Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Okres przejściowy między zimą a wiosną dokucza nam nie tylko ze strony wzmożonych ataków wirusów przeziębienia ale również ze strony silnych alergenów, a dokładniej pyłków roślin, takich jak: leszczyna, olsza, topola, które pylą już w pierwszym kwartale roku. W kolejnych miesiącach, aż do połowy października pylą kolejne rośliny i zarodnikują grzyby będące częstą przyczyną alergii. Kalendarz pylenia w kwietniu alarmuje o pyłkach brzozy i dębu. Natomiast w maju rozpoczyna się okres pylenia trawy, babki, szczawiu, pokrzywy i ma to miejsce do drugiej połowy września. W lipcu na objawy alergii zaczynają uskarżać się alergicy nadwrażliwi na pyłki komosy i bylicy. Najdłużej w skali roku, bo od kwietnia aż do września/października zarodnikują grzyby Cladosporium i Alternaria, które zaliczane są do średnio silnych alergenów pod kątem znaczenia klinicznego. Poszczególne okresy przypisane dla danego alergenu na przestrzeni lat mogą ulegać zmianom i są zależne od regionu, dlatego każdy alergik powinien na bieżąco śledzić kalendarz pylenia na dany rok oraz aktualne komunikaty dla alergików. Ale warto podkreślić, że alergeny to nie tylko pyłki, ale też żywność (alergia pokarmowa), sierść, substancje chemiczne itp.
Badania nad skalą alergii donoszą, że już co czwarty obywatel Europy jest alergikiem i co bardziej niepokojące, obserwuje się coraz większą liczbę przypadków nadwrażliwości wśród dzieci. Dlaczego ludzie mają alergie? Na wzrost liczby osób chorych na alergię mają wpływ takie czynniki jak: skrócenie okresu karmienia piersią, narażenie na dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska, roztocza i grzyby, dieta bogata w tłuszcze nasycone, zmniejszona ekspozycja na czynniki zakaźne spowodowana wzrostem higieny, powszechnością antybiotykoterapii, dużą ilością szczepień przeciwzakaźnych i mało dzietnymi rodzinami. Można wyciągnąć wnioski, że wszystkie te czynniki wynikają z postępu cywilizacyjnego i są uzasadnieniem odpowiedzi na pytanie dlaczego alergie zaliczamy do chorób cywilizacyjnych.
Jak się okazuje, wymienione czynniki wpływają na kształtowanie się układu immunologicznego. Przez co może dojść do jego nieprawidłowego rozwoju i powstania tzw. nadwrażliwości na niektóre substancje określane jako alergeny. Nadwrażliwość tą wywołuje nadmierna reakcja immunologiczna. Jakie są objawy alergii? Najczęstsze objawy nadwrażliwości to nieżyt błon śluzowych nosa, wyprysk, astma, pokrzywka, zapalenie spojówek a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Poniżej podajemy przykłady na polecane przez lekarzy leki na alergię i inne dostępne w aptece produkty łagodzące objawy alergii:
Bywa, że zażywanie wymienionych leków i preparatów na alergię nie daje oczekiwanych rezultatów. Wówczas prowadzący alergolog może wprowadzić leczenie alergii glikokortykosteroidami czyli lekami sterydowymi, które działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie ale mają też szereg działań niepożądanych i powinno się je stosować dopiero gdy leki przeciwhistaminowe są mało skuteczne.
Immunoterapia często zwana odczulaniem polega na podawaniu pacjentowi coraz większych dawek alergenu co skutkuje powstaniem tolerancji na alergen i zmodyfikowaniem odpowiedzi układu immunologicznego. Procedura trwa minimum trzy lata i jest bardzo kosztowna ale daje szansę na uwolnienie od alergii na lata a nawet na całkowite wyleczenie.
Odczulanie oraz farmakologiczne leczenie alergii mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Ale najważniejsze aby nie bagatelizować problemu alergii. Nieleczona alergia może prowadzić do szeregu powikłań i schorzeń, które w porównaniu do uciążliwego kataru siennego mają dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia i życia pacjenta. Skutki nieleczonej alergii to m.in. astma oskrzelowa prowadząca do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, zapalenie zatok, ucha środkowego, zapalenie nerwu wzrokowego, AZS (Atopowe Zapalenie Skóry).
Jeżeli po zapoznaniu się z naszym artykułem o alergiach podejrzewasz, że masz alergię i uczulenie to zachęcamy Ciebie do odwiedzenia Twojego lekarza pierwszego kontaktu lub alergologa. Skuteczne leki i suplementy na alergię znajdziesz też w dowolnej aptece, a także w aptece internetowej Olmed.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.