Szybka ścieżka onkologiczna i zielona karta DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego) - jak przebiega szybka terapia onkologiczna i co zawiera pakiet onkologiczny?

Arykuł banner - Szybka ścieżka onkologiczna i zielona karta DILO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego) - jak przebiega szybka terapia onkologiczna i co zawiera pakiet onkologiczny?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Co to jest zielona karta DILO?

Zielona karta DILO to potoczne określenie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W rzeczywistości nie ma ona zielonego koloru, lecz biały. Została ona wprowadzona w 2015 roku wraz z pakietem onkologicznym. Pakiet ten to zbiór przepisów, mających na celu przyspieszenie i poprawę diagnostyki oraz leczenia nowotworów w Polsce. Założeniem pakietu onkologicznego jest, aby każdy pacjent onkologiczny otrzymał niezbędne leczenie oraz diagnostykę. Dedykowany jest pacjentom, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy, a pacjent jest w trakcie diagnostyki lub leczenia. Pakiet onkologiczny nie jest objęty limitami Narodowego Funduszu Zdrowia – NFZ zapłaci szpitalom, które mają podpisany kontrakt na pakiet onkologiczny za wszystkie badania i procedury medyczne. Wszyscy pacjenci onkologiczni otrzymają niezbędne leczenie. Placówki, które mają podpisany kontrakt z NFZ na drzwiach wejściowych mają tabliczkę z napisem „szybka terapia onkologiczna”.

Karta DiLO składa się z dwóch stron. Wypełnia ją lekarz, a pacjent dostaje wersję drukowaną. Karta traktowana jest jak skierowanie priorytetowe.Wyznaczone są maksymalne terminy na zrealizowanie poszczególnych etapów leczenia. Od dnia zgłoszenia się pacjenta do specjalisty a rozpoznania nowotworu nie może minąć więcej niż 7 tygodni. W celu przyspieszenia opracowania planu leczenia i podejścia interdyscyplinarnego zbiera się zespół lekarzy różnych specjalizacji (konsylium), które ustala plan leczenia m.in. czy będzie niezbędna chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne. Czas od momentu zgłoszenia się pacjenta do szpitala a rozpoczęcia leczenia nie powinien przekroczyć 2 tygodni. Choremu przypisywany jest asystent pacjenta (koordynator leczenia), do którego pacjent może dzwonić. Koordynator pilnuje wyznaczonych terminów, a także pomaga pacjentowi w sprawach administracyjnych, kompletowaniu dokumentacji medycznej oraz w komunikacji z lekarzami. Po zakończeniu leczenia, karta DiLO jest zamykana, a lekarz przechodzi pod opiekę lekarza onkologa, a następnie lekarza rodzinnego. Szczegółowe informacje o karcie można doczytać na stronie rządowej: www.pakietonkologiczny.gov.pl.

W karcie lekarze zapisują informacje o przebiegu całego procesu leczenia i diagnostyki nowotworu.

Kto może wystawić kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny) ma prawo wystawienia zielonej karty DiLO i skierowania pacjenta do odpowiedniego specjalisty, jeżeli na podstawie wstępnych badań i objawów chorego stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego. Może on także zlecić wstępne badania, które mogą być pomocne w procesie diagnostyki.

Kartę DiLO wystawić może:

  • lekarz rodzinny (lekarz POZ)
  • lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (lekarz AOS)
  • lekarz udzielający świadczeń w ramach programów zdrowotnych
  • lekarz specjalista w szpitalu

Po zakończonym leczeniu onkologicznym, jeżeli wystąpi podejrzenie nawrotu choroby, karta diagnostyki i leczenia onkologicznego może być wystawiona przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę. Karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego nie może wystawić lekarz pracujący w gabinecie prywatnym

Diagnostyka w ramach pakietu onkologicznego

Diagnostyka podstawowa bazuje na badaniach diagnostycznych dostępnych w koszyku świadczeń gwarantowanych. Zlecana jest przez lekarza rodzinnego, który na podstawie uzyskanych wyników podejmuje dalsze decyzje i razie potrzeby zakłada kartę DiLO i kieruje do onkologa. Dalsza diagnostyka, którą nadzoruje specjalista, przeprowadzana jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu. Ten etap nie powinien być dłuższy niż 28 dni. W przypadku rozpoznania nowotworu, lekarz zleca diagnostykę pogłębioną. W jej zakresie realizowane są badania, które są niezbędne do oceny stadium zaawansowania nowotworu, jego rodzaju i ewentualnych przerzutów. Czas trwania tego etapu nie powinien być dłuższy niż 21 dni.

Szybka ścieżka onkologiczna - krok po kroku - Jak przebiega szybka terapia onkologiczna i co zawiera pakiet onkologiczny?

Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył ofertę świadczeń w ramach pakietu onkologicznego, niektóre placówki medyczne preferują leczenie pacjentów bez karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Jest to spowodowane potrzebą szybkiego rozpoczęcia leczenia i uniknięcia procedur związanych z kartą. Niemniej jednak, jej posiadanie jest zalecane, ponieważ skraca średni czas oczekiwania na leczenie o około 2 tygodnie. Kartę DiLO można uzyskać jedynie w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ. W przypadku zmiany lekarza lub ośrodka, pacjent może uzyskać nową kartę DiLO, a stara karta zostanie zamknięta. W placówkach leczących w ramach pakietu onkologicznego, czas oczekiwania na wizytę lub badanie diagnostyczne nie powinien przekroczyć tygodnia. Warto zauważyć, że karta DiLO nie jest wystawiana dla pacjentów, którzy chcą zbadać się profilaktycznie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad i zleci wstępne badania diagnostyczne. Karta DiLO może zostać wystawiona przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty w placówce medycznej posiadającej kontrakt z NFZ. Wizyta u lekarza onkologa może być umówiona bez skierowania, a termin pierwszej konsultacji powinien zostać ustalony w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia się pacjenta z kartą DiLO. Po zakończeniu badań i analizie wyników odbywa się konsylium lekarskie, na którym ustala się plan leczenia i wyznacza koordynatora terapii, który zapewni wsparcie informacyjne, administracyjne i organizacyjne, w tym pomoc w komunikacji między pacjentem a zespołem terapeutycznym w trakcie leczenia.

Szybka ścieżka onkologiczna ma 6 głównych etapów:

  1. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu
  2. Wystawienie Karty DiLO
  3. Wizyta w poradni u lekarza onkologa
  4. Konsylium lekarskie
  5. Rozpoczęcie leczenia onkologicznego
  6. Monitorowanie po zakończeniu leczenia onkologicznego

W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający świadczeń w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak również lekarz specjalista w poradni jest uprawiony do wydania karty DiLO. Umożliwia ona uzyskanie świadczeń w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2017 roku w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (Dz. U. 2017.1250).
  2. Ustawa z dnia 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2014 r., poz. 1138, z późn. zm.).
  3. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. Z 2014 r., poz. 1442).
  4. Uchwała nr 208 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 roku w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2016-2024 pod nazwą "Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych" (M.P. 2015 poz. 1165).
  5. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. Z 2014 r., poz. 1441).
  6. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2014 roku w sprawie wskaźników rozpoznawania nowotworów (Dz. U. Z 2014 r., poz. 1810).

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł