Ból głowy w ciąży - co oznaczają częste bóle u ciężarnej i jak je łagodzić?

Arykuł banner - Ból głowy w ciąży - co oznaczają częste bóle u ciężarnej i jak je łagodzić?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Migrena w ciąży skutecznie uniemożliwia czerpanie radości ze stanu błogosławionego. Silne bóle głowy odbierają siłę na normalne funkcjonowanie, przez co przyszłe matki spędzają całe dnie w łóżku. Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja z lekarzem prowadzącym. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań diagnostycznych, dzięki którym można wykluczyć rozmaite choroby i zaburzenia. Nigdy nie należy leczyć się na własną rękę, ponieważ przyjmowanie przypadkowych medykamentów może mieć negatywny wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka. Na specjalną uwagę zasługują domowe, a zarazem bezpieczne sposoby. Warto je wypróbować, aby poprawić swoje samopoczucie.

Czym jest migrena ciążowa?

Migrena ciążowa to napadowy ból głowy o pulsacyjnym charakterze. Wiele kobiet ma poczucie rozpierania w czaszce. Ból występuje zwykle po jednej stronie głowy, jednak promieniuje on od oczodołów do skroni i potylicy. „Atak” może trwać parę godzin, a nawet kilka dni. W skrajnych przypadkach ma on charakter nieprzerwany, co utrudnia wykonywanie obowiązków dnia codziennego. Bardzo często występują również takie objawy, jak nadwrażliwość na światło i zapachy, nudności, wymioty, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Migrena w pierwszym trymestrze jest częstym objawem ciąży. W dużej mierze odpowiada za to rozchwiana gospodarka hormonalna, która musi przywyknąć do nowej sytuacji. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo trwa proces adaptacji, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj częstotliwość napadów migreny słabnie w drugim trymestrze. W trzecim trymestrze silne bóle głowy nie powinny wcale występować.

Sięgając po fachowe opracowania o migrenie w ciąży można dowiedzieć się, że napady  najczęściej powracają w czasie połogu oraz karmienia piersią.

Rodzaje migreny w ciąży

  1. U niektórych ciężarnych pojawia się tzw. migrena z aurą. Warto jednak zaznaczyć, że jest to relatywnie rzadka dolegliwość. Pierwszy napad może być przyczyną ogromnego stresu. Bólom głowy towarzyszą zaburzenia widzenia, czyli błyski oraz mroczki. Zdarzają się także zaburzenia czucia, czyli mrowienie kończyn i kącików ust, niedowład rak lub nóg, nadwrażliwość na dotyk. W zdecydowanej większości przypadków objawy nie trwają dłużej niż 60 minut. Migrena z aurą jest uciążliwa, jednak nie świadczy o nieprawidłowościach ze strony organizmu matki lub nienarodzonego dziecka.
  1. Innym rodzajem schorzenia jest migrena z wymiotami. Oddawanie treści żołądkowych może nastąpić przed, w trakcie lub po napadzie bólu głowy. Czasami pojawiają się takie objawy, jak nadwrażliwość na dźwięki i światło, zawroty głowy. Trzeba pamiętać, że zaburzenia równowagi mogą prowadzić do upadku, więc należy zachować szczególną ostrożność. Na szczęście nie występują one u wszystkich kobiet skarżących się na napadowe bóle głowy.

Migrena w ciąży i domowe sposoby

O leczeniu farmakologicznym zawsze decyduje lekarz prowadzący. Zwykle jego wdrożenie nie jest konieczne, więc warto posiłkować się naturalnymi metodami walki z bólami głowy. Przedstawiono je poniżej.

  • Wysoka higiena życia – przyszła matka powinna mieć zbilansowaną dietę dopasowaną do rzeczywistych potrzeb. Należy obserwować swój organizm, gdyż dzięki temu można wyeliminować z jadłospisu produkty wywołujące niepożądane objawy. Częstotliwość napadowych bólów głowy można również zmniejszyć poprzez picie dużej ilości wody, odpoczynek w ciągu dnia, sen.
  • Kompresy – zimne lub gorące kompresy pomagają doraźnie, gdyż dzięki nim ból głowy maleje. Wiele kobiet poleca masowanie skroni przy użyciu kostek lodu. W sprzedaży znajdują się również poduszki elektryczne, które rozluźniają spięte mięśnie szyi. 
  • Kąpiel – relaks w wannie może sprawić, że migrena przejdzie szybciej. Ważne, aby woda nie była zbyt gorąca. Ciężarne, które z różnych przyczyn nie mogą wziąć kąpieli, powinny moczyć stopy w misce z ciepłą wodą.
  • Dostęp do świeżego powietrza – przyszłe mamy borykające się z migreną ciążową powinny pamiętać o tym, aby spędzać możliwie najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Warto także zadbać o wietrzenie mieszkania. Duża ilość tlenu jest niezbędna do tego, by organizm pracował prawidłowo.
  • Ograniczenie bodźców – wszystko zależy od przebiegu migreny. W przypadku nadwrażliwości na dźwięki czy światło należy unikać hałasów, zaciągnąć zasłony, zgasić światło. Ukojenie zmysłów pomaga wrócić do równowagi.
  • Masaże – polecane są w szczególności masaże skroni, głowy, czoła. Należy wykonywać je okrężnymi ruchami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić o pomoc bliską osobę.
  • Wysoka podaż magnezu – niedobory magnezu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. Właśnie dlatego dobrze jest wprowadzić do diety produkty zawierające ten pierwiastek, czyli np. kakao, kasza gryczana, banany, botwina, fasola. Alternatywą są suplementy diety, jednak bezwzględnie muszą one zostać dopasowane przez lekarza. 

Przypisy:

  1. Fritz S., Masaż leczniczy. Bóle głowy i górnego odcinka kręgosłupa, Elsevier Health Sciences Poland (2012)
  2. Marcus D., Bain P.A.,  Effective Migraine Treatment in Pregnant and Lactating Woman: A Practical Guide, Humana Press (2009)
  3. Marcus D., 10 Simple Solutions to Migraines Recognize Triggers, Control Symptoms, and Reclaim Your Life, New Harbinger Publications (2006)
  4. Maassen van den Brink A., MacGregor E.A., Gender and Migraine, Springer International Publishing (2019)
  5. Łukasik M., Owecki M.K., Kozubski W., Leczenie doraźne i profilaktyka napadów migreny, Katedra i Klinika Neurologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (2012)

Redakcja AptekaOlmed.pl

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml