Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Jest to choroba przewlekła, która polega na uszkodzeniu i zapaleniu ścian żołądka lub dwunastnicy, wynikającym z nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmów regulujących wydzielanie żołądkowe. Charakterystyczną cechą jest naprzemienne występowanie okresów zaostrzenia i remisji. Proces gojenia kończy się powstaniem blizny. Według statystyk ponad 10% ludzi na całym świecie cierpi na wrzody żołądka, a u mężczyzn występują one dwukrotnie częściej niż u kobiet. Zmiany typu żołądkowego są czterokrotnie rzadsze niż dwunastnicze.
Około połowa światowej populacji współistnieje z H. pylori. Bardzo łatwo jest zakazić się bakterią, ponieważ infekcja przenoszona jest nie tylko przez wodę, jedzenie i sztućce, ale nawet przez niewinne pocałunki – dlatego większość ludzi zaraża się już w dzieciństwie. W żołądku bakteria zaczyna wytwarzać substancje uszkadzające błonę śluzową. W odpowiedzi na inwazję komórki w ludzkim ciele mogą wywołać odpowiedź immunologiczną. Jeśli tak się stanie, zaczyna się stan zapalny. Może to prowadzić do niestrawności, zapalenia żołądka, choroby wrzodowej, a nawet zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka. Według statystyk około 1% nosicieli H. pylori rozwija chorobę wrzodową, która jest 6-10 razy częstsza niż u osób niezakażonych. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że bakteria żyje u około połowy światowej populacji, to okazuje się, że jedna osoba na dwieście na świecie ma szansę zachorować na chorobę wrzodową wywołaną przez bakterie.
Popularne dostępne bez recepty leki przeciwbólowe obejmują aspirynę, ibuprofen i naproksen. NLPZ blokują pracę dwóch enzymów – cyklooksygenaz (COX 1 i COX 2). Oba enzymy są odpowiedzialne za syntezę substancji chemicznych zwanych prostaglandynami, które biorą udział w odpowiedzi zapalnej. Jednak oprócz „zapalnych” prostaglandyn COX 1 tworzy również „ochronne” prostaglandyny, które pomagają utrzymać szczelność błony śluzowej żołądka. A ponieważ środki przeciwbólowe blokują zarówno COX 1, jak i COX 2, NLPZ jednocześnie leczą stany zapalne i niszczą błony żołądka. Głównym działaniem niepożądanym takich leków jest to, że lekko znieczulają żołądek, a wrzód w nim może nie dawać żadnych objawów. Ale później wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznego powikłania - krwawienia.
Grupa osób szczególnie narażonych na wrzody żołądka po NLPZ:
Na ścianie dwunastnicy powstaje wiele drobnych guzów - gastrinoma, które wydzielają dużą ilość kwasów, które stopniowo rozpuszczają ścianę żołądka i dwunastnicy.
Stres i depresja mogą być również przyczyną rozwoju choroby wrzodowej. Najnowsze badania sugerują, że im dłużej trwa depresja, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów.
ZDROWY TRYB ŻYCIA, W TYM ZBILANSOWANA DIETA I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, ZNACZNIE ZMNIEJSZA RYZYKO WRZODÓW I CAŁEGO SZEREGU RÓŻNYCH PATOLOGII
Obecność choroby można rozpoznać po charakterystycznych objawach znanych każdemu specjaliście. Wyróżnia się następujące objawy wrzodów żołądka:
Najczęstszym objawem jest piekący ból w jamie brzusznej, który ma pewne cechy:
Kompetentny specjalista może uzyskać dla siebie ważne informacje nawet podczas jednego badania fizykalnego, jeśli przewiduje, że pacjent ma wrzód żołądka. Pierwsze objawy są następujące: język u pacjentów z owrzodzeniem może mieć białawy nalot, po badaniu lekarz może wykryć miejscowe napięcie mięśni w okolicy projekcji żołądka. Może również wystąpić bolesność w strefach odruchowych.
Diagnoza wrzodów żołądka obejmuje również kompleksowe badanie:
Prowadzone są również badania mające na celu określenie Helicobacter pylori:
Według Krajowego Rejestru Nowotworów choroba wrzodowa żołądka nie stanowi stanu przedrakowego a przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Należy jednak pamiętać, że stwierdzenie owrzodzenia śluzówki żołądka w trakcie przeprowadzanego badania endoskopowego jest wskazaniem do pobrania materiału do badania mikroskopowego.
Farmakoterapia wrzodów żołądka i dwunastnicy musi być połączona z dietą. Pacjent powinien być leczony przez gastroenterologów, terapeutów i chirurgów. Lekarz wybiera indywidualnie niezbędne grupy leków dla każdego pacjenta, ponieważ istnieją osobliwości.
Schematy leczenia farmakologicznego. Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy przeprowadza się w zależności od ciężkości choroby i wyników badania. Przepisywane jest leczenie obejmujące trzy lub cztery leki z dwóch grup. Helicobacter Pylori jest niszczony antybiotykoterapią. Obowiązkowym elementem leczenia wrzodów są leki z grupy IPP – inhibitory pompy protonowej jako skuteczny lek na wrzody żołądka. W przypadku powikłań (perforacja, zwężenie) i ciężkiego przebiegu pacjent jest leczony chirurgicznie, ponieważ leczenie farmakologiczne nie ma żadnego wpływu na stan pacjenta. W tym celu jest hospitalizowany na oddziale chirurgii.
Wrzody żołądka - dieta. Terapia dietetyczna jest obowiązkowym leczeniem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dla każdego pacjenta zalecana jest specjalna dieta na wrzody. Pamiętaj, aby wykluczyć alkohol oraz picie kawy. Zabronione jest jedzenie i picie gorących potraw i napojów. Konieczna jest zmiana zwykłej diety. Jedz tylko delikatne pokarmy dla błony śluzowej żołądka. Jedzenie nie może zwiększać wydzielania soku żołądkowego. Wyklucza się z diety gruboziarniste, zimne, gorące, pikantne, gorzkie potrawy. Tłuste, smażone i słone są zabronione. Nie zaleca się używania konserw, kiełbasek. Należy również wyeliminować pokarmy pobudzające w każdym stopniu apetyt. Jedzenie powinno być ciepłe. Podaje się go zarówno w płynie, jak i puree. Przydatne jest spożywanie potraw gotowanych lub gotowanych na parze. Oto, co możesz jeść: lekkie zupy, płatki zbożowe, puree ziemniaczane, mięso z warzywami gotowane na parze i tym podobne. Jeżeli nie ma zaostrzeń dietę można nieco rozszerzyć. Pacjent powinien jeść w małych porcjach do 5 razy dziennie. Dzienne spożycie kalorii w diecie zmniejsza się do 2 tysięcy kcal dziennie.
Domowe sposoby na wrzody żołądka. Środki medycyny ludowej są aktywnie wykorzystywane w ramach kompleksowej terapii. Przed skorzystaniem z takich opcji zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem. Aby uspokoić żołądek, należy rozpocząć leczenie od diety, ale to nie zastąpi leczenia podstawowego. Lepiej jeść pokarmy przetarte, w temperaturze pokojowej i nie solone; zastąpić kawę i herbatę wywarami ziołowymi, a najlepiej też rzucić palenie i alkohol. Trzeba będzie zrezygnować z pikantnych, smażonych i wędzonych potraw. Na twoim stole powinien być obecny np. twarożek, płatki zbożowe, kotlety przygotowane na parze. Istnieje wiele środków z tradycji ludowej do leczenia tej choroby, np. napar z babki lancetowatej, mieszanka kakao z miodem i żółtkiem jaja kurzego, napar z miodu i orzecha wołoskiego lub wywar z ziemniaków (tzw. sok ziemniaczany).
Aby ustalić rokowanie, które może wykonać tylko gastroenterolog, bierze się pod uwagę wiek pacjenta, obraz kliniczny choroby i charakterystykę przebiegu. Uwzględnia się również obszar dotkniętego obszaru, czynniki środowiskowe.
Najmniej korzystna prognoza dla nawracających owrzodzeń z silnym bólem, krwawieniem. Nieskomplikowane formy tej patologii otrzymują korzystne prognozy - komplikacje i śmierć w takim przypadku są prawie niemożliwe.
Przypsy:
Edyta ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji. Aktualnie pracuje jako kierownik apteki, gdzie aktywnie doradza pacjentom i realizuje się w roli farmaceuty. Prywatnie lubi aktywnie spędzać czas uprawiając sport, szczególnie crossfit i jazdę na rolkach, a także chętnie podróżuje.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.