Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Stan przedrzucawkowy, inaczej określany jako preeklampsja (dawniej gestoza, zatrucie ciążowe), to zespół objawów pojawiający się po 20 tygodniu ciąży, w okresie porodu lub połogu, który charakteryzuje się nadciśnieniem tętniczym i obecnością białka w moczu. Może dojść do uszkodzenia nerek, zaburzeń funkcji wątroby, łożyska, objawów neurologicznych i powikłań hematologicznych np. małopłytkowość, hemoliza, zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.
Nadciśnienie tętnicze jako powikłanie ciąży występuje u 5-10% ciężarnych. W okresie ciąży jest związane z istotnym ryzykiem pojawienia się powikłań u matki, jak również u płodu. Pacjentki, u których wcześnie występuje stan przedrzucawkowy ryzyko urodzenia martwego płodu wzrasta 4-krotnie. Ciężki stan przedrzucawkowy jest istotnym czynnikiem ryzyka przedwczesnego porodu. Według aktualnej klasyfikacji chorób nadciśnieniowych u kobiet w ciąży wyróżnia się:
Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest, gdy wartości ciśnienia tętniczego skurczowego wynoszą powyżej 140 mm Hg i/lub rozkurczowego powyżej 90 mmHg. O ciężkiej odmianie mówi się, gdy skurczowe ciśnienie krwi przekracza 160 mmHg i/lub rozkurczowe przekracza 110 mmHg.
Gestoza może obejmować liczne zmiany w wielu narządach Wśród objawów zatrucia ciążowego wymienia się nadciśnienie tętnicze oraz białkomocz. W ciężkich przypadkach pojawić się mogą bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, skąpomocz (mniej niż 400 ml na dobę), obrzęk płuc, zaburzenia świadomości, sinica, dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak nudności i wymioty. W badaniach laboratoryjnych, w zależności od zajętych narządów, wśród potencjalnych biochemicznych objawów gestozy wymienić można:
W przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów, zaburzeń w wynikach laboratoryjnych, pojawieniu się nadciśnienia tętniczego w ciąży należy skonsultować się z lekarzem.
Przyczyny zatrucia ciążowego jak dotychczas nie zostały wyjaśnione. Bierze się pod uwagę wpływ czynnych tkanek łożyska, uogólniony obrzęk płodu, występowanie trisomii u płodu, trombofilia, ciążowa choroba trofoblastyczna. Na zaburzony proces powstawania łożyska oraz zwiększone uwalnianie biologicznie aktywnych czynników łożyskowych mają wpływ czynniki środowiskowe, genetyczne, dietetyczne oraz stres. Poszukując przyczyn gestozy zwraca się także uwagę na rolę czynników immunologicznych związanych z nieprawidłowym rozpoznaniem przez układ odpornościowy alloantygenów płodu pochodzących od ojca. Jedną z głównych przyczyn stanu przedrzucawkowego jest nieprawidłowa implantacja trofoblastu – struktury tworzącej się po zapłodnieniu.
W grupie wysokiego zagrożenia stanem przedrzucawkowym znajdują się kobiety ciężarne chorujące na:
a także :
Umiarkowane ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego występuje u kobiet otyłych (BMI powyżej 30), poniżej 20 roku życia lub powyżej 40, w pierwszej ciąży, a także z dużym odstępem pomiędzy ciążami (ponad 10 lat). Zwiększone ryzyko obserwowane jest także w przypadku, gdy stan przedrzucawkowy wystąpił kiedyś u matki lub siostry kobiety ciężarnej lub gdy wcześniej urodziła dziecko hipertroficzne – płód był zbyt mały w stosunku do wieku ciążowego.
Postać płodowa, czyli wczesna, inaczej gestoza wczesna (ang. early-onset preeclampsia) najczęściej występuje już w II trymestrze ciąży. Często dotyczy kobiet w pierwszej ciąży. Wynika z nieprawidłowej implantacji trofoblastu i niedostatecznego przepływu krwi przez łożysko i/lub uszkodzenia śródbłonka naczyń. Im wcześniej w czasie trwania ciąży występuje, tym jego przebieg jest cięższy. Dochodzi do powikłań płodowych m.in. niedotlenienia wewnątrzmacicznego, a nawet zgonu wewnątrz macicy.
Postać matczyna, czyli późna (ang. late-onset preeclampsia) głównie dotyczy kobiet z grupy ryzyka – chorujących na otyłość, nadciśnienie, cukrzycę, dyslipidemię, choroby autoimmunologiczne. Najczęściej występuje po 34 tygodniu ciąży. Rozwój tej postaci jest wynikiem nasilania się wcześniej istniejących patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych. Zdarza się, że implantacja trofoblastu jest prawidłowa.
Rzucawka to wystąpienie stanu drgawkowego u kobiet z zatruciem ciążowym. Jest to stan zagrożenia życia matki i dziecka.
Na rozwój stanu rzucawkowego wpływ ma wiele czynników. Z tego powodu ciężko ocenić ryzyko jego wystąpienia. W badaniach przesiewowych coraz częściej wykorzystuje się zintegrowany test ryzyka wystąpienia preeklampsji zaproponowany przez FMF (Fetal Medicine Foundation – Fundacja Medycyny Płodu). Test wykonywany jest w 11-14 tygodniu ciąży. Bierze on pod uwagę wywiad położniczy, markery biofizyczne, a także biochemiczne – stężenie we krwi białka PAPP-A (ang. pregnancy-associated plasma protein A) lub czynnika wzrostu P1GF. W przypadku podwyższonego ryzyka lekarz dobiera postępowanie profilaktyczne.
Odpowiednie leczenie gestozy zależy od ciężkości choroby. Jest indywidualnie dobierane do pacjenta. Może obejmować m.in. leki obniżające ciśnienie. Często konieczna jest hospitalizacja. Jeśli stan przedrzucawkowy wystąpił po 37 tygodniu ciąży, jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest zakończenie ciąży - poród, zazwyczaj przez cesarskie cięcie.
W przypadku zwiększonego ryzyka stanu przedrzucawkowego wdrażane jest postępowanie profilaktyczne. Najczęściej polega na przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego (ASA) przed 16 tygodniem ciąży. W populacji o niskim spożyciu wapnia sugeruje się jego suplementację. U pacjentek z prawidłową masą ciała bardzo korzystnie wpływa wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych w okresie prenatalnym. Nie bez znaczenia jest także stosowanie odpowiedniej diety zbilansowanej pod kątem składników odżywczych i unikanie stresu zarówno przed, jak i w trakcie ciąży.
Kobiety chorujące na nadciśnienie przed ciążą powinny mieć dobrze wyregulowane leczenie oraz wykonywać laboratoryjne badania kontrolne - morfologia, kwas moczowy, kreatynina, lipidogram, glukoza za czczo, aminotransferazy, sód, potas. Należy regularnie wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego krwi i w razie wzrostu ciśnienia skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Powikłania stanu przedrzucawkowego mogą dotyczyć matki i dziecka. Zatrucie ciążowe może doprowadzić do poważnych konsekwencji u przyszłej mamy m.in.:
Powikłania stanu przedrzucawkowego dotyczą również rozwijającego się płodu. Mogą obejmować:
Ważne: stan przedrzucawkowy i rzucawka mogą zagrażać życiu matki i dziecka. Zespół objawów chorobowych może obejmować wiele narządów. Do głównych objawów zalicza się nadciśnienie tętnicze i białkomocz. W razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.