Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Choroby nowotworowe są jednym z wiodących problemów zdrowotnych na świecie. Z ich powodu rocznie umiera 9,6 milionów ludzi. W Polsce nowotwory są odpowiedzialne za około 26,5% wszystkich zgonów. Do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, poza czynnikami genetycznymi przyczyniają się niekorzystne wpływy środowiskowe: stres, nieodpowiednia dieta, niska aktywność ruchowa, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, skażenie środowiska oraz promieniowanie jonizujące. Coraz częściej opisywany jest negatywny wpływ czynników psychologicznych, w tym zaburzeń lękowych. Ponadto, onkogenezie sprzyja przewlekły stan zapalny w organizmie.
Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest rak sutka. Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu wykazuje tendencję wzrostową o około 1.5% rocznie, jednak związane jest to między innymi z jego większą wykrywalnością z powodu wzrostu świadomości społeczeństwa w kwestii samobadania piersi oraz zwiększenia dostępności badań obrazowych takich jak USG czy mammografia. Ze względu na stosunkowo dobrą wykrywalność i skuteczne leczenie, rak piersi nie jest przyczyną największej umieralności z powodu nowotworów u kobiet. Największą ilość zgonów powodują nowotwory złośliwe płuc oraz żołądka. Częstymi nowotworami wśród kobiet jest również rak jelita grubego, narządów płciowych oraz układu moczowego.
Czynniki ryzyka raka piersi możemy podzielić na niemodyfikowalne oraz modyfikowalne (te, na które mamy wpływ). Do pierwszej kategorii zaliczymy wiek powyżej 45 lat, obecność mutacji genetycznej BRCA1, BRCA2 (rozwój raka piersi u 50-60% osób z występującą mutacją), występowanie raka piersi w rodzinie, czynniki hormonalne (wczesna miesiączka, późna menopauza). Do czynników, które możemy modyfikować należy otyłość, nieodpowiednia dieta oraz nadużywanie alkoholu. Kobiety, u których występują czynniki sprzyjające zachorowaniu na raka piersi powinny szczególną uwagę zwracać na styl życia oraz regularne badania.
Rak jelita grubego jest jedną z tych chorób, w rozwoju których niezdrowy tryb życia pełni ogromną rolę. Nadwaga i otyłość, palenie papierosów, mała aktywność fizyczna, spożywanie czerwonego mięsa, dieta uboga w warzywa i owoce, jak również spożywanie alkoholu (powyżej 30g na dobę) drastycznie zwiększa szansę na zachorowanie.
Rozwój nowotworów nie zależy jedynie od sposobu odżywiania. Na ryzyko ich rozwoju wpływają zarówno czynniki genetyczne, osobnicze i środowiskowe. Niemniej jednak, styl życia, w tym dieta, mogą odgrywać ogromną rolę protekcyjną, zmniejszając szanse zachorowania. Składniki odżywcze zawarte w żywności mogą spełniać rolę ochronną, jak również niedobór niektórych z nich – zwiększać szansę na zachorowanie. Naukowo udowodniono, że dieta uboga w wapń zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi, natomiast niedobory selenu – raka jajnika, szyjki macicy i endometrium.
10 kroków do zdrowia
W celu zmniejszenia ryzyka choroby nowotworowej musimy wziąć pod lupę swój styl życia i wprowadzić w nim korzystne nawyki:
Piśmiennictwo
1. Szawłowski, Andrzej W.; Gromadzka-Ostrowska, Joanna; Paluszkiewicz, Piotr; Słodkowski, Maciej; Sobocki, Jacek. Żywienie w chorobach nowotworowych. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020, 1093 s. ISBN 978-83-200-6075-1
2. Knuuti, J., et al., 2019 ESC Guidelines for the diagnosis and management of chronic coronary syndromes. Eur Heart J, 2020. 41(3): p. 407-477.
3. Venturini, E., et al., Oncology and Cardiac Rehabilitation: An Underrated Relationship. J Clin Med, 2020. 9(6).
4. Kitajewska W., S.W., Kopański Z., Maslyak Z., Sklyarov I., Choroby cywilizacyjne i ich prewencja. J. Clin. Healthc, 2014(1): p. 3-47.
5. Szczeklik A., G.P., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych. 2014.
6. Meder, J., Podstawy Onkologii Klinicznej. 2011, Warszawa: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.