Wrzody żołądka - objawy, powikłania, leczenie wrzodów

Arykuł banner - Wrzody żołądka - objawy, powikłania, leczenie wrzodów

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Choroba wrzodowa żołądka – czym jest?

Jest to choroba przewlekła, która polega na uszkodzeniu i zapaleniu ścian żołądka lub dwunastnicy, wynikającym z nieprawidłowego funkcjonowania mechanizmów regulujących wydzielanie żołądkowe. Charakterystyczną cechą jest naprzemienne występowanie okresów zaostrzenia i remisji. Proces gojenia kończy się powstaniem blizny. Według statystyk ponad 10% ludzi na całym świecie cierpi na wrzody żołądka, a u mężczyzn występują one dwukrotnie częściej niż u kobiet. Zmiany typu żołądkowego są czterokrotnie rzadsze niż dwunastnicze.

Wrzody żołądka – jakie są przyczyny wrzodów?

 1. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori (H. pylori)

Około połowa światowej populacji współistnieje z H. pylori. Bardzo łatwo jest zakazić się bakterią, ponieważ infekcja przenoszona jest nie tylko przez wodę, jedzenie i sztućce, ale nawet przez niewinne pocałunki – dlatego większość ludzi zaraża się już w dzieciństwie. W żołądku bakteria zaczyna wytwarzać substancje uszkadzające błonę śluzową. W odpowiedzi na inwazję komórki w ludzkim ciele mogą wywołać odpowiedź immunologiczną. Jeśli tak się stanie, zaczyna się stan zapalny. Może to prowadzić do niestrawności, zapalenia żołądka, choroby wrzodowej, a nawet zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka. Według statystyk około 1% nosicieli H. pylori rozwija chorobę wrzodową, która jest 6-10 razy częstsza niż u osób niezakażonych. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że bakteria żyje u około połowy światowej populacji, to okazuje się, że jedna osoba na dwieście na świecie ma szansę zachorować na chorobę wrzodową wywołaną przez bakterie.

 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne – nadużycie

Popularne dostępne bez recepty leki przeciwbólowe obejmują aspirynę, ibuprofen i naproksen. NLPZ blokują pracę dwóch enzymów – cyklooksygenaz (COX 1 i COX 2). Oba enzymy są odpowiedzialne za syntezę substancji chemicznych zwanych prostaglandynami, które biorą udział w odpowiedzi zapalnej. Jednak oprócz „zapalnych” prostaglandyn COX 1 tworzy również „ochronne” prostaglandyny, które pomagają utrzymać szczelność błony śluzowej żołądka. A ponieważ środki przeciwbólowe blokują zarówno COX 1, jak i COX 2, NLPZ jednocześnie leczą stany zapalne i niszczą błony żołądka. Głównym działaniem niepożądanym takich leków jest to, że lekko znieczulają żołądek, a wrzód w nim może nie dawać żadnych objawów. Ale później wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznego powikłania - krwawienia.

Grupa osób szczególnie narażonych na wrzody żołądka po NLPZ:

 • powyżej 70 roku życia;
 • przyjmujący jednocześnie wiele leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty;
 • z jedną lub kilkoma chorobami przewlekłymi – np. cukrzycą i chorobami układu krążenia, a także ci, którzy wcześniej chorowali na wrzody trawienne;
 • palacze i pijący.
 1. Rzadka choroba nowotworowa – zespół Zollingera-Ellisona

Na ścianie dwunastnicy powstaje wiele drobnych guzów - gastrinoma, które wydzielają dużą ilość kwasów, które stopniowo rozpuszczają ścianę żołądka i dwunastnicy.

 1. Przewlekły stres i depresja

Stres i depresja mogą być również przyczyną rozwoju choroby wrzodowej. Najnowsze badania sugerują, że im dłużej trwa depresja, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów.

ZDROWY TRYB ŻYCIA, W TYM ZBILANSOWANA DIETA I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, ZNACZNIE ZMNIEJSZA RYZYKO WRZODÓW I CAŁEGO SZEREGU RÓŻNYCH PATOLOGII

Wrzody żołądka – objawy

Obecność choroby można rozpoznać po charakterystycznych objawach znanych każdemu specjaliście. Wyróżnia się następujące objawy wrzodów żołądka:

 • głównym i najbardziej wyraźnym objawem jest zespół bólowy, który jest bezpośrednio zależny od przyjmowania pokarmu – zaczyna się ok. 30 min po spożyciu pokarmu i mija po 2 godzinach;
 • często pacjenci mają zaburzenia trawienia, co powoduje dodatkowy dyskomfort - u pacjenta pojawiają się wzdęcia i ciężkość w jelitach z powodu niedostatecznego przetwarzania pokarmu enzymami;
 • nawracające uczucie nudności, któremu mogą towarzyszyć wymioty;
 • częstym problemem staje się również zgaga, która pojawia się, gdy kwas dostanie się do światła przełyku.
 • u pacjenta z ostrym wrzodem następuje gwałtowny spadek masy ciała - wynika to ze strachu przed jedzeniem, który poprzedza pojawienie się bólu.

Wrzody żołądka a ból – jak rozpoznać najważniejszy objaw wrzodów?

Najczęstszym objawem jest piekący ból w jamie brzusznej, który ma pewne cechy:

 • zaczyna się między posiłkami lub w nocy
 • zatrzymuje się, jeśli zjesz lub zażyjesz środek zobojętniający kwas,
 • trwa od kilku minut do kilku godzin,
 • pojawia się i znika na kilka dni lub nawet tygodni.

Wrzody żołądka – badania

Kompetentny specjalista może uzyskać dla siebie ważne informacje nawet podczas jednego badania fizykalnego, jeśli przewiduje, że ​​pacjent ma wrzód żołądka. Pierwsze objawy są następujące: język u pacjentów z owrzodzeniem może mieć białawy nalot, po badaniu lekarz może wykryć miejscowe napięcie mięśni w okolicy projekcji żołądka. Może również wystąpić bolesność w strefach odruchowych.

Diagnoza wrzodów żołądka obejmuje również kompleksowe badanie:

 1. Badanie endoskopowe. Jest to główna metoda, która pozwala nie tylko wykryć wrzody, ale także określić ich liczbę, lokalizację, wielkość i głębokość, procesy zapalne, ustalić obecność lub brak bakterii Helicobacter pylori.
 2. Chromogastroskopia z kontrastem. Ta metoda ujawnia nadmiar wydzielania żołądkowego, pozwala zaobserwować powstawanie zmian przedrakowych.
 3. Analiza morfologiczna. Badanie potwierdzi obecność owrzodzeń, ale można je również wykorzystać do oceny stopnia zapalenia, obecności procesów zanikowych.
 4. Fluoroskopia z kontrastem. Ta technika pozwoli ustalić lokalizację wrzodów, ich wielkość, ocenić pracę żołądka, obecność blizn. Nie zastępuje badania endoskopowego.
 5. Ultrasonografia endoskopowa. Ta technika jest stosowana, gdy lekarz podejrzewa obecność nacieku nowotworowego.

Prowadzone są również badania mające na celu określenie Helicobacter pylori:

 • biopsje siewne;
 • testy serologiczne;
 • testy histologiczne.

Jak uniknąć wrzodów żołądka?

 • Najpewniejszym sposobem uniknięcia wrzodów jest unikanie czynników ryzyka. Czynniki te same w sobie nie powodują choroby, ale mogą ją wywołać.
 • Rzucenie palenia pomoże zmniejszyć ryzyko choroby wrzodowej związanej z obecnością H. pylori. Po pierwsze, dym papierosowy podrażnia przewód pokarmowy, osłabia mechanizmy obronne błony śluzowej i ułatwia wnikanie bakterii do wyściółki jelit. Po drugie, palaczom trudniej jest pozbyć się tej bakterii za pomocą antybiotyków niż osobom niepalącym.
 • Nie pij alkoholu - napoje alkoholowe podrażniają ściany żołądka i prowokują wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego.
 • Przyjmuj leki niesteroidowe ściśle według instrukcji i nie nadużywaj ich.
 • Jeśli ktoś w rodzinie miał zapalenie żołądka lub chorobę wrzodową żołądka i masz problemy z żołądkiem, warto przedyskutować z lekarzem, czy powinieneś poddać się badaniu na obecność H. pylori. Możesz wcześnie pozbyć się bakterii, zmniejszając ryzyko rozwoju wrzodów.

Powikłania nieleczonych wrzodów żołądka

 • sok żołądkowy koroduje ściany do tego stopnia, że ​​następuje przełom do wolnej jamy brzusznej, gdzie następnie wnika zawartość narządów trawiennych;
 • uszkodzenie naczynia krwionośnego i późniejsze krwawienie;
 • znaczne zwężenie okolicy przy wyjściu z żołądka, co w dalszej kolejności prowadzi do powstawania w tym miejscu nagromadzeń pokarmowych;
 • przełom w sąsiednim narządzie, co prowadzi do zakłóceń w jego pracy i pojawienia się związanych z nim patologii;
 • powstawanie i rozwój nowotworu złośliwego.

Wrzody żołądka a rak żołądka

Według Krajowego Rejestru Nowotworów choroba wrzodowa żołądka nie stanowi stanu przedrakowego a przemiana wrzodu w nowotwór złośliwy ma miejsce bardzo rzadko. Należy jednak pamiętać, że stwierdzenie owrzodzenia śluzówki żołądka w trakcie przeprowadzanego badania endoskopowego jest wskazaniem do pobrania materiału do badania mikroskopowego.

Jak wyleczyć wrzody żołądka?

Farmakoterapia wrzodów żołądka i dwunastnicy musi być połączona z dietą. Pacjent powinien być leczony przez gastroenterologów, terapeutów i chirurgów. Lekarz wybiera indywidualnie niezbędne grupy leków dla każdego pacjenta, ponieważ istnieją osobliwości.

Schematy leczenia farmakologicznego. Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy przeprowadza się w zależności od ciężkości choroby i wyników badania. Przepisywane jest leczenie obejmujące trzy lub cztery leki z dwóch grup. Helicobacter Pylori jest niszczony antybiotykoterapią. Obowiązkowym elementem leczenia wrzodów są leki z grupy IPP – inhibitory pompy protonowej jako skuteczny lek na wrzody żołądka. W przypadku powikłań (perforacja, zwężenie) i ciężkiego przebiegu pacjent jest leczony chirurgicznie, ponieważ leczenie farmakologiczne nie ma żadnego wpływu na stan pacjenta. W tym celu jest hospitalizowany na oddziale chirurgii.

Wrzody żołądka - dieta. Terapia dietetyczna jest obowiązkowym leczeniem wrzodów żołądka i dwunastnicy. Dla każdego pacjenta zalecana jest specjalna dieta na wrzody. Pamiętaj, aby wykluczyć alkohol oraz picie kawy. Zabronione jest jedzenie i picie gorących potraw i napojów. Konieczna jest zmiana zwykłej diety. Jedz tylko delikatne pokarmy dla błony śluzowej żołądka. Jedzenie nie może zwiększać wydzielania soku żołądkowego. Wyklucza się z diety gruboziarniste, zimne, gorące, pikantne, gorzkie potrawy. Tłuste, smażone i słone są zabronione. Nie zaleca się używania konserw, kiełbasek. Należy również wyeliminować pokarmy pobudzające w każdym stopniu apetyt. Jedzenie powinno być ciepłe. Podaje się go zarówno w płynie, jak i puree. Przydatne jest spożywanie potraw gotowanych lub gotowanych na parze. Oto, co możesz jeść: lekkie zupy, płatki zbożowe, puree ziemniaczane, mięso z warzywami gotowane na parze i tym podobne. Jeżeli nie ma zaostrzeń dietę można nieco rozszerzyć. Pacjent powinien jeść w małych porcjach do 5 razy dziennie. Dzienne spożycie kalorii w diecie zmniejsza się do 2 tysięcy kcal dziennie.

Domowe sposoby na wrzody żołądka. Środki medycyny ludowej są aktywnie wykorzystywane w ramach kompleksowej terapii. Przed skorzystaniem z takich opcji zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem. Aby uspokoić żołądek, należy rozpocząć leczenie od diety, ale to nie zastąpi leczenia podstawowego. Lepiej jeść pokarmy przetarte, w temperaturze pokojowej i nie solone; zastąpić kawę i herbatę wywarami ziołowymi, a najlepiej też rzucić palenie i alkohol. Trzeba będzie zrezygnować z pikantnych, smażonych i wędzonych potraw. Na twoim stole powinien być obecny np. twarożek, płatki zbożowe, kotlety przygotowane na parze. Istnieje wiele środków z tradycji ludowej do leczenia tej choroby, np. napar z babki lancetowatej, mieszanka kakao z miodem i żółtkiem jaja kurzego, napar z miodu i orzecha wołoskiego lub wywar z ziemniaków (tzw. sok ziemniaczany).

Wrzody żołądka - rokowanie

Aby ustalić rokowanie, które może wykonać tylko gastroenterolog, bierze się pod uwagę wiek pacjenta, obraz kliniczny choroby i charakterystykę przebiegu. Uwzględnia się również obszar dotkniętego obszaru, czynniki środowiskowe.

Najmniej korzystna prognoza dla nawracających owrzodzeń z silnym bólem, krwawieniem. Nieskomplikowane formy tej patologii otrzymują korzystne prognozy - komplikacje i śmierć w takim przypadku są prawie niemożliwe.

Przypsy:

 • Najm WI (September 2011). "Peptic ulcer disease". Primary Care. 38 (3): 383–94, vii. doi:10.1016/j.pop.2011.05.001. PMID 21872087.
 • Milosavljevic T, Kostić-Milosavljević M, Jovanović I, Krstić M (2011). "Complications of peptic ulcer disease". Digestive Diseases. 29 (5): 491–3. doi:10.1159/000331517. PMID 22095016. S2CID 25464311.
 • "Peptic Ulcer". Home Health Handbook for Patients & Caregivers. Merck Manuals. October 2006. Archived from the original on 28 December 2011.
 • "Definition and Facts for Peptic Ulcer Disease". National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Archived from the original on 2 April 2015. Retrieved 28 February 2015.


mgr farm. Edyta Olszewska

Edyta ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji. Aktualnie pracuje jako kierownik apteki, gdzie aktywnie doradza pacjentom i realizuje się w roli farmaceuty. Prywatnie lubi aktywnie spędzać czas uprawiając sport, szczególnie crossfit i jazdę na rolkach, a także chętnie podróżuje.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - ORTANOL MAX 20 mg - 14 kapsułek
ORTANOL MAX 20 mg - 14 kapsułek
9.87 zł

Produkt niedostępny

Lek
Miniaturka artykułu - ALUGASTRIN - 40 tabletek
ALUGASTRIN - 40 tabletek
15.99 zł
Lek
Miniaturka artykułu - Vivomixx®, 10 saszetek
Vivomixx®, 10 saszetek
96.84 zł

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*