Potówki - czym są? Objawy i przyczyny potówek. Jak leczyć potówki i dzieci i dorosłych?

Arykuł banner - Potówki - czym są? Objawy i przyczyny potówek. Jak leczyć potówki i dzieci i dorosłych?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Potówka to stan skóry spowodowany wzmożoną potliwością. Potówki szczególnie powszechne u noworodków i małych dzieci, chociaż doświadczyło jej wielu dorosłych. Jak pozbyć się potówek i co zrobić, aby się nie powtórzyły? Potówka nie jest niebezpieczną chorobą, ale wyjątkowo nieprzyjemną. Przynajmniej raz w życiu najprawdopodobniej każdy napotkał ten problem. Potówka to wysypka, która pojawia się w odpowiedzi na przegrzanie i zwiększoną potliwość. Na tę chorobę cierpią zarówno niemowlęta, jak i dorośli, chociaż potówka jest zwykle uważana za chorobę wieku dziecięcego. Pozbycie się potówki może być trudne. Bez odpowiedniego leczenia podrażnienie i swędzenie mogą utrzymywać się przez długi czas.

Potówki – objawy i rodzaje

Mówiąc o objawach potówki, należy od razu zauważyć różne rodzaje podrażnień, ponieważ każdy rodzaj ma swoje objawy.

Najprostszą i najbezpieczniejszą formą są krystaliczne potówki. Przejawia się w małych (do milimetra) bezbolesnych wysypkach - są to małe bąbelki, które znajdują się obok siebie i mogą się łączyć. Takie wysypki zlokalizowane są na szyi, twarzy, czole – potówki na twarzy i szyi, tułowiu, a także w miejscach zginania nóg i ramion. Często pojawia się przez krótki czas i szybko znika przy zachowanej normalnej higienie.

Bardziej niebezpieczny jest inny rodzaj potówki, jak czerwony (zapalny). Objawia się:

  • Wysypką w postaci większych pęcherzy (do dwóch milimetrów) z czerwonymi zaognionymi wieńcami. W tych bąbelkach obserwuje się mętną zawartość.
  • Swędzenie, które może być dość silne i przeszkadzać pacjentowi, sprawiając mu dyskomfort.
  • Mokre skórki. Jeśli się pojawią, oznacza to, że infekcja bakteryjna dołączyła do podstawowej choroby u osoby dorosłej - czyli pojawiła się komplikacja.

Zwykle czerwona odmiana choroby jest zlokalizowana pod pachami, na brzuchu i na skórze między pośladkami, a także na fałdach łokciowych, przedramionach. U osób otyłych często pojawia się w pachwinie. W przeciwieństwie do poprzedniej opcji, ta nie znika sama i zawsze wymaga ukierunkowanego leczenia.

Jeśli przebieg potówki jest skomplikowany, może rozwinąć się tzw. forma grudkowa z ostrym stanem zapalnym. Pojawiają się już nie tylko swędzenie, ale także objawy zatrucia. Skóra jest bolesna, stan pacjenta złożony. Taką chorobę można wyleczyć tylko specjalnie dobranymi lekami - w niektórych przypadkach wymaga to więcej niż miesiąca.

Innym rodzajem potówki u dorosłych jest apokrynowa. Wiąże się to z pracą specjalnych gruczołów, które znajdują się na otoczce brodawki sutkowej, w odbycie, pod pachami, a także u kobiet w okolicy warg sromowych większych. W tych miejscach pojawia się niewielka wysypka, a także specyficzne skupiska w okolicy gruczołów. Te zmiany często pękają bezpośrednio pod skórą i łączy się z nimi proces zakaźny. W takim przypadku wymagana jest również pomoc specjalisty.

Potówki – przyczyny

Zasadniczo, przy potówkach, dotknięte są obszary skóry o niewystarczającej wentylacji:

  • obszary naturalnych fałd ciała (fałdy pachowe, pachwinowe, kolanowe i łokciowe),
  • okolice gruczołów sutkowych u kobiet i bardzo otyłych mężczyzn,
  • okolica za uszami u dzieci i dorosłych z gęstym owłosieniem,
  • obszar między udami, jeśli występują obtarcia,
  • obszar stale pod ubraniem (obszar pod stanikiem, kąpielówkami, pieluchami), bandaże, bandaże.

Przyczyniają się do rozwoju potówek: syntetyczna odzież, gęste, nieoddychające tkaniny, gorączka, wysokie temperatury powietrza połączone z dużą wilgotnością, urazy i otarcia skóry, stosowanie kremów, olejków, tłustych baz kosmetycznych zatykających pory, cukrzyca, choroby metaboliczne, nadwaga.

Przyczyny nadmiernej potliwości mogą obejmować nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego organizmu, niewystarczające funkcjonowanie serca, naczyń krwionośnych, nerek oraz zaburzenia układu nerwowego. Czasami na wzrost pocenia się (nadpotliwość) ma wpływ czynnik genetyczny, tj. dziedziczność i miejsce zamieszkania. W gorących krajach aklimatyzacji zawsze towarzyszy zwiększone pocenie się, a lokalni mieszkańcy mają skłonność do nadmiernej potliwości.

Przyczyny potówek u dorosłych:

  • Nadpotliwość. U osób z nadmierną potliwością choroba może stać się przewlekła.
  • Poważne zaburzenia metaboliczne. Ponieważ pot jest częścią reakcji metabolicznych, niektóre choroby mogą wpływać na jego wytwarzanie i parowanie.
  • Niektóre patologie endokrynologiczne - na przykład cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy.
  • Niektóre choroby układu nerwowego.
  • Gorączka, wysoka temperatura przez długi czas. W tym stanie pot jest zawsze aktywnie wydzielany, więc na skórze może pojawić się wysypka.
  • Otyłość lub po prostu nadwaga. Z dodatkowymi kilogramami ludzie mają tendencję do pocenia się znacznie mocniej, co może również prowadzić do podrażnień skóry.
  • Bezczynność, stały kontakt skóry z łóżkiem. Takie kłujące ciepło u dorosłych występuje u obłożnie chorych lub u osób, które z powodu pewnych chorób mało chodzą, ale dużo leżą lub siedzą.

Potówki – czynniki prowokujące

  • Gorący, suchy klimat z dużą potliwością i wysoką wilgotnością z wysokimi temperaturami.
  • Sport aktywny i ciągły, w którym człowiek dużo się poci, a sam pot jest stale na skórze.
  • Praca związana z intensywną aktywnością fizyczną lub przebywaniem w gorących pomieszczeniach. Na przykład ludzie dużo się pocą, jeśli pracują w fabrykach w pobliżu gorących piekarników.
  • Źle dopasowane buty. Jeśli mocno uciska stopę i nie dostarcza wystarczającej ilości powietrza, na skórze nóg może pojawić się potówka.
  • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków: bardzo gęstych i odżywczych kremów, gdy skóra jest gorąca. Na przykład może pojawić się wysypka na twarzy (potówka na twarzy), ponieważ w letnie upały kobieta nakłada bardzo ciężki podkład.
  • Nieprzestrzeganie wszystkich zasad higieny, gdy pot zmieszany z kurzem i brudem pozostaje na skórze przez długi czas.
  • Zbyt częste i długotrwałe opalanie, które może uszkodzić skórę i uczynić ją bardziej podatną na wszelkie negatywne czynniki.

Leczenie potówki, jak się pozbyć potówek?

Potówki mogą wystąpić o każdej porze roku, ale najczęściej objawiają się w gorącym okresie, kiedy bardzo się pocimy. Może pojawić się również na wakacjach w ciepłych krajach. Konieczne jest leczenie kłującego ciepła tak szybko, jak to możliwe. Możesz pozbyć się łagodnej formy w ciągu jednego do dwóch tygodni. W ciężkich przypadkach gruczoły potowe z czasem ulegają wyczerpaniu, co powoduje wysuszenie skóry. Na tle głębokiego kłującego upału możliwa jest infekcja i wyprysk drobnoustrojów. A walka z tym jest już znacznie trudniejsza – leczenie może trwać latami. To kolejny powód, dla którego warto robić badania bez zwłoki.

Leczenie potówki u noworodka. Niemowlęta bardzo często cierpią na potówki. U noworodków wszystkie układy organizmu funkcjonują inaczej niż u dorosłych. Dzieci dopiero zaczynają dostosowywać się do środowiska zewnętrznego, a proces ten zawsze wiąże się z pewnymi problemami. Często rodzice, chcąc uchronić dziecko przed zimnem, za bardzo go owijają i przegrzewają. Dziecku robi się gorąco, system termoregulacji nie radzi sobie z obciążeniem i dochodzi do rozwoju potówki u niemowlaka. Powodem może być również brak powietrza – na przykład, jeśli dziecko jest stale ciasno owinięte, ubrane w pieluchy lub zbytnio nasmarowane kremem. Najczęściej kłujące ciepło u noworodków występuje w fałdach na szyi i nogach, na łokciach, w górnej części pleców i klatce piersiowej - jednym słowem w miejscach, w których naturalna wentylacja jest utrudniona.

Podczas leczenia potówki należy zrezygnować z kremu, zastępując go pudrem, który wchłonie nadmiar wilgoci i pozwoli skórze oddychać. Do wody do kąpieli można dodać wywar z rumianku, który działa kojąco na skórę i pomaga ją odbudować. I nie zapomnij o potrzebie codziennych kąpieli powietrznych. Czasami zaleca się leczenie skóry proszkiem tlenku cynku lub maścią salicylowo-cynkową, ale takie leczenie powinien przepisać lekarz.

Leczenie potówki u dziecka. Skóra dzieci jest znacznie bardziej miękka niż u dorosłych, dlatego częściej pojawia się na niej podrażnienie. Aby uniknąć potówki u dziecka, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, nie kupuj dziecku ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych - zakłócają one normalną wentylację skóry i przyczyniają się do podrażnień, co prowadzi do rozwoju potówki u dziecka. Najlepiej nadają się ubrania wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, wełna: dobrze wchłaniają wilgoć i przepuszczają powietrze. Obserwuj temperaturę w przedszkolu - pożądane jest, aby nie przekraczała + 20C. Ważną rolę odgrywa również higiena – trzeba kąpać dziecko przynajmniej raz dziennie, a w upalne dni – dwa razy: rano i wieczorem.

Leczenie potówki u dorosłych. Dorośli również często borykają się z taką uciążliwością, jak potówki. Szczególnie często zdarza się to u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, hormonalnego lub nerwowego. Zaburzeniom tym często towarzyszy pocenie się.

Leczenie potówek rozpoczyna się od wyeliminowania czynników, które je spowodowały. Oczywiście nic nie da się zrobić z upałami, ale jeśli należysz do osób o zwiększonej potliwości, nadal możesz ułatwić sobie życie. Wybieraj luźne, naturalne materiały, które nie zaburzają poruszanie się, a tam, gdzie to konieczne, używaj talku w miejscach, gdzie odzież lub bielizna mogą ocierać skórę. W upalne dni nie należy stosować kosmetyków zatykających pory oraz tłustych kremów. Lepiej trzymać się balsamu na bazie wody. Skórę dotkniętą potówkami należy przetrzeć środkiem antyseptycznym - w tym celu stosuje się alkoholowe roztwory kwasu salicylowego lub borowego, słaby wodny roztwór nadmanganianu potasu. Aby zmniejszyć swędzenie i obrzęk, przepisywane są leki przeciwhistaminowe.

Potówki – profilaktyka

Aby zrozumieć, jaki rodzaj profilaktyki jest potrzebny w tym przypadku, musisz powrócić do przyczyn potówek i wykluczyć wszystkie czynniki prowokujące. Ważne jest, aby utrzymywać ciało w optymalnej temperaturze, nosić dobrą oddychającą odzież, stale monitorować stan zdrowia i utrzymywać optymalną wagę. Warunkiem jest prawidłowa i regularna higiena osobista.

 Przypisy:

  • "Miliaria - DermNet New Zealand". dermnetnz.org.
  • Jacklitsch, Brenda L. (June 29, 2011). "Summer Heat Can Be Deadly for Outdoor Workers". NIOSH: Workplace Safety and Health. Medscape and NIOSH.
  • James, William D.; Berger, Timothy G. (2006). Andrews' Diseases of the Skin: clinical Dermatology. Saunders Elsevier. ISBN 0-7216-2921-0.
  • Haas N, Martens F, Henz BM (2004). "Miliaria crystallina in an intensive care setting". Clin. Exp. Dermatol. 29 (1): 32–34. doi:10.1111/j.1365-2230.2004.01444.x. PMID 14723716.
  • Rapini, Ronald P.; Bolognia, Jean L.; Jorizzo, Joseph L. (2007). Dermatology: 2-Volume Set. St. Louis: Mosby. p. 541. ISBN 1-4160-2999-0.


mgr farm. Edyta Olszewska

Edyta ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji. Aktualnie pracuje jako kierownik apteki, gdzie aktywnie doradza pacjentom i realizuje się w roli farmaceuty. Prywatnie lubi aktywnie spędzać czas uprawiając sport, szczególnie crossfit i jazdę na rolkach, a także chętnie podróżuje.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - PERSPIREX COMFORT Antyperspirant płyn - 15 ml
PERSPIREX COMFORT Antyperspirant płyn - 15 ml
21.76 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - ELEMENT Men Antyperspirant w kulce, 50ml
ELEMENT Men Antyperspirant w kulce, 50ml
9.99 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml