Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Choć jest to wstydliwy i rzadko poruszany temat to warto zdawać sobie sprawę z tego, że pasożyty układu pokarmowego nie są rzadkością. Mitem jest, że owsiki atakują tylko dzieci, gdyż bardzo szybko przenoszą się również na osoby dorosłe ale rzeczywiście uważa się, że najszybciej roznoszą się w dużych skupiskach dzieci, czyli w przedszkolach i szkołach.
Kolonizacja układu pokarmowego człowieka przez owsika ludzkiego to enterobioza (owsica). Na szczęście istnieją metody profilaktyki i leczenia owsicy, które łatwo można wprowadzić do życia codziennego. Wracając do początku: co to są owsiki (Enterobius vermicularis)? są to najczęściej rozpoznawane pasożyty jelitowe u człowieka. Zaliczane są do nicieni i osiągają od 2 do 13 mm długości. Owsiki bytują w układzie pokarmowym człowieka, a dokładniej w jelicie grubym w obrębie, którego pasożyty przemieszczają się, a samice migrują w stronę odbytu gdzie składają jaja w liczbie nawet 12000 sztuk.
Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo jednak do często zgłaszanych i odczuwanych objawów zalicza się: świąd w okolicy odbytu, który nasila się wieczorem i w nocy, problemy z zasypianiem, niespokojny sen, zaczerwienienie okolic odbytu, osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, mdłości lub bóle brzucha. Niejednokrotnie symptomy te są mylnie wiązanie z innymi schorzeniami dlatego bardzo ważna jest konsultacja lekarska, która pomoże prawidłowo rozpoznać zakażenie pasożytami. W razie wątpliwości lekarz może zalecić badanie kału lub bardziej popularny wymaz z odbytu wykonywany za pomocą specjalnego plastra, który oddaje się do analizy laboratoryjnej. Co zrobić gdy rozpoznamy u siebie lub członka rodziny pasożyty jelitowe? Z racji łatwego przenoszenia owsików (można zarazić się podaniem ręki, korzystaniem z tej samej toalety, używaniem tych samych zabawek i przedmiotów itp.) leczeniem należy objąć wszystkich domowników. Na usuwanie owsików u dzieci i dorosłych skuteczne jest leczenie farmakologiczne, które wspomagają domowe sposoby na owsiki (przekazywane z pokolenia na pokolenie przez nasze babcie), które opisujemy poniżej.
Najpopularniejszy lek na owsiki dla dzieci i dorosłych dostępny w aptece bez recepty to Pyrantelum Medana. Do marca 2017 r. preparat można było wykupić jedynie z przepisu lekarza. Aktualnie dostępność do leku jest bardziej powszechna. Jak działa Pyrantelum? Substancja aktywna pyrantel paraliżuje mięśnie robaków obłych (w tym owsików) dzięki czemu pasożyty wraz z ruchami jelit są usuwane w organizmu. Ze względu na to, że pyrantelum działa tylko na osobniki dorosłe zaleca się zażycie drugiej dawki zawiesiny z zachowaniem odstępu dwóch tygodni. Zmniejsza to prawdopodobieństwo nawrotu choroby.
Nieocenione są również działania wspomagające leczenie zakażenia owsikami. Warto wymienić tu odpowiednią dietę bogatą w kiszoną kapustę, sok z buraków oraz produkty o wysokiej zawartości błonnika (zboża, świeże warzywa). Konieczne jest też zachowanie odpowiedniej higieny: poczynając od mycia rąk po każdym skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem przez codzienną zmianę bielizny, ręczników i pościeli, po dokładne sprzątanie mieszkania. Takie nawyki zagwarantują regularne usuwanie jaj i dorosłych form owsików, które opuściły organizm nosiciela a także będą obniżać ryzyko zachorowania na owsicę w przyszłości.
Dla ciekawskich: nazwa owsik pochodzi od obłego kształtu ciała samicy owsika ludzkiego, który przypomina ziarnko owsa.
Aleksandra ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku farmacji - od najmłodszych lat interesowała się szeroko pojętą profilaktyką zdrowotną co zaowocowało wyborem i ukończeniem studiów na kierunku farmacji na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Prywatnie pasjonuje się motoryzacją i piłką nożną, w wolnej chwili sięga po dobrą książkę historyczną.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.