Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Oparzenia słoneczne są konsekwencją zbyt długiej i zbyt intensywnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, które uszkadza komórki skóry. Wiele osób wciąż bagatelizuje niestety kilkudniowe zaczerwienienie skóry i nie stosuje właściwej ochrony przeciwsłonecznej podczas opalania i na co dzień, co jednocześnie zwiększa ryzyko na zachorowanie na czerniaka (złośliwy nowotwór skóry) w przyszłości (nie mówiąc już o szybszym starzeniu się skóry i powstawaniu na niej przebarwień i plam barwnikowych). Jeśli jednak oparzenie słoneczne już się pojawi, warto wiedzieć, co w takiej sytuacji robić, by zagoiło się jak najszybciej i bez pozostawiania śladów czy blizn. Jak wygląda więc pierwsza pomoc przy parzeniach słonecznych? Jak łagodzić zaczerwienienie, obrzęk, ból i pieczenie? Czy przy pojawieniu się pęcherzy w miejscu oparzenia faktycznie należy udać się do lekarza? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji skóry poparzonej promieniowaniem UV i dowiedz się, jak zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości!
Ludzka skóra dysponuje dość skutecznym mechanizmem obronnym przed promieniowaniem słonecznym. W jego przebiegu udział bierze melanina - a więc barwnik skóry, który tymczasowo ją przyciemnia (efekt ten nazywamy opalenizną i warto tu podkreślić, że z punktu widzenia zdrowia dermatologicznego, nie jest on korzystnym rezultatem, a jedynie wynikiem drażnienia skóry przez promienie słoneczne). W konkretnych warunkach i okolicznościach wspomniany mechanizm przestaje być jednak efektywny. Dzieje się tak w przypadku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV - bez przerw, bez ochrony i w porach dnia o największym nasłonecznieniu.
Wówczas melanina traci swoje właściwości i dochodzi do naruszenia tkanek, co odczuwane jest przez osobę poparzoną przez słońce w formie bólu, tkliwości skóry, pieczenia i szczypania. Miejsce wyeksponowane na słońce jest ucieplone oraz bardzo wrażliwe na dotyk. Dodatkowo skóra staje się czerwona i widać gołym okiem, że jest podrażniona. Objawy oparzenia słonecznego mogą obejmować także swędzenie - zwłaszcza w późniejszych etapach gojenia ran powstałych w wyniku zanikania zmian skórnych (bąbli, pęcherzy, łuszczenia się naskórka).
Oczywiście przed poparzeniami słonecznymi powinniśmy chronić się wszyscy, jednak istnieją grupy osób, które są szczególnie narażone na wystąpienie tej nieprzyjemnej konsekwencji kąpieli słonecznych. Należą do nich:
Oczywiście o szczególnej ochronie powinny pamiętać również osoby ze skórą wrażliwą, a także w trakcie kuracji złuszczających z wykorzystaniem kwasów kosmetycznych czy retinoidów.
Ogólnie rzecz biorąc, oparzenia - jako uraz - dzielimy na 3 główne stopnie:
Oparzenia słoneczne to zwykle oparzenia kwalifikowane do I stopnia, ewentualnie do stopnia IIA (czyli jako oparzenie powierzchowne, obejmujące naskórek i część skóry właściwej). Co prawda te typy urazów goją się u większości pacjentów dość szybko i dobrze, bez pozostawiania przebarwień czy blizn, to w niektórych przypadkach mogą być powikłane - na przykład poprzez nadkażenie rany i rozwój infekcji w miejscu oparzenia. Aby zapobiegać takim następstwom, warto wiedzieć, jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku naruszenia skóry przez promieniowanie UV.
Osoba, u której doszło do poparzenia słonecznego, powinna być przede wszystkim zabrana do zacienionego miejsca, a najlepiej - do pomieszczenia, by ochronić skórę przed dalszym ogrzewaniem. Następnie zaczerwienione miejsca polewamy chłodną czy letnią wodą (nigdy zimną ani ciepłą) przez około 10-15 minut. Służy to nie tylko przyniesieniu ulgi osobie poparzonej, ale również przerwaniu procesów termicznych, które bez interwencji mogą prowadzić do powstania głębszego urazu.
Mokrą skórę osuszamy ręcznikiem (a najlepiej jednorazowymi, papierowymi ręcznikami) i nie osłaniamy jej ubraniem, ale jednocześnie pozostajemy wewnątrz pomieszczenia. W tym momencie przychodzi czas na zastosowanie domowych metod na oparzenia słoneczne, o których piszemy poniżej.
Należy tutaj dodać, że w przypadku wystąpienia u pacjenta silnego bólu głowy, zaburzeń widzenia i świadomości, gorączki, majaczenia, nudności, nieregularnego rytmu serca czy omdleń, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem - mogą być to objawy udaru cieplnego (nazywanego również udarem słonecznym czy też porażeniem słonecznym).
Wśród domowych sposobów na oparzenia słoneczne można wyróżnić między innymi nacieranie podrażnionych miejsc olejem lub oliwą, smarowanie ich śmietaną lub jogurtem, a także schładzanie ich kostkami lodu. Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy stosować na skórę poparzoną słońcem tłustych substancji - olejów, masła, oliwy. Ta metoda może doprowadzić jedynie do pogorszenia stanu pacjenta, z uwagi na znaczne utrudnienie wymiany gazowej oraz zaburzenie procesu oddawania ciepła. Jeśli chodzi o ochłodzenie oparzonych miejsc kostkami lodu, to w tym przypadku również warto zrezygnować z takiego sposobu, z uwagi na możliwość jeszcze większego podrażnienia skóry (lepiej zmienić je na mokry, chłodny okład).
A co ze schłodzonym kefirem, maślanką, jogurtem czy śmietaną? Gdy nie mamy nic innego pod ręką, to możemy wykorzystać ten domowy sposób na oparzenia słoneczne, jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie smarowanie skóry preparatami dostępnymi w aptece czy drogerii. Produkty mleczne to produkty spożywcze - ich skład docelowo nie nadaje się do smarowania skóry i, w niektórych przypadkach, może doprowadzić do rozwoju infekcji oparzonego, uszkodzonego miejsca.
Wśród preparatów, które doskonale sprawdzą się w łagodzeniu bólu, świądu i pieczenia, można wyróżnić te zawierające w swoim składzie aloes w postaci żelu, a także kremy lub pianki z pantenolem oraz z alantoiną. To bezpieczne do stosowania substancje, zamknięte w formułach, które z powodzeniem można schładzać w lodówce i w ten sposób nanosić na skórę pacjenta. Łagodzą one ból i pieczenie, zmniejszają zaczerwienienie i wpływają pozytywnie na dalsze etapy gojenia. W pierwszych kilku dniach można przyjmować również ogólnodostępne, doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
W miarę upływu czasu, na poparzonej słońcem skórze, mogą pojawić się pęcherze (o różnych wielkościach) wypełnione płynem surowiczym. Pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać! Zarówno znajdujący się w nich płyn, jak i sam naskórek, z którego utworzony jest pęcherz, stanowią naturalny opatrunek na najbardziej podrażnione miejsca. Stopniowo zmiany będą wchłaniać się same. Po kilku dniach może nastąpić łuszczenie skóry - jej także nie można naruszać i drapać, by nie podrażnić delikatnego, „nowego” i świeżego naskórka i nie zwiększać ryzyka powstania przebarwień oraz blizn.
Profilaktyka oparzeń słonecznych powinna obejmować wielotorowe działania, wśród których można wyróżnić:
Oczywiście oprócz powyższych zasad, w trakcie upałów pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz o chronieniu się przed słońcem także w ramach profilaktyki udarów słonecznych (o których więcej piszemy w tekście Udar słoneczny - objawy, jak się go ustrzec, co zrobić w razie udaru?).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny