Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Na popęd seksualny składają się mechanizmu neurofizjologiczne, czynniki afektywne i procesy poznawcze. Główną rolę w pożądaniu seksualnym odgrywa układ dopaminowy. Ochota na seks jest wynikiem interakcji biologicznej energii seksualnej (libido), stopnia gotowości do angażowania się w konkretne zachowania seksualne z daną osobą, a także wartości seksualnych. Libido może zależeć od czynników genetycznych, stężenia hormonów płciowych, stanu zdrowia i trybu życia.
Spadek stężenia hormonów płciowych jest bardzo częstą przyczyną obniżenia libido. Spadek popędu płciowego może być również spowodowany czynnikami takimi jak:
W przypadku kobiet spadek libido może nastąpić także w okresie ciąży, połogu, laktacji, menopauzy (spadek estrogenów).
Najczęstszym hormonalnym czynnikiem obniżającym potencję u mężczyzn jest niski poziom testosteronu. Jego stężenie szczególnie ulega obniżeniu w okresie andropauzy - męskim odpowiedniku menopauzy. Przyczyną braku ochoty na seks może być również zbyt wysokie stężenie prolaktyny.
Nieodpowiednio dobrana antykoncepcja może być przyczyną obniżenia libido u kobiet. Może to wynikać ze zmian w stężeniu hormonów, jak również z zaburzenia naturalnego cyklu. Antykoncepcja hormonalna hamuje owulację w organizmie kobiety, a to właśnie w okresie okołoowulacyjnym większość kobiet odczuwa największa ochotę na seks. Warto pamiętać, że libido jest czymś bardzo indywidualnym u każdej kobiety. Obniżenie popędu seksualnego może być spowodowane nie samymi tabletkami, a ich skutkami ubocznymi np. zatrzymanie wody w organizmie lub wzrost masy ciała u wielu kobiet może powodować poczucie braku atrakcyjności. Jednym z działań niepożądanych antykoncepcji może być także suchość pochwy, przez co kobieta zaczyna podświadomie unikać aktywności seksualnej. Przy odpowiednio dobranych tabletkach antykoncepcyjnych kobiece libido powinno wrócić do normy.
Według badań wiele osób z niedoczynnością tarczycy i/lub chorobą Hashimoto doświadcza dysfunkcji seksualnych takich jak spadek pożądania, satysfakcji i doznawania orgazmu. Libido spada proporcjonalnie do wzrostu poziomu TSH oraz masy ciała. Często niedoczynności tarczycy towarzyszy podwyższony poziom prolaktyny. Wyregulowanie stężenia TSH powinno poprawić libido u kobiet i mężczyzn z niedoczynnością tarczycy. Jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia tarczycy warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub endokrynologiem.
Styl życia ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Przepracowywanie się i zaburzenia snu powodują narastające zmęczenie oraz zwiększają poziom stresu. Stawianie jako priorytet pogoni za karierą obniża zainteresowanie seksem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Negatywny wpływ na popęd seksualny mają także uzależnienia. Organizm uzależniony od alkoholu lub nikotyny na ogół w znacznie mniejszym stopniu odczuwa potrzebę zaspokajania potrzeb seksualnych.
Brak porozumienia, konflikty i trudna sytuacja w związku zawsze będą niekorzystnie oddziaływały na wiele aspektów relacji, w tym będą powodować spadek libido. Problemy w komunikacji partnerskiej mogą nasilać brak pewności siebie i kompleksy. Czasami dochodzi do zmiany postrzegania partnera w kategoriach seksualnych np. po urodzeniu dziecka. Zdarza się, że problemem są zbyt wysokie zadania postawione przed sobą w spełnieniu się w seksie, co stresuje i obniża ochotę na seks. Spadek libido może mieć również tak oczywistą przyczynę jak niezadowolenie z seksu z daną partnerką lub niespełnione oczekiwania seksualne. Czasami negatywne przeżycia seksualne z poprzednich związków także mają wpływ na spadek libido.
Maca (łac. Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum), nazywana także żeń-szeniem peruwiańskim, jest jednoroczną rośliną korzeniową pochodzącą z Ameryki Południowej. Częścią jadalną macy jest korzeń, który najczęściej suszy się i ściera na proszek. Maca jest źródłem wielu witamin i minerałów, a także związków bioaktywnych takich jak glukozynolany, fitosterole, katechiny, izotiocyjaniany, flawonoidy, taniny i saponiny. Maca wspomaga regenerację organizmu i korzystnie oddziałuje na układ odpornościowy. Może pomagać w łagodzeniu dolegliwości związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Działa jako naturalny afrodyzjak, podnosząc libido. Ponadto, badania pokazują, że korzystnie wpływa na płodność u mężczyzn. Stymuluje spermatogenezę oraz poprawia jakość nasienia poprzez wzrost ruchliwości i liczby plemników. Substancje zawarte w korzeniu macy wykazują działanie adaptogenne – zwiększają tolerancję organizmu na stres. Ponadto wykazują aktywność przeciwzapalną i antyoksydacyjną. Korzeń macy sprawdzi się nie tylko u osób z niskim libido, ale także z obniżonym nastrojem, narażonych na przewlekły stres, chronicznie zmęczonych.
Jak stosować macę? Suplementy z macy są sprzedawane w formie proszku, kapsułek, tabletek, ekstraktów wodnych i alkoholowych. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu produktu. Klasycznie jest to około 1 łyżeczka, czyli 3g proszku, a w przypadku kapsułek – 2 razy dziennie 1 kapsułka, z reguły zawierająca 500 mg preparatu. Aby zaobserwować korzystny wpływ na libido powinno się ją stosować przez przynajmniej 8 tygodni. Korzeń macy nie jest polecany dla osób z chorobami tarczycy, z zaburzeniami snu a także kobietom w ciąży i karmiącym.
Pierwsze objawy zmniejszenia ochoty na współżycie nie wymagają wizyty u lekarza. Najczęściej powodem jest przemęczenie, natłok sytuacji stresowych czy zmęczenie. Warto w takiej sytuacji postawić na odpoczynek i chwilę relaksu, postarać się wysypiać i zwiększyć aktywność fizyczną. W odstresowaniu pomóc może także aromaterapia np. z olejkiem lawendowym, pomarańczowym czy różanym. W aptekach i zielarniach dostępne są ekstrakty roślinne działające jak afrodyzjaki u kobiet i mężczyzn. Roślina, która najsilniej wpływa na libido u mężczyzn to maca (Lepidium meyneii). Apetyt na seks może podnieść także cytryniec chiński (łac. Schisandra chinesis), miłorząb japoński (Ginko bilobae) oraz berberyna.
Podstawą leczenia zaburzeń libido jest poznanie ich podłoża. Jeżeli problemy z libido spowodowane są przez zaburzenia gospodarki hormonalnej, problemy z erekcją, zaburzenia psychiczne czy inne choroby podstawą jest leczenie przyczynowe. Należy skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia. W przypadku przyczyn psychogennych zalecana jest dodatkowo psychoterapia. Kiedy podejrzewamy, że spadek popędu seksualnego wywołany jest przez problemy w związku najlepszym rozwiązaniem będzie terapia partnerska. A co jeżeli nie potrafimy określić podłoża problemów z współżyciem? Najlepiej udać się po poradę do lekarza seksuologa.
Niektórym produktom spożywczym przypisuje się właściwości afrodyzjaków. Wymienić wśród nich można produkty takie jak:
W celu podsumowania całego artykułu, stworzyliśmy listę 15 sposobów na podniesienie libido:
Przypisy
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.