Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Olejek różany pozyskiwany jest głównie z damasceńskiej (łac. Rosa damascena) lub róży stulistnej (łac. Rosa centifolia ) metodą destylacji parowej. Para wodna uwalnia olejki eteryczne z płatków do powietrza. Następnie po ochłodzeniu, olejek skrapla się i naturalnie oddziela od wody ze względu na różnice w gęstości. Jako produkt uboczy w tym procesie powstaje woda różana (hydrolat różany), który także znajduje zastosowanie w kosmetyce. Olejek różany jest jednym z najdroższych olejków na świecie. Jego wysoka cena wynika z ogromnej ilości surowca jaki jest potrzebny do produkcji. Aby otrzymać 1 kg olejku potrzeba nazbierać od trzech do pięciu ton kwiatów róży. Największymi producentami cennego olejku różanego są obecnie: Bułgaria, Maroko, Turcja, Egipt oraz Francja.
Olejek eteryczny otrzymywany z zawiera w swoim składzie m.in. alkohole monoterpenowe, citronellol, geraniol, nerol, linlool, antocyjany, glikozydy. Za najbardziej wartościowy przyjmuje się olejek z róży damasceńskiej.
Olejek zapachowy jest stosowany w aromaterapii ze względu na jego działanie relaksacyjne, uspokajające, poprawiające nastrój i obniżające niepokój. Może przyczyniać się do obniżenia stężenia kortyzolu, określanego jako „hormon stresu”. Jest również popularnym afrodyzjakiem. Dodany do kominka zapachowego ma działanie pobudzające i podnoszące libido. Olejek z dodawany jest także do olejków do masażu czy kosmetyków ze względu na jego działanie przeciwzapalne, wygładzające i właściwości antyseptyczne.
Naturalny olejek różany ma szerokie zastosowanie. Używany jest m.in. do produkcji perfum i kosmetyków. Znajduje także zastosowanie w aromaterapii. Kilka kropli olejku można dodać również do olejku do masażu. Olejek eteryczny do stosowania w pielęgnacji skóry zazwyczaj sprzedawany jest w stężeniu 5% z domieszką innych olejów np. jojoba czy arganowego. Nie należy go stosować bezpośredni na skórę w postaci nierozcieńczonej.
Olejek różany można stosować na:
Olejek różany jako element wcierki do skóry głowy stymuluje cebulki włosów do wzrostu. Dodany do maski do włosów lub mieszanki do olejowania włosów działa zmiękczająco, poprawia ich kondycję, ułatwia rozczesywanie i nadaje blasku. Wmieszany do kremu do twarzy lub serum olejowego będzie działał łagodząco i przeciwzapalnie. Najczęściej polecanym stężeniem jest 1%. Aby je uzyskać najłatwiej skorzystać z olejku 5-cio procentowego zawieszonego w oleju roślinnym – 5 ml takiego oleju należy dodać do 20ml kremu lub serum, aby uzyskać stężenie olejku różanego 1%.
Kupując czysty olejek różany przed dodaniem do kominka zapachowego należy go rozcieńczyć. Przyjmuje się około 5 kropli olejku na 2 łyżki wody. Kilka kropli można także dodać do kąpieli lub olejku do masażu.
Przede wszystkim olejku różanego nie wolno nakładać bezpośrednio na skórę w postaci nierozcieńczonej. Nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, i małych dzieci. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość lub alergia na olejek różany. Ostrożność powinny zachować osoby z alergiami skórnymi, skóra wrażliwą, wrażliwe na silne zapachy.
Oleje roślinne były od wieków wykorzystywane do różnych celów – w kosmetykach, produktach leczniczych oraz w żywności. Są coraz powszechniej stosowane w produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów, twarzy i ciała. Jednym z hitów ostatnich lat jest olej z dzikiej róży (ang. Rosehip oil). Działa antyoksydacyjnie, wspomaga gojenie się ran i odbudowę ochronnej bariery hydrolipidowej. Posiada właściwości przeciwzapalne i nawilża skórę.
Olej z dzikiej róży może być wytwarzany zarówno z samych nasion, jak i z całego owocu. Najczęściej tłoczony jest z całości – owocu wraz z nasionami. Olej zwiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe:
Olej z dzikiej róży ze względu na swój skład cechuje się wielokierunkowym działaniem. Uelastycznia i rozjaśnia skórę, łagodzi zaczerwienienia, stany zapalne, wygładza drobne zmarszczki. Wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową. Przyspiesza proces gojenia. Korzystnie działa także na włosy, zwiększając ich elastyczność i chroniąc przed kruszeniem się. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu oraz przeciwutleniającemu stosowanie zewnętrznie oleju różanego może uzupełnić leczenie różnych chorób zapalnych skóry np. atopowego zapalenia skóry. Wspomaga gojenie się ran i blizn. Wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi podrażnienia.
Olej z dzikiej róży sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ze względu na swoje właściwości rozjaśniające i przeciwzapalne, będzie dobrym wyborem dla osób z trądzikiem i skłonnościami do powstawania niedoskonałości. Kosmetyki z olejkiem z dzikiej róży często są dedykowane do pielęgnacji cery wrażliwej i naczynkowej. Właściwości regenerujące i przeciwstarzeniowe docenią osoby z cerą dojrzałą. Dzięki temu, że wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i działa nawilżająco, będzie dobrym rozwiązaniem także w pielęgnacji skóry suchej.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.