Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) to jedna z najczęstszych przypadłości skórnych występujących u noworodków, niemowląt oraz nieco starszych dzieci, korzystających jeszcze z pampersów. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest podrażnienie skóry, pojawiające się na skutek kontaktu z materiałem pieluszki, a także innych okoliczności - maceracji naskórka, narażenia skóry na rozwój grzybów lub bakterii czy też w wyniku alergii kontaktowej. Niezależnie od przyczyny, przebieg pieluszkowego zapalenia skóry jest podobny u niemalże wszystkich dzieci - jego objawy to zwykle zaczerwienienie, ból, świąd, a także pęcherze, nadżerki i wysięk z podrażnionych miejsc. Na szczęście istnieją sposoby na to, by nie tylko skutecznie leczyć, ale przede wszystkim - zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry. Jakie to metody? Jak rozpoznać konkretną przyczynę dolegliwości u dziecka i jej przeciwdziałać? Czy pieluszkowe zapalenie skóry powinno być powodem zgłoszenia się do pediatry lub dermatologa? Poznaj najważniejsze informacje o PZS i sprawdź, jak się je leczy i które działania profilaktyczne będą najbardziej efektywne!
Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych dolegliwości skórnych (dermatoz) pojawiających się w okresie noworodkowym lub niemowlęcym. Często jego pierwszym etapem są odparzenia skórne, a więc zaczerwienienie konkretnych miejsc mających kontakt z materiałem pieluszki - jednak bez cech zakażenia patogenami. Jeśli odparzenia nie zostaną w porę złagodzone, wówczas mogą przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry.
Najczęściej pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się u maluchów w wieku pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia, jednak wystąpienie tej dolegliwości nie jest oczywiście wykluczone u dzieci starszych czy młodszych. Warto także dodać, że dermatoza ta może pojawić się także u osób w podeszłym wieku i pacjentów leżących (w tym z nietrzymaniem moczu i stolca), którzy na co dzień potrzebują zaopatrzenia higienicznego w postaci pieluch dla dorosłych.
Objawy rozwoju stanu zapalnego skóry w okolicy pieluszkowej są dość charakterystyczne. Warto także wiedzieć, że w przypadku braku interwencji, mogą się pogłębiać, a dodatkowo prowadzić do nadkażeń delikatnej skóry dziecka bakteriami lub drożdżakami. Wśród symptomów pieluszkowego zapalenia skóry wyróżnia się m.in:
Jeżeli wymienione powyżej objawy nie ustępują, a wręcz pogłębiają się, a dodatkowo z pęcherzyków sączy się żółtozielony, lepki, nieprzyjemnie pachnący płyn - wówczas można podejrzewać nadkażenie bakteryjne. Z kolei krostki i grudki występujące z podrażnieniem mogą być objawem zakażenia drożdżakami (mówimy wówczas o infekcji grzybiczej). Przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej skóry należy bezwględnie udać się do lekarza.
Tak, jak zostało to wspomniane, odparzenie skóry na pośladkach, w górnej części ud czy w okolicach narządów płciowych niemowląt i małych dzieci to „wstęp” do pieluszkowego zapalenia skóry. W niektórych źródłach obie te przypadłości w ogóle nie są rozróżniane, a „odparzenie pieluszkowe” jest traktowane jako potoczne określenie podrażnienia skóry (przy czym pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny - a nie jedynie otarcia czy chwilowe podrażnienie). Niemniej, w przypadku jego wystąpienia, należy jak najszybciej podjąć próby łagodzenia, poprzez „wietrzenie” pupy - a więc pozwalanie maluchowi na leżenie bądź przemieszczanie się bez pieluszki przez jak najdłuższy czas. Oprócz tego trzeba stosować preparaty łagodzące, zawierające takie substancje jak cynk czy alantoinę (o których piszemy poniżej). Szybkie podjęcie odpowiednich kroków pozwoli uniknąć przekształcenia się zwykłych podrażnień i odparzeń w przewlekłe i dokuczliwe pieluszkowe zapalenie lub inne choroby skóry.
Przyczyn PZS może być wiele i zazwyczaj jeśli dochodzi do rozwoju dermatozy i podrażnień, współwystępują one ze sobą. Czynniki sprzyjające pieluszkowemu zapaleniu skóry to:
Warto tutaj dodać, że skóra noworodka i niemowlęcia różni się od skóry dorosłego człowieka. Ma wyższe pH (w okolicach obojętnego, natomiast skóra dorosłych ma odczyn kwaśny), szybciej wchłania wodę i aplikowane na nią kosmetyki, jej bariera hydrolipidowa nie jest jeszcze w pełni ukształtowana (z uwagi na niską potliwość i niski poziom wydzielanego sebum). Wszystko to sprawia, że skóra maluszka staje się bardzo podatna zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne (powiązane z drażniącym działaniem produktów pielęgnacyjnych, materiałów pieluszek czy też wydzielin ciała - kału oraz moczu).
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry zależy przede wszystkim od zaawansowania dermatozy, ale również od możliwego nadkażenia. W przypadku, w którym rodzice podejrzewają infekcję grzybiczą lub bakteryjną (objawy wskazujące na ten stan opisaliśmy powyżej) powinni udać się do pediatry lub dermatologa dziecięcego, który - po wykonaniu odpowiednich badań - dobierze lek przeciwgrzybiczy lub przeciwbakteryjny (antybiotyk do podawania na skórę, a w ciężkich przypadkach - o działaniu ogólnoustrojowym).
Niemniej, w większości przypadków leczenie pieluszkowego zapalenia skóry będzie opierało się na stosowaniu preparatów miejscowych. I tak:
Przy leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry niezwykle ważna jest konsekwencja rodziców dziecka, a także dokładne stosowanie się do zaleceń lekarskich - zwłaszcza w kontekście podawania leków na skórę lub doustnie. Przerwanie terapii steroidowej lub antybiotykoterapii na własną rękę, od razu po ustąpieniu objawów (bez jej dokończenia według wskazań) może bowiem prowadzić do nawracania pieluszkowego zapalenia skóry i wywoływać jego objawy na nowo.
Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry powinna opierać się przede wszystkim na częstej zmianie pampersów - najlepiej co 2 do 4 godzin. Oprócz tego należy zapewnić dziecku jak najwięcej czasu bez pieluszki - by skóra mogła swobodnie „oddychać”, mieć dostęp powietrza, a także naturalnie schnąć. Ważna jest także pielęgnacja delikatnej pupy noworodka, niemowlęcia czy starszego dziecka - musi ona uwzględniać dokładne oczyszczanie z kału i moczu za pomocą czystej wody (najczęściej) lub z dodatkiem łagodnego środka myjącego, opartego na chroniących i natłuszczających skórę emolientach (w przypadku dużych i rozległych zabrudzeń ze stolca czy moczu). Osobną kwestią jest pielęgnacja skóry po umyciu - warto zaopatrzyć się w krem czy emulsję zawierającą antybakteryjny tlenek cynku(zapobiegający nadmiernemu rozwojowi wilgoci oraz zakażeniom), a także w substancje zmiękczające (lanolina, emolienty) oraz - w razie potrzeby - łagodzące podrażnienia (alantoina, pantenol i inne).
Aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry, warto także zwracać uwagę na wybór pampersów - powinny być wykonane z elastycznego materiału (nie tylko dopasowującego się do kształtu anatomicznego dziecka, ale również przepuszczającego powietrze), a także dostosowane do wieku i aktywności maluszka. Dobrym rozwiązaniem będą pieluszki ze specjalnym wkładem, zamieniającym wilgoć w żel, co zapobiega kontaktowi skóry z wilgocią oraz maceracji naskórka. W higienie okolicy pieluszkowej należy unikać kosmetyków wysuszających skórę, agresywnie działających, z zawartością alkoholu, mieszanek zapachowych, silnych detergentów i konserwantów. Słowem - trzeba wystrzegać się wszystkich tych substancji, które mogą podziałać drażniąco i przenikać do głębszych warstw skóry.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.