Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Chirurgiczne leczenie otyłości to najskuteczniejsza i najbardziej efektywna metoda terapii tej choroby. Główne cele najczęściej wykonywanego zabiegu bariatrycznego (rękawowej resekcji żołądka) to przede wszystkim zmiana anatomii tego fragmentu układu pokarmowego (co bezpośrednio przekłada się na uniemożliwienie choremu spożywania dużych ilości pokarmów), a oprócz tego regulacja funkcjonowania ośrodka głodu i sytości, poprzez usunięcie fragmentu żołądka produkującego grelinę (czyli tak zwany „hormon głodu”). Oczywiście oprócz tej metody istnieją inne procedury chirurgicznego leczenia otyłości - w tym założenie balonu żołądkowego, stworzenie bypassów i kilka innych propozycji. Na czym dokładnie polegają? Kto kwalifikuje się do operacji bariatrycznej i do jakiego lekarza udać się na konsultacje, by uzyskać skierowanie na taki zabieg?
Obecnie w Polsce coraz więcej mówi się o operacjach bariatrycznych w kontekście najskuteczniejszych metod leczenia otyłości - i nic w tym dziwnego. Zabiegi te mają wysoką skuteczność, a dodatkowo ich efekt jest znacznie trwalszy, niż w przypadku leczenia otyłości metodami zachowawczymi (jedynie u około 2% pacjentów chirurgii bariatrycznej trzeba wykonywać zabieg ponownie, z uwagi na nawrót otyłości).
Wskazania do poddania się operacji bariatrycznej (a jednocześnie kryteria kwalifikujące do zabiegu) obejmują:
Warto także dodać, że operacje bariatryczne wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) mogą być przeprowadzane u pacjentów w przedziale wiekowym pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, a także po wyrażeniu zgody chorego i zobowiązaniu się do przestrzegania zaleceń pozabiegowych, stawiania się na kontrole w wyznaczonych terminach oraz kontynuację leczenia w ramach poradni.
Obecnie w Polsce blisko 20 placówek oferuje swoim pacjentom operacje bariatryczne w ramach refundacji NFZ. Znajdują się one między innymi w Wejherowie, w Łodzi, Warszawie, Ełku, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie, Szczecinie, Toruniu czy Zabrzu. Niektóre z nich przeprowadzają również zabiegi w ramach praktyki prywatnej. W ramach konsultacji pacjenta i kwalifikacji do zabiegu opiekuje się nim cały zespół lekarzy, ponieważ sama operacja jest tylko jednym z wielu elementów całego procesu leczenia.
Przeciwwskazania do zabiegu bariatrycznego obejmują między innymi: zagrożenie życia lub zdrowia obecnością chorób innych, niż otyłość, uzależnienie od alkoholu i/lub narkotyków, brak podejmowania jakichkolwiek prób leczenia przed decyzją o leczeniu operacyjnym, obecność zaburzeń psychicznych oraz niektórych zaburzeń odżywiania (w zespole interdyscyplinarnym to przeciwwskazanie powinien weryfikować psychiatra oraz psycholog).
Przygotowania do operacji bariatrycznej powinny trwać minimum 3 miesiące, choć optymalny okres to od 6 do 12 miesięcy. W ramach tego etapu chory, pod opieką zespołu specjalistów, musi osiągnąć wymaganą masę ciała, przy której możliwe będzie przeprowadzenie zabiegu (jej pułap jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta). Oprócz tego co jakiś czas monitorowane są jego parametry życiowe, morfologia i inne aspekty stanu zdrowia. U pacjentów z otyłością kompleksowy proces przygotowania do operacji bariatrycznej jest kluczowy dla osiągnięcia jak najlepszych efektów.
Chirurgicznych metod leczenia otyłości jest wiele, natomiast najczęściej wykorzystuje się 4 rodzaje procedur:
Zarówno w Polsce, jak i na świecie stosuje się najczęściej dwie metody - rękawową resekcję żołądka oraz wyłączenie żołądkowe.
Rekonwalescencja po operacjach bariatrycznych wykonywanych laparoskopowo ma łagodny przebieg. Pacjent, w przypadku prawidłowych wyników badań, może opuścić szpital już w drugiej dobie po zabiegu. Specjaliści podkreślają szczególną rolę aktywności fizycznej w dochodzeniu do siebie w okresie pooperacyjnym - pacjent może zacząć spacerować (na zezwnątrz czy na bieżni) już na kilka dni po wypisie (zależy to oczywiście od jego samopoczucia). Z całą mocą należy podkreślić, że leczenie bariatryczne nie kończy się na wykonaniu zabiegu. Pacjent zobowiązany jest do częstych kontroli w ośrodku, w którym odbyła się operacja. Mają one na celu zarówno weryfikację postępów w zakresie utraty wagi, jak i monitorowanie przebiegu chorób metabolicznych i ich wskaźników (cukrzycy, nadciśnienia i innych), których objawy powinny ulegać redukcji w miarę upływu czasu i utraty wagi.
Nie mniej istotny jest aspekt psychologiczny leczenia otyłości. Po operacji utrata masy ciała jest dość szybka, a pacjent musi przyzwyczaić się do nowego sposobu spożywania posiłków, do ciągłych zmian wyglądu oraz - ogólnie - do zmiany stylu życia. U niektórych osób tak szybkie efekty wywołują pozytywne odczucia, natomiast część pacjentów może przejawiać zachowania o cechach zaburzeń odżywiania, a także zaburzeń psychicznych. Z tego względu, w interdyscyplinarnym zespole sprawującym kontrolę nad postępami terapii, spadkiem wartości wskaźnika masy ciała i ogólnym zdrowiem pacjenta, powinien zajmować się psychiatra i/lub psycholog.
Powikłania zabiegów bariatrycznych są dość rzadkie - szacuje się, że dotykają one od 0,2 do maksymalnie 1% pacjentów. W okresie okołooperacyjnym (do 30 dni od zabiegu) może wystąpić u pacjenta krwawienie do jamy otrzewnej lub do układu pokarmowego, powikłania zakrzepowo-zatorowe (zwłaszcza, jeśli dana osoba po operacji nie podejmuje aktywności lub musi pozostać unieruchomiona), nieszczelności lub niedrożności przewodu pokarmowego obecne w polu zabiegowym. Długofalowe powikłania mogą z kolei obejmować wystąpienie anemii, niedoborów witamin i składników mineralnych, natomiast zazwyczaj pojawiają się one u pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń dietetycznych i w zakresie suplementacji (niezwykle istotnej w dłuższej perspektywie).
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.