stosować kobiety w ciąży.
Dostępne są również ekstrakty w postaci kropli oraz herbatki do zaparzania. Co ciekawe, w aptekach i sklepach zielarskich, można znaleźć również kosmetyki zawierające ekstrakt z berberysu.
Dawka berberyny najczęściej mieści się w granicach od 200 do 1000 mg dziennie. Nie należy stosować dawek wyższych niż 1500 mg w ciągu 24 godzin. Berberyna słabo wchłania się z układu pokarmowego, z tego powodu zamiast przyjmować jedną dużą dawkę, lepiej rozdzielić to na na 2-3 mniejsze dawki, wraz z posiłkami. Pojedyncza kapsułka najczęściej zawiera 300 mg, 400 mg lub 500 mg berberyny.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.