Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wszystkie przyszłe mamy doświadczają bólu kręgosłupa, który najczęściej pojawia się w połowie ciąży, około 20. tygodnia, ale może występować na każdym etapie ciąży. Wraz z postępem ciąży, obciążenie pleców rośnie, co zwiększa ból. Matki, które miały problemy z kręgosłupem przed ciążą, są bardziej narażone na ból pleców. Przyczyną bólu jest rosnący brzuch, przybieranie na wadze, rosnące piersi i działanie hormonów na organizm kobiety w ciąży. Zmiana środka ciężkości, która towarzyszy ciąży, jest najczęstszą przyczyną bólu. W trzecim trymestrze ciąży przyczyną dolegliwości bólowych w okolicy odcinka lędźwiowego może być nacisk powiększonej macicy na nerw kulszowy.
W czasie ciąży wyróżnia się dwa główne rodzaje bólu kręgosłupa:
Ból kręgosłupa podczas ciąży jest naturalnym zjawiskiem, ale czasem może świadczyć o poważniejszym problemie. Jeżeli ból pleców jest przeszywający, ostry, towarzyszy mu drętwienie - są to sygnały świadczące o potrzebie interwencji medycznej.
W początkowym okresie ciąży dolegliwości bólowe zazwyczaj zlokalizowane są w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Niektóre kobiety odczuwają ból pleców we wczesnej ciąży, czasami już w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Wówczas dolegliwości bólowe kręgosłupa zazwyczaj są niewielkie i krótkotrwałe. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży dochodzi do rozciągania się więzadeł macicy oraz poluźnienia struktur miednicy, co także może powodować ból pleców.
Ból pleców, który pojawia się drugiej połowie ciąży, jest zazwyczaj powiązany z anatomicznymi zmianami w ciele kobiety. Wymienić wśród nich można powiększenie brzucha, przesunięcie środka ciężkości ciała, pochylenie miednicy do przodu, a także pogłębienie lordozy mięśniowej - naturalnej krzywizny kręgosłupa. Ból może występować w odcinku piersiowym i szyjnym kręgosłupa, co najczęściej wynika z zmiany postawy ciężarnej, garbienia się i wysuwania głowy do przodu. Zmianie ulega rozkład sił, który działa na wszystkie struktury mięśniowo-szkieletowe. Przyczynia się to do zwiększonego napięcia mięśni. Może wywoływać tępy ból w okolicy łopatek, karku i ramion.
U dominującej liczby kobiet w ciąży dolegliwości bólowe pojawiają się w odcinku lędźwiowym, czyli w dole pleców. Ból ten może nasilać się wraz z postępującą ciążą, gdyż zwiększa się obciążenie kręgosłupa przyszłej mamy spowodowane nabieraniem dodatkowych kilogramów oraz rosnącym brzuchem. Pod koniec ciąży płód osiąga już dużą masę, co powoduje ucisk na splot lędźwiowo-krzyżowy, potęgując dolegliwości.
Ból kręgosłupa przed porodem wynika z silnego rozciągania się układu kostno-chrzęstnego macicy, jej więzadeł oraz dolnej części kręgosłupa, co umożliwia dziecku przeciskanie się przez kanał rodny. Indukowane jest to przez hormon - relaksynę. Wraz z końcem ciąży, ból kręgosłupa może świadczyć o rozpoczęciu akcji porodowej. Jeśli ból się nasila i towarzyszą mu skurcze macicy, które są coraz częstsze i regularne, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i udać się do szpitala.
Niekoniecznie. Ból pleców, szczególnie w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa, może być spowodowany infekcją układu moczowego, która jest stosunkowo częsta w czasie ciąży. Macica powiększająca się wraz z upływem czasu uciska moczowody, co powoduje trudności w odpływie moczu i może prowadzić do jego zastoju. To z kolei ułatwia rozwój infekcji w układzie moczowym. z tego powodu każda kobieta ciężarna, u której występuje ból pleców, powinna poddać się badaniom moczu, aby wykluczyć infekcję układu moczowego. W przypadku potwierdzenia zakażenia, lekarz zdecyduje o zastosowaniu antybiotyków. Ignorowanie infekcji układu moczowego może być niebezpieczne dla matki i dziecka.
Dolegliwości bólowe pleców w trakcie ciąży są zmorą ciężarnych. Czasami silny ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeżeli doskwiera Ci ból, poniżej wymieniamy kilka domowych sposobów na ból kręgosłupa:
Siedzenie przez cały dzień przy biurku jest szkodliwe dla pleców nawet jeśli nie jesteś w ciąży. Zadbaj o prawidłowy sposób siedzenia - połóż poduszkę za dolną częścią pleców i upewnij się, że Twoje stopy są płasko na ziemi lub podniesione na podnóżku, aby zredukować wygięcie dolnej części pleców. Zadbaj o regularne przerwy, aby wstać, rozciągnąć się i przejść się na krótki spacer.
Korzystnie działa aktywność fizyczna taka jak pływanie czy specjalne ćwiczenia zalecane przez fizjoterapeutę. Posiadając mocne mięśnie przykręgosłupowe, ból pleców i kręgosłupa jest znacznie mniej nasilony.
Aby uniknąć bólu pleców w czasie ciąży, najlepiej przejść z pozycji spania na brzuchu na pozycję na boku. Chociaż spanie na brzuchu może być wygodne, to może powodować dyskomfort, gdy rośnie brzuszek. W sprzedaży dostępne są specjalnie zaprojektowane poduszki ciążowe, zwiększające komfort w czasie snu.
Buty na wysokim obcasie mogą sprawiać, że wyglądasz i czujesz się świetnie, ale mogą również powodować ból pleców w czasie ciąży. Wysokie obcasy przesuwają miednicę z jej naturalnej pozycji i powodują większe wygięcie dolnej części pleców, co nie jest zalecane w czasie ciąży. Przejdź na buty sportowe z dobrym podparciem lub jeśli nie możesz sobie wyobrazić rezygnacji z obcasów, wybierz niższe.
Bycie świadomym swojego sposobu chodzenia również może łagodzić ból pleców w czasie ciąży. Wyobraź sobie, że chodzisz jak modelka na wybiegu, patrząc przed siebie z podniesioną głową, zrelaksowanymi ramionami, udami i mięśniami brzucha zaangażowanymi w podparcie kręgosłupa. To nie tylko prawidłowo ustawia Twoje ciało, ale również sprawia, że wyglądasz świetnie.
Prawidłowa technika podnoszenia jest ważna w czasie ciąży, aby zapobiec bólowi pleców. Podnosząc przedmioty, ugnij kolana i utrzymuj prosty kręgosłup. Do podnoszenia używaj mięśni nóg, a nie mięśni pleców. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Podczas ciąży dopuszczonym do stosowania lekiem przeciwbólowym jest paracetamol. Jeśli ból jest silny należy skonsultować się z ginekologiem.
Ból w ciąży może pojawić już na początku ciąży. Zazwyczaj jednak nasila się w II i III trymestrze ciąży. Najczęściej dotyczy dolnego odcinka kręgosłupa. Podstawą zapobiegania jego wystąpienia lub złagodzenia dolegliwości są regularne ćwiczenia mięśni przykręgosłupowych, odpowiadające m.in. za utrzymanie odpowiedniej postawy ciała. Jeżeli w trakcie trwania ciąży pojawi się silny ból pleców, należy skonsultować się z ginekologiem.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.