Kosmetyki w ciąży - co stosować, a czego unikać? Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie.

Arykuł banner - Kosmetyki w ciąży - co stosować, a czego unikać? Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Kosmetyki zakazane w ciąży - czego unikać?

W skrócie, kosmetyki dla kobiet w ciąży powinny mieć proste, naturalne składy. Należy unikać nadmiaru składników aktywnych, substancji zapachowych, konserwantów i barwników. Wśród składników, których nie powinno być w kosmetykach dla ciężarnych wymienić można:

 • Retinoidy 
 • Kwasy AHA i BHA 
 • Triclosan 
 • Wyciąg z soi 
 • Algi 
 • Wyciąg z wierzby 
 • Borowina 
 • Heparyna 
 • Olejki eteryczne: bergamotkowy, rozmarynowy, goździkowy, cynamonowy, jałowcowy, lawendowy 
 • Formaldehyd 
 • Hydrochinon 
 • Ftalany 

Kosmetyki bezpieczne w ciąży - postaw na naturalne kosmetyki

Pielęgnacja w ciąży to bardzo wymagające zadanie. W wyniku zmian hormonalnych może pojawić się wiele problemów skórnych jak suchość, rozszerzone naczynka czy rozstępy w ciąży. z tego powodu warto używać zapewniające odpowiednią pielęgnację kosmetyki. Powinny być ukierunkowane na działanie nawilżające, natłuszczające, kojące, regenerujące, łagodzące, uszczelniające na naczynia krwionośne, wzmacniające tkankę łączną (profilaktyka rozstępów) oraz fotoochronne. W składzie powinny zawierać naturalne ekstrakty roślinne, emolienty i humektanty. Wśród składników bezpiecznych dla przyszłej mamy wymienić można związki takie jak:

 • gliceryna 
 •  pantenol 
 • allantoina 
 • betaina 
 •  kwas hialuronowy 
 • kolagen, elastyna 
 • NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) 
 • witamina C, E, z grupy B, K 
 • masło kakaowe, masło shea 
 • oleje roślinne: z dzikiej róży, kiełków pszenicy, kokosowy, migdalowy 
 • krzem 
 • mocznik 
 • escyna 
 • wyciąg z aloesu, ogórecznika, rumianku, wiesiołka, wąkrotki azjatyckiej, krokosza barwierskiego, arniki górskiej 
 • woski 

Kosmetyki dla kobiet w ciąży - elementy pielęgnacji skóry w ciąży

Okres ciąży jest wymagający pod kątem pielęgnacji ciała. Bardziej niż sama rutyna zmianie ulega to, jakie kosmetyki powinno się stosować w ciąży i podczas karmienia piersią. Bazując na bezpiecznych kosmetykach w ciąży, pielęgnacja twarzy powinna składać się z następujących etapów:

 • demakijaż 
 • mycie twarzy 
 • tonik 
 • serum nawilżające lub esencja 
 • krem nawilżający 
 • na dzień - krem z filtrem SPF 50+, na noc krem natłuszczający/regenerujący 
 • raz w tygodniu peeling enzymatyczny 


Niezmiernie ważna jest systematyka, by zapobiegać suchości skóry. W pielęgnacji ciała wykorzystuje się produkty takie jak emolienty do kąpieli, balsamy, masła do ciała, olejek do biustu, kremy zapobiegające rozstępom. Warto zadbać także o dobrej jakości krem do rąk i stóp.

Olejki eteryczne w balsamach do ciała

Podczas ciąży należy unikać stosowania skoncentrowanych olejków eterycznych na skórę, ponieważ wiele z nich może szkodzić rozwijającemu się płodowi i wpływać negatywnie na utrzymanie ciąży. Wśród tych olejków znajdują się olejki bergamotkowy, rozmarynowy, goździkowy, cynamonowy, jałowcowy, lawendowy.

Retinoidy - zakazane w ciąży?

Retinoidy to grupa substancji chemicznych, które są pochodnymi witaminy A, takimi jak retinol, palmitynian retinolu (retinyl palmitate, retinal palmitate) i retinaldehyd (retinal). Należy zdawać sobie sprawę z tego, że retinoidy są szkodliwe dla rozwijającego się płodu i mogą wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży. Dlatego, zarówno doustne leki zawierające retinoidy, jak i leki miejscowe, powinny zostać wyeliminowane z leczenia w czasie ciąży, a nawet do kilku miesięcy przed planowanym poczęciem dziecka. W kosmetykach, retinoidy często występują w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy przeciwzmarszczkowe oraz maski złuszczające, które są przeznaczone dla skóry problematycznej, trądzikowej lub dojrzałej.

Kwasy - czy można używać w ciąży?

Obecnie kosmetyki zawierające kwasy cieszą się dużą popularnością i posiadają szerokie grono zwolenników. W produktach, które są powszechnie dostępne na półkach drogerii, stężenie kwasów jest raczej umiarkowane. Niemniej jednak, stosowanie tych produktów podczas ciąży nie jest zalecane. Należy unikać takich kwasów jak: kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas migdałowy, kwas azelainowy oraz kwas trójchlorooctowy.
W przypadku kwasu salicylowego, zaleca się całkowite wyeliminowanie go z pielęgnacji skóry w czasie ciąży. Inne kwasy nie są zupełnie zakazane w czasie ciąży, ale ich stosowanie może prowadzić do nadmiernej reakcji skórnych, takich jak podrażnienia i nawet zwiększenie ryzyka powstawania lub pogłębiania przebarwień. Dlatego lepiej wstrzymać się z używaniem tych produktów do czasu po porodzie.

Formaldehyd - tego unikaj w ciąży!

Formaldehyd jest chemicznym związkiem, który stosowany jest w kosmetykach jako konserwant i składnik do utrwalania. Działa jako środek bakteriobójczy, który pomaga zabezpieczyć kosmetyk przed rozwojem bakterii, grzybów i pleśni, co jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania produktu. Jednak formaldehyd jest związkiem bardzo drażniącym i może powodować podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych. Ponadto formaldehyd uważany jest za potencjalnie rakotwórczy związek, co oznacza, że może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. Ze względu na te właściwości, jego stosowanie w kosmetykach jest regulowane prawem. W niektórych krajach jest całkowicie zakazany jako składnik kosmetyków, a w innych krajach jego stężenie jest ściśle kontrolowane i musi być oznaczone na opakowaniu produktu. Formaldehyd pojawia się w różnych kosmetykach, w tym w odżywkach do paznokci, klejach do rzęs, kosmetykach do prostowania keratynowego włosów, a także w niektórych żelach do mycia twarzy, szamponach i odżywkach do włosów. Często występuje pod innymi nazwami, takimi jak formaldehyd-kwartarnium-15, dimetylo-dimetylo (DMDM), hydantoin lub 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol (Bronopol).

Hydrochinon - odstaw na czas ciąży

Hydrochinon to substancja aktywna stosowana w niektórych kosmetykach przeznaczonych do redukcji przebarwień skórnych, takich jak piegi, plamy starcze czy przebarwienia potrądzikowe. Działa ona poprzez hamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za produkcję melaniny w skórze, co pomaga wyrównać koloryt skóry i zredukować jej przebarwienia. Jednakże stosowanie hydrochinonu w kosmetykach może wiązać się z pewnymi ryzykami. Długotrwałe stosowanie lub stosowanie w wysokich stężeniach może powodować niepożądane skutki, takie jak podrażnienia skóry, suchość, zaczerwienienia oraz ciemne przebarwienia, zwane odbarwieniami postzapalnymi. Ponadto, hydrochinon jest uważany za substancję potencjalnie rakotwórczą, co oznacza, że długotrwałe i nadmierne stosowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry. Może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego w ciąży jego stosowanie jest szczególnie przeciwskazane.

Ftalany - alergizujące składniki kosmetyków

Ftalany to związki chemiczne wykorzystywane do zmiany konsystencji produktów, nadając im elastyczność. Chociaż w badaniach na zwierzętach stwierdzono, że niektóre ftalany mogą szkodzić na układ rozrodczy, to w badaniach na ludziach nie zostało to jeszcze jednoznacznie potwierdzone. Jednak mogą powodować alergie, dlatego niektóre związki z tej grupy są zakazane w krajach Unii Europejskiej, takie jak dibutyl phthalane, benzyl butyl phthalane, di-pentyl phthalane, diisopentylphtalane, bis (2-Ethylhexyl)phthalate, (2-Methoxyethyl)phthalate.

Bezpieczne kosmetyki w ciąży na rozstępy

Dieta powinna zawierać witaminy i mikroelementy, takie jak witaminy A, C, E i z grupy B, krzem i cynk, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. W codziennej pielęgnacji poleca się kosmetyki zawierające substancje takie jak masło kakaowe, olej z dzikiej róży, witamina A i E, a także wyciąg z pereł i aloesu, może pomóc w redukcji ich widoczności. Krem na rozstępy powinien zawierać składniki takie jak krzemionka organiczna, wyciąg ze skrzypu i wąkrotki azjatyckiej, które dodatkowo stymulują procesy regeneracji naskórka, poprawiają krążenie i mają działanie przeciwzapalne oraz nawilżające.


Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety i wymaga od niej specjalnej troski o swoje zdrowie oraz zdrowie dziecka. Wybierając kosmetyki w ciąży, warto sięgnąć po produkty bezpieczne dla organizmu kobiety i jej dziecka.W trakcie trwania ciąży należy unikać wszystkich produktów o działaniu drażniącym, silnie złuszczającym czy uczulającym. Dobór odpowiednich kosmetyków powinien być oparty na przeanalizowaniu składu produktu. Czasami producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientek i tworzą specjalne kosmetyki z serii dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Podczas ciąży warto stosować kosmetyki zapewniające odpowiednią pielęgnację skóry, zwłaszcza w przypadku rozstępów, trądziku czy powikłań ciąży. Zaleca się unikać kosmetyków zawierających m.in. retinoidy czy salicylany. W trakcie ciąży warto sięgnąć po kremy z filtrem, aby zapobiec pojawianiu się przebarwień i chronić skórę przed promieniowaniem UV.Dzięki regularnej pielęgnacji skóra kobiety pozostanie w dobrej kondycji, a ona sama będzie czuła się piękna i zadbana.

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Ektin krople do oczu, 10ml