Łysienie poporodowe - nadmierne wypadanie włosów po porodzie - przyczyny, sposoby, jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży ?

Arykuł banner - Łysienie poporodowe - nadmierne wypadanie włosów po porodzie - przyczyny, sposoby, jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży ?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym jest łysienie poporodowe?

Wypadanie włosów po ciąży jest problemem, który dotyka większość kobiet po urodzeniu dziecka. Zjawisko to określane jako łysienie poporodowe lub telogenowe wypadanie włosów, zazwyczaj spowodowane jest zmianami hormonalnymi towarzyszącymi powrotowi organizmu do stanu sprzed ciąży. W okresie ciąży poziom estrogenów jest podwyższony, co powoduje, że włosy są grubsze i gęstsze. Po porodzie poziom estrogenów wraca do normy, ale poziom prolaktyny - hormonu stymulującego produkcję mleka - wzrasta. Te zmiany hormonalne wpływają na cykl życia włosa, co powoduje jego nadmierne wypadanie. Z tego powodu, większość kobiet doświadcza łysienia poporodowego.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Istnieje kilka innych czynników, które mogą przyczynić się do łysienia poporodowego, takich jak niedobór żelaza lub witaminy B12, nieodpowiednie odżywianie, choroby tarczycy, stres, a także niewłaściwa pielęgnacja włosów. Objawy łysienia poporodowego obejmują zauważalne przerzedzenia na całej głowie, a szczególnie w okolicy skroni, spowodowane rosnącymi tam cieńszymi i delikatniejszymi włosami. Nie ma potrzeby martwić się o całkowite wyłysienie, ponieważ wypadają tylko te włosy, które normalnie wypadałyby przez 9 miesięcy ciąży.

Cykl życia włosa a poporodowe wypadanie włosów

Fazy wzrostu włosa (cykl włosowy) to okres od początku wzrostu włosa aż do jego samoistnego wypadnięcia. Każdy włos ma swój własny cykl wzrostu, który jest niezależny od innych włosów. Długość ich trwania jest odmienna dla różnych typów mieszków, płci oraz okolic ciała. Wśród faz wzrostu włosa wymienia się:

  • fazę wzrostu (anagen)
  • fazę przejściową (katagen)
  • fazę spoczynkową (telogen)

Faza wzrostu włosa (anagen) trwa od 2 do 7 lat i jest czasem, w którym powinno znajdować się ponad 90% włosów na skórze głowy. Włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość dzięki podziałowi i różnicowaniu komórek. W tym okresie ukrwienie brodawki włosa jest największe.

Katagen to faza przejściowa, która trwa krótko - od kilku dni do 2 tygodni. Ta faza obejmuje tylko niewielką liczbę włosów, około 1-3%. Podczas katagenu wzrost włosa zostaje zahamowany, a włos przygotowuje się do wypadnięcia. Pod koniec tej fazy końcówka włosa oddziela się od brodawki włosa i przesuwa się bliżej powierzchni skóry. Podczas katagenu wzrost włosa spowalnia, a ukrwienie brodawki stopniowo maleje, opuszka zanika i przesuwa się w stronę naskórka. Zatrzymuje się również pigmentacja włosa.

Faza telogenu to ostatnia faza cyklu wzrostu włosa, która trwa od 2 do 4 miesięcy. W tej fazie mieszek włosowy kurczy się, a zrogowaciały korzeń leży blisko powierzchni skóry, praktycznie u ujścia gruczołu łojowego. Pod koniec fazy telogenu mieszek włosowy zaczyna tworzyć nową łodygę, a stara łodyga zostaje wypchnięta i może wypaść samoistnie lub w wyniku mycia lub czesania. Cały cykl następnie powtarza się.

Podczas ciąży wysoki poziom estrogenów wydłuża fazę wzrostu włosa, co powoduje, że wolniej przechodzą one w fazę spoczynku i nie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Dlatego też w trakcie ciąży wydaje się, że jest więcej włosów i są one gęstsze. Po porodzie, gdy poziom estrogenów wraca do normy, spora ilość włosów przechodzi nagle w fazę spoczynku, a dokładnie te, które miały wydłużoną fazę wzrostu, co prowadzi do nadmiernego wypadania włosów po ciąży.

Jak długo wypadają włosy po czasie ciąży?

Podczas ciąży hormony powodują, że włosy stają się grubsze i liczniejsze niż zwykle. Jednak w ciągu od jednego do trzech miesięcy po porodzie, zaczynają one wypadać w dużych ilościach. Proces ten zazwyczaj trwa kilka miesięcy, ale największe wypadanie następuje w ciągu 1,5-6 miesięcy od porodu. Czas karmienia piersią również sprzyja utracie włosów, ponieważ prolaktyna wydzielana w tym czasie może zahamować wzrost włosa i spowodować wypadanie. Poziom hormonów powraca do stanu sprzed ciąży po zakończeniu karmienia piersią.

Jak wzmocnić włosy - sposoby z apteki

Aby przyspieszyć wzrost i zapewnić prawidłowe odżywienie włosów po ciąży, warto korzystać z preparatów zawierających witaminy i minerały. Jednakże, takie środki nie wpłyną na zmniejszenie ilości wypadających włosów, ponieważ ich wypadanie jest spowodowane spadkiem stężenia hormonów po ciąży. Preparaty te mogą jedynie wzmocnić i przyspieszyć porost nowych włosów, działając bezpośrednio na ich cebulki i gruczoły łojowe. W składzie takich kosmetyków można znaleźć aminokwasy siarkowe, takie jak cysteina i metionina, które odpowiedzialne są za prawidłową strukturę włosa. Dodatkowo, biotyna, znana również jako witamina H, wpływa na wiele procesów, przyczyniających się do zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci, a witamina B6 jest niezbędna w procesie podziału komórek, w tym cebulek włosa. Cynk i miedź pomagają w ochronie przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego, a selen zapewnia włosom elastyczność i sprężystość. Warto jednak pamiętać, że jeśli stosuje się jakiekolwiek suplementy dla matek karmiących, należy sprawdzić, czy połączenie ich z preparatami na włosy nie przekracza zalecanych dziennych dawek poszczególnych witamin i minerałów.

Jak poprawić kondycję włosów w okresie karmienia piersią - pielęgnacja włosów u kobiet po porodzie

Po ciąży młodym mamom zaleca się delikatną pielęgnację włosów. Przed myciem warto je rozczesać, aby zmniejszyć ryzyko splątania i późniejszych problemów z rozczesaniem. Dodatkowo ułatwi to nałożenie szamponu i odżywki. Szampony do włosów to koncentraty - przed nałożeniem powinno się je rozpienić w małym pojemniczku (np. opakowaniu po lodach), a następnie powstałą pianą i wodą z pianą myć włosy. Ważne jest wybieranie kosmetyków o działaniu wzmacniającym i przyspieszającym porost włosów. Skuteczną metodą pielęgnacji jest stosowanie ampułek, masek oraz wcieranie wcierki do skóry głowy, wykonując jednocześnie masaż. To pozwoli na wzmocnienie, odżywienie oraz poprawienie ukrwienia skóry.

Podczas suszenia włosów unikajmy zawijania ich w turban, ponieważ wtedy są one najbardziej podatne na złamania i odkształcenia. Włosów nie powinno się pocierać o ręcznik, tylko delikatnie je odsączyć z nadmiaru wody. Ważne jest również ograniczenie używania prostownicy lub lokówki, ponieważ zabiegi te osłabiają cebulkę włosa. Prawidłowe suszenie włosów wymaga umiejętnego kierowania ciepłego powietrza na suchą już część włosów, aby uniknąć uszkodzeń.

Do rozczesywania włosów zaleca się użycie grzebienia z szerokim rozstawem zębów, który nie będzie przyczyniał się do ich wypadania. Splątane kosmyki należy najpierw delikatnie rozdzielić palcami. Jeśli włosy się plączą można zastosować specjalne serum ułatwiające rozczesywanie. Podczas nadmiernego wypadania włosów zaleca się ograniczenie farbowania, rozjaśniania oraz robienie trwałej, ponieważ zabiegi te dodatkowo osłabiają włosy.

Domowe sposoby na wypadające włosy po porodzie

Wypadanie włosów w ciąży jest naturalnie hamowane w wyniku wysokiego stężenia estrogenu. Włosy się zagęszczają i wzmacniają. Niestety radość z kondycji włosów nie trwa długo. Wkrótce po porodzie pojawia się problem nadmiernie wypadających włosów. W sytuacji, gdy włosy wypadają można postarać się zadbać o prawidłową dietę i pielęgnację, aby stymulować wzrost nowych włosów oraz poprawić kondycję już istniejących. Zaleca się:

  1. Spożywanie diety bogatej w witaminy i minerały, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i kondycji nowych włosów. Codzienne posiłki powinny zawierać pełnoziarniste przetwory zbożowe, mięso, jajka, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, mleko oraz zielone warzywa liściaste. Warto jadłospis uzupełnić o zdrowe oleje roślinne dodawane na zimno np. olej lniany, rzepakowy, oliwę.
  2. Odpowiednią pielęgnację włosów, dostosowaną do ich kondycji, w tym pamiętanie o peelingu trychologicznym, prawidłowym myciu szamponem oraz analizie składów używanych kosmetyków.
  3. Korzystanie z szamponów, odżywek i wcierek stworzonych specjalnie dla wypadających i osłabionych włosów.
  4. Wybieranie kosmetyków bez substancji drażniących i wysuszających.
  5. Regularne wykonywanie masażu skóry głowy, który pobudzi mieszki włosowe.
  6. Stosowanie technik radzenia sobie ze stresem: medytacja, aromaterapia, joga, zioła wyciszające, adaptogeny

Łysienie poporodowe jest spowodowane hormonalnymi zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety po urodzeniu dziecka. Podczas okresu ciąży poziom estrogenów we krwi jest bardzo wysoki, co powoduje, że włosy zaczynają rosnąć mocniej i stają się piękniejsze. Jednakże po porodzie poziom tych hormonów spada drastycznie, co prowadzi do zwiększonego wypadania włosów. Objawy łysienia poporodowego są dość charakterystyczne. Włosy zaczynają wypadać i stają się coraz cieńsze i słabsze. Włosy mogą wypadać w grupach, zwłaszcza w miejscach, gdzie włosy są w fazie telogenu, czyli w fazie spoczynku. Utrata włosów po ciąży może być szczególnie intensywna u kobiet karmiących piersią. Łysienie poporodowe trwa zwykle kilka miesięcy po ciąży, ale u niektórych kobiet może utrzymywać się dłużej. Odrost włosów po okresie intensywnego wypadania zwykle następuje po około 6-12 miesiącach od momentu, gdy włosy zaczęły wypadać. Ważne jest, aby nie panikować i czekać cierpliwie na powrót pięknych włosów. W celu poprawy kondycji włosów w okresie po porodzie szczególną uwagę należy zwrócić na poprawną pielęgnację oraz zbilansowaną dietę, która w razie potrzeby będzie uzupełniona o suplementację brakujących witamin i minerałów.

 

Przypisy

  1. França, Katlein, et al. "Comprehensive overview and treatment update on hair loss." (2013).
  2. Piérard-Franchimont, Claudine, and Gérald E. Piérard. "Alterations in hair follicle dynamics in women."BioMed Research International 2013 (2013).
  3. Harfmann, Katya L., and Mark A. Bechtel. "Hair loss in women." Clinical obstetrics and gynecology 58.1 (2015): 185-199.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - Kerabione Mama, 60 tabl.
Kerabione Mama, 60 tabl.
39.90 zł
Miniaturka artykułu - SKRZYPOVITA 40+ - 42 tabletki
SKRZYPOVITA 40+ - 42 tabletki
22.80 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł